Eksperci o innowacyjnych rozwiązaniach medycyny estetycznej

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/40/2012

W dniach 14-15 kwietnia 2012 roku w Krakowie, już po raz trzeci, odbyło się spotkanie skierowane do przedstawicieli rynku medycyny estetycznej – lekarzy dermatologów i kosmetologów z całej Polski, zorganizowane przez Consultronix, Alma Lasers i FotoFinder Systems. Konferencja dermatologiczna była poświęcona nowościom w medycynie estetycznej, powikłaniom po zabiegach upiększających oraz zaawansowanej technologii w dokumentacji fotograficznej znamion, służącej wczesnemu wykrywaniu raka skóry.

W konferencji wzięło udział wielu wybitnych ekspertów w tym m.in. dr Piotr Sznelewski z Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, dr Grażyna Kamińska-Winciorek z Międzynarodowego Towarzystwa Dermatoskopii i Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, dr Małgorzata Gaworczyk z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Europejskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych (ESCAD) oraz dr Kinga Nicer reprezentująca Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele firmy Alma Lasers – Ziv Karni oraz Karin Kovalsky, którzy zaprezentowali innowacyjne rozwiązania w laseroterapii, na przykładzie systemów Harmony, Accent, Soprano i premierowego Legato. Natomiast Kathrin Niemela i Andreas Mayer z firmy FotoFinder Systems zapoznali wszystkich ze sprzętem pozwalającym na fotodokumentację znamion skórnych, oraz profesjonalne zdjęcia „przed i po” zabiegach.

Podczas konferencji poruszono wiele istotnych tematów związanych z medycyną estetyczną i dermatologią. Eksperci zwrócili uwagę na najnowsze, innowacyjne rozwiązania zarówno na polskim, jak i światowym rynku. Główny nacisk został jednak położony na aspekty związane ze skutecznością i bezpieczeństwem stosowanych terapii.

Dr Piotr Sznelewski podczas wykładu dokonał przeglądu stosowanych w medycynie estetycznej technik laseroterapii. Wiele osób zostało oszpeconych i okaleczonych z powodu oparzeń i blizn powstałych po zabiegach laserowych, które zostały przeprowadzone w niewłaściwy sposób sprzętem niskiej jakości – podkreśla Sznelewski. Dlatego tak ważne jest by wybierać miejsca, gdzie zabiegi wykonywane są przede wszystkim pod okiem ekspertów, sprzętem najwyższej jakości, który posiada certyfikat medyczny – dodaje.

Dr Grażyna Kamińska-Winciorek, z kolei, zwróciła uwagę na nowe rozwiązania stosowane w dermatoskopii zmian melanocytowych. Zaprezentowała specjalne oprogramowanie (dla telefonów iPhone), które we współpracy z internetem umożliwia bardzo szybką ocenę materiału zdjęciowego, a tym samym konsultacje i wspólne diagnozowanie w oparciu o doświadczenia dermatologów z klinik, z całego świata.

Jak wiadomo nasza skóra podlega ciągłym procesom, z wiekiem się zmienia – traci sprężystość, pojawiają się przebarwienia. Jednak są sposoby na radzenie sobie z tymi niedoskonałościami. Skuteczne w walce z upływającym czasem okazują się fale radiowe (RF), lasery frakcyjne oraz m.in. implantacja fillerów tj. kwasu hialuronowego. Zabiegi te, szczególnie jako terapie łączone, potrafią dać namacalne i widoczne efekty – podkreślała dr Małgorzata Gaworczyk w swoim wykładzie. Dzięki nim skóra zwiększa swoją gęstość, staje się bardziej sprężysta, poprawia się mikrokrążenie w naczyniach włosowatych.

Mówiąc o zabiegach medycyny estetycznej musimy pamiętać, że mogą towarzyszyć im pewne wczesne powikłania jak ból, zaczerwienienie, rumień, pęcherze czy obrzęk i późne, do których należą ziarniaki i guzki. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost takich powikłań na poziomie 30 % w Europie i aż 70 % w USA. Co jest powodem takiej sytuacji? Najczęściej wynika to z braku kwalifikacji i umiejętności osoby wykonującej zabieg, nieprawidłowej techniki oraz błędnej analizy skóry twarzy, źle dobranego preparatu, a ponadto nieprawidłowego podejścia pacjenta i nieprzestrzegania przez niego zaleceń po zabiegu – mówiła w swoim wystąpieniu dr Kinga Nicer.

Mówiąc o medycynie estetycznej warto pamiętać, że wszystko jest dla ludzi – jednak złotym środkiem powinien być umiar i rozsądek w stosowaniu zabiegów odmładzających czy upiększających. Takim przesłaniem zakończyła się dyskusja uczestników spotkania.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić tak wielu ekspertów z różnych towarzystw medycznych. Liczymy, że wspólne dzielenie się doświadczeniami i dyskusja o kierunkach rozwoju medycyny estetycznej pozwoli na poprawienie jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych na polskim rynku.

Wszystkich, którym nie udało się do nas dołączyć w tym roku, zapraszamy na kolejne spotkanie, a w każdej chwili do Państwa dyspozycji są nasi handlowcy Marta, Ewa, Paweł i Anka.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.