Elastyczne finansowanie
Autor: Tomasz Kukulski
Kategoria: Finanse Artykuł opublikowano w CX News nr 3/19/2006
Rozwinięte gospodarczo kraje świata borykają się od połowy XX wieku z problemem starzenia się społeczeństwa. Niesłychany rozwój medycyny na przestrzeni ostatnich stu lat doprowadził do sytuacji, w której rosnąca średnia długość życia staje się istotnym problemem ekonomicznym i społecznym. Współcześni myśliciele są w zasadzie zgodni, że wiek XXI będzie wiekiem biologii molekularnej, której rozwój pozwoli na znaczną poprawę jakości życia ludzi starszych i spowoduje ich zdecydowanie lepszą społeczną użyteczność. Inwestycje w nowatorskie techniki medyczne, które korzystają z osiągnięć badań na poziomie molekularnym są zakrojone na coraz większą skalę i stwarzają uzasadnione nadzieje, że człowiek będzie żył w najbliższej przyszłości nie tylko długo, ale i zachowując pełnię sił. Wykorzystanie nowych technik wiąże się jednak nieodmiennie ze zwiększonym ryzykiem rynkowym. Nie inaczej jest w przypadku nowych terapii w okulistyce.
W ostatnim czasie pojawiło się na rynku medycznym nowe urządzenie do usuwania prezbiopii, czyli starczowzroczności. Urządzenie to pozwala po wykonanym zabiegu na odzyskanie pełnej zdolności akomodacji oka. Znowu można czytać bez pomocy okularów! Zjawisko starczowzroczności objawia się po 45. roku życia praktycznie u wszystkich i w związku z tym grupa docelowa pacjentów jest niezwykle duża. Ale metoda leczenia jest absolutnie nowatorska i dlatego, pomimo optymistycznych założeń dotyczących wielkości rynku, trudno nie uwzględniać w kalkulacjach ryzyka związanego z jej trwałym powodzeniem. Mimo to decyzję o wprowadzeniu do swojej oferty tak nowej metody podjęły aż trzy niezależne i kooperujące ze sobą kliniki okulistyczne. Dostarczony im przez Consultronix sprzęt medyczny miał być w tej konstrukcji sprzętem „wędrującym” i zapewniać każdej klinice możliwość wykonywania zabiegów. Przyjęcie takiego założenia pozwoliło zmniejszyć ryzyko finansowe związane z wprowadzeniem nowej metody leczenia, gdyż każda z klinik zainwestowała tylko część środków niezbędnych do pozyskania nowego sprzętu. Po rozwiązaniu problemów dotyczących logistyki i współdziałania ostatnią kwestią pozostała sprawa finansowania całego przedsięwzięcia. W tym momencie transakcja została przedstawiona Siemens Finance.
Finansowanie urządzeń medycznych jest jedną z specjalności Siemens Finance. W swojej ofercie firma posiada specyficzne rozwiązania dopasowane do wymogów zarówno prywatnego, jak i publicznego rynku zdrowia. Są to rozwiązania finansowe sprawdzone w ciągu wieloletniej działalności. Dzięki tym doświadczeniom Siemens Finance mógł zaoferować finansowanie instrumentu do usuwania prezbiopii. Po raz kolejny okazało się, że produkt pożyczki, specjalnie stworzony na potrzeby prywatnego rynku medycznego, jest wystarczająco elastyczny, aby rozwikłać tak złożone problemy związane z finansowaniem. Dzięki konstrukcji pożyczki, w której klient nabywa sprzęt od dostawcy i to na niego wystawiana jest faktura, każda z klinik mogła podpisać oddzielną umowę pożyczki, finansując część sprzętu i uzyskując dostęp do jego pełnej funkcjonalności w wybranym przez siebie czasie. Pomysł został zrealizowany. I oto na rynku medycznym pojawiła się zupełnie nowa metoda terapeutyczna pozwalająca na poprawienie jakości życia osób starszych.