Enerpeel EL - zestaw medyczny do wykonywania zabiegu złuszczania naskórka okolic oczu i ust

Autor: dr Rafał Sługocki

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Lato tego roku jest piękne, dermatolodzy wyjechali na zasłużony wypoczynek a ich pacjenci opalają się na słońcu (nieraz długo i bez filtrów UV), kąpią się w morzu ( czasem z sinicami i kwitnącymi glonami). Korzystając z wolnego czasu zapraszam wszystkich lekarzy wykonujących peelingi do krótkiej lektury nad innowacyjnym produktem Laboratorium General Topics jakim jest ENERPEEL EL.

Część dermatologów pierwszy raz zapozna się z właściwościami włoskiego peelingu na XV Kongresie Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii, który odbędzie się na uroczej wyspie Rodos. Abyśmy już jesienią mogli przystąpić do wykonywania peelingów wokół oczu i ust chciałbym w skrócie zapoznać Państwa z działaniem ENERPEEL EL.

Laboratorium General Topics oddaje w nasze ręce - zestaw medyczny do wykonywania zabiegu złuszczania naskórka okolic oczu i ust z ominięciem czerwieni wargowej. Podstawowe składniki jednofazowego żelu to 3.75% kwas trójchlorooctowy i 15% kwas mlekowy. Takie proporcje związków chemicznych pozwolą nam na bezpieczne złuszczanie i modelowanie fragmentów skóry wokół oczu (także powiek) oraz wokół ust. Proponowany zestaw jest przystosowany do optymalizacji wyników i kontroli ryzyka, zarówno dzięki swojej formie chemiczno fizycznej, jak i specjalnemu systemowi dozowania.

Skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa ze względu na swoją morfologię i funkcję. Powieki to najcieńszy fragment ludzkiej skóry, ich średnia grubość wynosi 0.04 mm. Zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki są głównie wynikiem fotostarzenia i ruchów mięśni.

Skóra wokół ust jest wyjątkowo ważna przy określaniu parametrów estetycznych twarzy. W wyniku starzenia endogenicznego jak i egzogenicznego w okolicy wargi górnej powstają tzw. zmarszczki pionowe, następuje obniżenie krawędzi czerwieni wargowej i konturów ust. Reasumując skóra wokół oczu i ust stanowi ważny barometr chronostarzenia i fotostarzenia twarzy kobiet i mężczyzn.

Preparat ENERPEEL EL jest peelingiem chemicznym mającym kontrolowanie złuszczyć naskórek w celu poprawy wyglądu skóry - usunięcia martwych komórek warstwy rogowej, zaburzeń barwnikowych oraz regenerację i modelowanie żywego naskórka. Zestaw zawiera 4 jednorazowe "peny" dla jednego pacjenta, do użytku w cyklu składającym się z czterech sesji przeprowadzonych w odstępach 7-15 dniowych w zależności od uszkodzeń aktynicznych, fototypu i cech genetyczno rasowych pacjenta. Procedura złuszczania może zostać powtórzona dwa razy w roku (wiosna, jesień). Lekarz dermatolog musi pamiętać, że wrażliwość skóry na działanie chemiczne kwasów może wzrastać podczas kolejnych sesji złuszczania naskórka. ENERPEEL EL wykorzystujemy do
przeprowadzenia tzw. płytkiego peelingu dotyczącego warstwy rogowej naskórka w zależności od czasu stosowania przed neutralizacją i indywidualnej reakcji skóry pacjenta.

W każdym zestawie otrzymujemy jednorazowe bibułki nasączone roztworem wodno-alkoholowym z kwasem cytrynowym o pH 2.5 do przygotowania skóry w

celu uzyskania jednolitego wchłaniania preparatu. Po zakończeniu warstwowego nakładania żelu (4 warstwy) w ustalonych okolicach twarzy i odpowiednich czasach dokonujemy neutralizacji przy użyciu jednorazowych bibułek nasączonych 12% roztworem argininy o pH ok. 10.

Dodatkowo w zestawie dysponujemy preparatem FILLAST Eyes & Lips do rewitalizacji skóry wokół oczu i ust, zawierającym kwas hialuronowy, który może być stosowany pomiędzy zabiegami. Dodatkowo posiadamy krem TERPROLINE Contour Eyes & Lips do skóry wokół oczu i ust do stosowania przed i po peelingu, w celu poprawy elastyczności i jędrności przy równoczesnym działaniu łagodzącym. Na koniec mamy do dyspozycji dla każdego pacjenta krem SUNWARDS SPF 50+ do ochrony skóry poddanej złuszczaniu. Dla pełnego bezpieczeństwa do zestawu dołączana jest karta SUNWARDS do określenia natężenia promieniowania UV, a co za tym idzie wskazań do zastosowania filtrów fotoochronnych przez pacjenta.

W każdym zestawie lekarz praktyk otrzymuje bardzo dokładne informacje o przeprowadzeniu procedury złuszczania, czasów aplikacji preparatu, schematy nakładania oraz karty pacjenta potwierdzające zaznajomienie się z zabiegiem i wyrażenia zgody.

Zachęcam wszystkich lekarzy dermatologów do wykonywania peelingów ENERPEEL EL w swojej praktyce i rozszerzenia oferty zabiegów dermatoestetycznych w obrębie oczu i ust.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.