Ewolucyjny rozwój w leczeniu jaskry

Autor: dr n. med. Madhu Nagar

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Tagi:

Jaskra jest złożoną chorobą charakteryzującą się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego konsekwencją jest ucisk i niszczenie nerwu wzrokowego wraz z włóknami nerwowymi - jest to jeden z powodów utraty wzroku. Obecnie najskuteczniejszym dostępnym środkiem aby ochronić włókna nerwowe jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Laserowa Selektywna Trabekuloplastyka (SLT) jest stosunkowo nową metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem laserowania są komórki barwnikowe melaniny sieci beleczkowatej. Komórki nie posiadające melaniny oraz inne tkanki pozostają nienaruszone. Z całą pewnością jest to bezpieczna alternatywa dla argonowej laserowej trabekuloplatyski (ALT), a przeprowadzone badania wskazują, że SLT jest skuteczniejszą metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowym atutem jest fakt, że po SLT pacjent często nie musi przyjmować dodatkowych leków przeciwko jaskrze. SLT jest zatem znakomitym środkiem do przezwyciężenia tradycyjnych metod nie zawsze skutkujących w leczeniu jaskry.

Wskazania do SLT:

  1. Zdiagnozowane OAG i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  2. Pacjenci u których nie pomogło ALT.
  3. Pacjenci nie mogący przyjmować leków przeciwjaskrowych.
  4. SLT jako narzędzie wspomagające leczenie środkami farmaceutycznymi.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.