Ewolucyjny rozwój w leczeniu jaskry

Autor: dr n. med. Madhu Nagar

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006

Tagi:

Jaskra jest złożoną chorobą charakteryzującą się wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego, którego konsekwencją jest ucisk i niszczenie nerwu wzrokowego wraz z włóknami nerwowymi - jest to jeden z powodów utraty wzroku. Obecnie najskuteczniejszym dostępnym środkiem aby ochronić włókna nerwowe jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Laserowa Selektywna Trabekuloplastyka (SLT) jest stosunkowo nową metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Celem laserowania są komórki barwnikowe melaniny sieci beleczkowatej. Komórki nie posiadające melaniny oraz inne tkanki pozostają nienaruszone. Z całą pewnością jest to bezpieczna alternatywa dla argonowej laserowej trabekuloplatyski (ALT), a przeprowadzone badania wskazują, że SLT jest skuteczniejszą metodą w obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Dodatkowym atutem jest fakt, że po SLT pacjent często nie musi przyjmować dodatkowych leków przeciwko jaskrze. SLT jest zatem znakomitym środkiem do przezwyciężenia tradycyjnych metod nie zawsze skutkujących w leczeniu jaskry.

Wskazania do SLT:

  1. Zdiagnozowane OAG i wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.
  2. Pacjenci u których nie pomogło ALT.
  3. Pacjenci nie mogący przyjmować leków przeciwjaskrowych.
  4. SLT jako narzędzie wspomagające leczenie środkami farmaceutycznymi.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.