Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Felieton zakulisowy

Autor:
Andrzej Wyrobiec

Dzień dobry,

parafrazując cytat z filmu „Rejs” zacznę od tego, że powinienem się Państwu przedstawić: a więc nazywam się Andrzej Wyrobiec i od ponad roku jestem dyrektorem krakowskiego Teatru Bagatela. To tyle tytułem wstępu.

Kiedy piszę te słowa, panuje sierpniowy upał i choć mamy wakacje w naszym Teatrze czas letni nie jest sezonem ogórkowym. W Bagateli trwa Letni Festiwal Komedii. Gramy spektakle repertuarowe przy pełnej widowni. Widzowie wypełniają wieczorami salę przy ul. Karmelickiej, poznając nowe propozycje – „Rewizor”, „Bagatela śpiewa”, „Pensjonat pana Bielańskiego” oraz powracające i wciąż chętnie oglądane starsze przedstawienia – m.in.: „Pomoc domową” „Szalone nożyczki” czy „Ryzykowną forsę”. To, że gramy w wakacje, jest dla nas oczywiste. Państwo też mogą to wiedzieć z afiszy, Internetu, radia, telewizji lub z autopsji. Ale na afiszach nie ogłaszamy wszystkiego. Na przykład tego, że trwają intensywne próby do najnowszej produkcji Teatru Bagatela. A premiera, którą przygotowujemy na otwarcie sezonu 2021/22, będzie teatralnym wydarzeniem.

To światowa prapremiera farsy „Mayday odNowa” w reżyserii wybitnego aktora i reżysera – Artura Barcisia. Pierwsza część tytułu jest wszystkim bywalcom Bagateli doskonale znana, ale proszę zwrócić uwagę na jego rozwinięcie „odNowa”! Intryguje?! Powinno. „odNowa” użyte w tytule odnosi się co najmniej do dwóch aspektów. Pierwszym z nich jest nawiązanie do lansowanego od roku hasła przewodniego Teatru, czyli frazy: Bagatela odNowa. Drugim jest zwrócenie uwagi, że legendarny tytuł jednej z najpopularniejszych światowych fars, jest uzupełniony właśnie tym nośnym sloganem. I tutaj jest całe clou dowcipu: „Mayday odNowa”, czyli jaki? I na to pytanie z premedytacją nie odpowiem. Fabuła jest otoczona tajemnicą. Chcemy widzów zaskoczyć i zachęcić do obejrzenia tego przedstawienia (premiera 18 września 2021 r.) Wprowadzamy do repertuaru absolutną nowość, której autorem adaptacji, na podstawie oryginalnego tekstu Raya Cooneya, jest jego wieloletni agent i przyjaciel – Michael Barfoot. Cenną wskazówką niech będzie to, że w przymiotniku „nowa”, w logotypie używamy symbolu płci żeńskiej – .

Uchylając rąbka tajemnicy, mogę napisać jedynie, że rzecz dzieje się w Londynie, w przyjemnych latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to telefony komórkowe nie urządzały życia, a z usług taksówkarskich korzystano ochoczo i często, bo miasta nie były jeszcze aż tak nasycone samochodami…Ośmioosobową obsadę aktorską tworzą panie: Joanna Jaworska, Małgorzata Piskorz, Anna Rokita, Ewelina Starejki oraz panowie: Jakub Bohosiewicz, Marek Bogucki, Piotr Urbaniak i Marcel Wiercichowski. Scenografię i kostiumy przygotowała Urszula Czernicka, opracowaniem muzycznym zajął się Igor Przebindowski, a światła wyreżyserował Marek Oleniacz.

Musicie zobaczyć, jak wyprzedzamy wszystkich „Maydayem odNowa”. ♦

Autorzy
Andrzej Wyrobiec

Dyrektor Teatru Bagatela

Teatr Bagatela im. Tadeu...