Felieton zakulisowy

Autor: Andrzej Wyrobiec

Kategoria: Kultura i nauka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/71/2021

Dzień dobry,

parafrazując cytat z filmu „Rejs” zacznę od tego, że powinienem się Państwu przedstawić: a więc nazywam się Andrzej Wyrobiec i od ponad roku jestem dyrektorem krakowskiego Teatru Bagatela. To tyle tytułem wstępu.

Kiedy piszę te słowa, panuje sierpniowy upał i choć mamy wakacje w naszym Teatrze czas letni nie jest sezonem ogórkowym. W Bagateli trwa Letni Festiwal Komedii. Gramy spektakle repertuarowe przy pełnej widowni. Widzowie wypełniają wieczorami salę przy ul. Karmelickiej, poznając nowe propozycje – „Rewizor”, „Bagatela śpiewa”, „Pensjonat pana Bielańskiego” oraz powracające i wciąż chętnie oglądane starsze przedstawienia – m.in.: „Pomoc domową” „Szalone nożyczki” czy „Ryzykowną forsę”. To, że gramy w wakacje, jest dla nas oczywiste. Państwo też mogą to wiedzieć z afiszy, Internetu, radia, telewizji lub z autopsji. Ale na afiszach nie ogłaszamy wszystkiego. Na przykład tego, że trwają intensywne próby do najnowszej produkcji Teatru Bagatela. A premiera, którą przygotowujemy na otwarcie sezonu 2021/22, będzie teatralnym wydarzeniem.

To światowa prapremiera farsy „Mayday odNowa” w reżyserii wybitnego aktora i reżysera – Artura Barcisia. Pierwsza część tytułu jest wszystkim bywalcom Bagateli doskonale znana, ale proszę zwrócić uwagę na jego rozwinięcie „odNowa”! Intryguje?! Powinno. „odNowa” użyte w tytule odnosi się co najmniej do dwóch aspektów. Pierwszym z nich jest nawiązanie do lansowanego od roku hasła przewodniego Teatru, czyli frazy: Bagatela odNowa. Drugim jest zwrócenie uwagi, że legendarny tytuł jednej z najpopularniejszych światowych fars, jest uzupełniony właśnie tym nośnym sloganem. I tutaj jest całe clou dowcipu: „Mayday odNowa”, czyli jaki? I na to pytanie z premedytacją nie odpowiem. Fabuła jest otoczona tajemnicą. Chcemy widzów zaskoczyć i zachęcić do obejrzenia tego przedstawienia (premiera 18 września 2021 r.) Wprowadzamy do repertuaru absolutną nowość, której autorem adaptacji, na podstawie oryginalnego tekstu Raya Cooneya, jest jego wieloletni agent i przyjaciel – Michael Barfoot. Cenną wskazówką niech będzie to, że w przymiotniku „nowa”, w logotypie używamy symbolu płci żeńskiej –      .

Uchylając rąbka tajemnicy, mogę napisać jedynie, że rzecz dzieje się w Londynie, w przyjemnych latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to telefony komórkowe nie urządzały życia, a z usług taksówkarskich korzystano ochoczo i często, bo miasta nie były jeszcze aż tak nasycone samochodami…Ośmioosobową obsadę aktorską tworzą panie: Joanna Jaworska, Małgorzata Piskorz, Anna Rokita, Ewelina Starejki oraz panowie: Jakub Bohosiewicz, Marek Bogucki, Piotr Urbaniak i Marcel Wiercichowski. Scenografię i kostiumy przygotowała Urszula Czernicka, opracowaniem muzycznym zajął się Igor Przebindowski, a światła wyreżyserował Marek Oleniacz.

Musicie zobaczyć, jak wyprzedzamy wszystkich „Maydayem odNowa”. ♦Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kultura i nauka:

Influencerka

Do napisania tego tekstu skłoniła mnie taka oto informacja: „nasza 15-letnia córka całkiem nieźle się urządziła, jest influencerką, ma 160 tys. followersów i od samych tylko firm kosmetycznych co tydzień dostaje parotysięczne prezenty, byle by tylko tą, a nie inną szminką przed kamerką usmarowała sobie usta". Zacząłem drążyć temat i okazało się, że aby dziś stać się autorytetem dla 160 tysięcy nastolatków, należy najpierw przez parę lat coś trenować, na przykład taniec albo pływanie, a gdy już się znudzi, zacząć gwałtownie odrabiać zaległości imprezowe, by wreszcie z pomocą rodziców przestać ćpać i skończyć szkołę podstawową - podziwu godny sukces!!!

Czysta Wisła - Why Not

Pandemia pokazała jasno, jak negatywny wpływ na planetę ma globalna gospodarka. Przyszedł czas walki o poprawę warunków naszego wspólnego środowiska naturalnego. Jako Fundacja Why Not chcemy aktywnie się w nią włączyć. Stąd projekt związany z Wisłą, największą dziką (nieuregulowaną) rzeką w Europie. Najwyższy czas, by rozpocząć systematyczne działania, dążące do poprawy czystości jej wód. 

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Andrzej Woźnica

Celem wyprawy było przyjrzenie się całej Wiśle i zebranie danych na temat jakości i ilości wód na całym jej przebiegu. Obecnie woda z rzeki jest pobierana i badana tylko w ok. 20 stałych punktach, ale my w trakcie spływu, w ramach akcji „Czysta Wisła – Why Not”, analizowaliśmy ją co kilometr na jej całej ok. 1000-kilometrowej długości. Już po przepłynięciu pierwszych odcinków naukowcy zauważyli sterty śmieci. Zaobserwowaliśmy niesamowitą ilość plastiku wyrzuconego w różnych miejscach. ♦

Czysta Wisła - Why Not - Dr hab. Damian Absalon

Nasze badania są unikatowe, ponieważ jesteśmy w stanie zatrzymać rzekę w jednym kadrze, w krótkim czasie. Ich idea jest taka, że chcemy pokazać hot spoty, czyli miejsca najbardziej zagrożone i zanieczyszczone. Czasami na punktach monitoringowych nie widać, kto jest odpowiedzialny za to, że na danym odcinku rzeki jakość wody jest taka kiepska. ♦ 

Czysta Wisła - Why Not - Agnieszka Sotoła

Akcja „Czysta Wisła - Why Not” od razu mnie zainteresowała. Czemu? Po okresie pandemicznej izolacji wreszcie coś się dzieje, mamy szansę na spotkania towarzyskie, a ja lubię ludzi! Do tego bliska mi jest kwestia ochrony środowiska i jestem przekonana, że trzeba o tym mówić głośno i na wiele sposobów. Aneta Sotoła była uprzejma stworzyć ze mną team, nie tylko rodzinny i zawodowy, ale też kajakowy. W oczekiwaniu na godzinę „zero” przyglądałyśmy się prognozie pogody — pełne optymizmu, bo w końcu poniedziałek był skąpany w słońcu. O 3:30 ze snu wyrwał mnie dźwięk budzika, otworzyłam oczy i byłam pewna, że śnię. Strugi deszczu za oknem i pytanie — co dalej... Kawa i decyzja. Mamy plan, działamy! I tak w ulewnym deszczu, zaczynając po godz. 4 (dodam w nocy!), przepłynęłyśmy najdłuższy odcinek — 27 km. Było fantastycznie i piszemy się na kolejne takie lub inne akcje! ♦