Fluorescencyjny mikroskop konfokalny VivaScope® 2500M–G4

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

W 64 wydaniu naszego CX News pisaliśmy na temat „wschodzącej gwiazdy” obrazowania konfokalnego, czyli skaningowego mikroskopu laserowego VivaScope 2500M-G4 ex vivo.
 
Od momentu wprowadzenia na rynek w 2018 roku, mikroskop był stosowany głównie do analizy marginesów chirurgicznych, w szczególności przy tzw. chirurgii Mohsa w dermatologii. Obecnie prowadzone są intensywne badania na temat zastosowania mikroskopu do oceny śródoperacyjnej przy zabiegach radykalnej prostatektomii. Pierwsze opracowanie naukowe na ten temat: „Ex vivo fluorescence confocal microscopy: the first application for real-time pathological examination of prostatic tissue” zostało opublikowane w BJU International na początku 2019 roku przez zespół lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Modenie/ Baggiovara.
 
Wkrótce rozpoczęte zostaną badania prospektywne, prowadzone w 6/8 ośrodkach akademickich używających do operacji radykalnej prostatektomii robotów da Vinci.
 
W VivaScope 2500M-G4 zastosowano dwa lasery o długościach fal 488 nm i 785 nm. Pozwala to na jednoczesne obrazowanie tkanek w świetle odbitym oraz w trybie fluorescencyjnym. Świeżo pobrana tkanka barwiona jest przez około 30 sekund za pomocą barwnika fluorescencyjnego (np. Acridine Orange), która wiąże się z DNA. Następnie, podczas procesu obrazowania, światło z obu źródeł laserowych jest jednocześnie rzutowane na tkankę.
 
Laser 785 nm generuje sygnał odbicia, który dostarcza informacji strukturalnych o skanowanym obszarze.
 
Laser 488 nm natomiast generuje sygnał fluorescencyjny pozwalający na obrazowanie jąder komórek.
Fluorescencyjny mikroskop konfokalny VivaScope® 2500M–G4
 
Oba obrazy nakładane są na siebie komputerowo i skorelowane softwarowo w czasie rzeczywistym. Unikalna jest szybkość z jaką urządzenie uzyskuje obrazy. Co więcej pole widzenia o wymiarach 25x25 mm jest generowane w zaledwie kilka minut. Powstały obraz zawiera podobne informacje do konwencjonalnej histopatologii. Można go dowolnie powiększać – nawet o 550 razy. Badana tkanka nie zmienia swoich właściwości i może być później używana do dalszych badań histopatologicznych.
 
Kolejne badania pokazują możliwości zastosowania VivaScope 2500M-G4 do oceny histopatologicznej przy operacjach nie tylko prostaty, ale także pęcherza, piersi, płuc, tarczycy, mózgu, nerek, jelita itd.
 
Liczba publikacji dotyczących zastosowania VivaScope 2500M-G4 osiągnęła do tej pory niesamowitą liczbę ponad 1000 i stale rośnie. Obejmują one ponad 60 badań koncentrujących się na mikroskopii ex vivo i jej zastosowaniu w ocenie marginesu guza: www.vivascope-pub.com/home.html.
 
W ostatnich dniach dotarła do nas informacja o nowej – bardzo ciekawej – publikacji: “Ex vivo fluorescence confocal microscopy: prostatic and periprostatic tissues atlas and evaluation of the learning curve” Fragment tego opracowania dostępny jest pod linkiem: https://doi.org/10.1007/s00428-019-02738-y.Jeżeli będą Państwo chcieli zapoznać się z całością pracy, bardzo proszę o kontakt z naszym działem handlowym. ♦

Więcej informacji na temat vivascope, mikrokopia konfokalna, diagnostyka onkologiczna znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Technologia SGRT nowym standardem nowoczesnej i ultra bezpiecznej radioterapii

SGRT – precyzja w radioterapii
SGRT (Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta) to dynamicznie rozwijająca się technika, która używa technologii STEREO VISION do śledzenia pozycji pacjenta we wszystkich 6 stopniach swobody. Monitoring pozycji osoby leczonej odbywa się zarówno w trakcie pozycjonowania, jak i dostarczania wiązki terapeutycznej.

Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna ex vivo do szybkiej oceny tkanek w praktyce patologii chirurgicznej

Obrazowanie optyczne jest szybko ewoluującą dziedziną, która obejmuje kilka technik stosowanych do nieinwazyjnego obrazowania próbek tkanek biologicznych. W przeciwieństwie do innych rodzajów obrazowania, metoda ta wykorzystuje światło widzialne oraz właściwości fotonów do uzyskania szczegółowych obrazów tkanki, bez narażenia jej na szkodliwe promieniowanie. Platformy do obrazowania optycznego są bezpieczniejsze, szybsze, nadają się do powtórzenia procedury w późniejszym czasie. Techniki, takie jak laserowa endomikroskopia konfokalna oraz optyczna tomografia koherentna, pozwalają na obrazowanie w wysokiej rozdzielczości w czasie rzeczywistym narządów in vivo, umożliwiając wczesne wykrycie zmian. Ponadto, te techniki obrazowania również ułatwiają pozyskiwanie ukierunkowanych biopsji w celu lepszej kategoryzacji zmiany.

Pierwszy IQM w Polsce

Postęp w zakresie szybszej i dokładniejszej diagnostyki obrazowej skutkuje wykryciem wzrastającej liczby chorób nowotworowych. Wynikiem tego jest coraz większe zapotrzebowanie na zabiegi radioterapii. Naświetlenie pacjenta, tak jak każde badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, podlega stosownej „kontroli”.