Fluorescencyjny mikroskop konfokalny VivaScope® 2500M–G4

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

W 64 wydaniu naszego CX News pisaliśmy na temat „wschodzącej gwiazdy” obrazowania konfokalnego, czyli skaningowego mikroskopu laserowego VivaScope 2500M-G4 ex vivo.
 
Od momentu wprowadzenia na rynek w 2018 roku, mikroskop był stosowany głównie do analizy marginesów chirurgicznych, w szczególności przy tzw. chirurgii Mohsa w dermatologii. Obecnie prowadzone są intensywne badania na temat zastosowania mikroskopu do oceny śródoperacyjnej przy zabiegach radykalnej prostatektomii. Pierwsze opracowanie naukowe na ten temat: „Ex vivo fluorescence confocal microscopy: the first application for real-time pathological examination of prostatic tissue” zostało opublikowane w BJU International na początku 2019 roku przez zespół lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Modenie/ Baggiovara.
 
Wkrótce rozpoczęte zostaną badania prospektywne, prowadzone w 6/8 ośrodkach akademickich używających do operacji radykalnej prostatektomii robotów da Vinci.
 
W VivaScope 2500M-G4 zastosowano dwa lasery o długościach fal 488 nm i 785 nm. Pozwala to na jednoczesne obrazowanie tkanek w świetle odbitym oraz w trybie fluorescencyjnym. Świeżo pobrana tkanka barwiona jest przez około 30 sekund za pomocą barwnika fluorescencyjnego (np. Acridine Orange), która wiąże się z DNA. Następnie, podczas procesu obrazowania, światło z obu źródeł laserowych jest jednocześnie rzutowane na tkankę.
 
Laser 785 nm generuje sygnał odbicia, który dostarcza informacji strukturalnych o skanowanym obszarze.
 
Laser 488 nm natomiast generuje sygnał fluorescencyjny pozwalający na obrazowanie jąder komórek.
Fluorescencyjny mikroskop konfokalny VivaScope® 2500M–G4
 
Oba obrazy nakładane są na siebie komputerowo i skorelowane softwarowo w czasie rzeczywistym. Unikalna jest szybkość z jaką urządzenie uzyskuje obrazy. Co więcej pole widzenia o wymiarach 25x25 mm jest generowane w zaledwie kilka minut. Powstały obraz zawiera podobne informacje do konwencjonalnej histopatologii. Można go dowolnie powiększać – nawet o 550 razy. Badana tkanka nie zmienia swoich właściwości i może być później używana do dalszych badań histopatologicznych.
 
Kolejne badania pokazują możliwości zastosowania VivaScope 2500M-G4 do oceny histopatologicznej przy operacjach nie tylko prostaty, ale także pęcherza, piersi, płuc, tarczycy, mózgu, nerek, jelita itd.
 
Liczba publikacji dotyczących zastosowania VivaScope 2500M-G4 osiągnęła do tej pory niesamowitą liczbę ponad 1000 i stale rośnie. Obejmują one ponad 60 badań koncentrujących się na mikroskopii ex vivo i jej zastosowaniu w ocenie marginesu guza: www.vivascope-pub.com/home.html.
 
W ostatnich dniach dotarła do nas informacja o nowej – bardzo ciekawej – publikacji: “Ex vivo fluorescence confocal microscopy: prostatic and periprostatic tissues atlas and evaluation of the learning curve” Fragment tego opracowania dostępny jest pod linkiem: https://doi.org/10.1007/s00428-019-02738-y.Jeżeli będą Państwo chcieli zapoznać się z całością pracy, bardzo proszę o kontakt z naszym działem handlowym. ♦

Więcej informacji na temat vivascope, mikrokopia konfokalna, diagnostyka onkologiczna znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki MavigOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Śródoperacyjna ocena próbek biopsji cytologicznych. VivaScope 2500

Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in pancreatic solid lesions.

Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo. 

W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki.

IQM - nowe rozwiązanie w kontroli jakości przyspieszaczy liniowych

Obecnie często stosowane techniki leczenia z wykorzystaniem akceleratorów medycznych to techniki dynamiczne: IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) oraz VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy). Są to zaawansowane techniki napromieniania, wymagające zwrócenia uwagi na źródło potencjalnych błędów i możliwości technicznych pracy akceleratora w czasie realizacji planu leczenia. 

Mikroskopia konfokalna w badaniach śródoperacyjnych

Rak stercza zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Podstawową metodą leczenia pacjentów, którzy nie mogą (z uwagi na charakter nowotworu), bądź nie chcą uczestniczyć w systemie aktywnego nadzoru (active surveillance), jest prostatektomia radykalna.[1] 

Pacjenci preferują radioterapię bez oznakowań i tatuaży

Dlaczego warto zrezygnować z tatuaży i fizycznych oznakowań podczas radioterapii?
Przed rozpowszechnieniem przez Vision RT radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT), trwałe tatuaże na skórze pacjentów były praktycznie jedyną metodą pozwalającą precyzyjnie pozycjonować pacjenta. Dla wielu osób, taki tatuaż to przykre doświadczenie i stygmatyzm na całe życie.

Technologia SGRT nowym standardem nowoczesnej i ultra bezpiecznej radioterapii

SGRT – precyzja w radioterapii
SGRT (Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta) to dynamicznie rozwijająca się technika, która używa technologii STEREO VISION do śledzenia pozycji pacjenta we wszystkich 6 stopniach swobody. Monitoring pozycji osoby leczonej odbywa się zarówno w trakcie pozycjonowania, jak i dostarczania wiązki terapeutycznej.