Fotel ECO – ekonomiczne rozwiązanie na sali operacyjnej

Autor: Michał Panek

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/69/2021

Niemalże w każdym przypadku urządzanie i uruchomienie bloku operacyjnego rozpoczyna się od wyboru fotela zabiegowego. Dobór odpowiedniego stołu gwarantuje nie tylko komfort i stabilność pacjentowi, ale przede wszystkim daje chirurgowi możliwość bezpiecznego i swobodnego przeprowadzenia zabiegu. Model 500 XLE firmy UFSK jest odpowiedzią na takie potrzeby lekarzy, jak: profilowany zagłówek, programowanie ustawień fotela, zasilanie akumulatorowe z długim czasem pracy, podłokietniki, czy też regulacja sterownikiem nożnym. Większość użytkowników, którzy zetknęli się z tym modelem (mikrochirurdzy, dermatolodzy i neurochirurdzy), nie wyobraża sobie zmiany na inny. Obecnie firma UFSK poszerzyła swoje portfolio, wprowadzając okrojony model siostrzany - 500 ECO.

 

Fotel 500 ECO - ekonomiczny i budżetowy
Od lat dewizą rodzinnej firmy UFSK jest jakość i rozwój. Od 1975 r. tworzy fotele operacyjne dedykowane dla okulistów, dermatologów, neurochirurgów, chirurgów szczękowo-twarzowych, stomatologów i lekarzy medycyny estetycznej. Cała produkcja i serwis odbywa się na terenie Niemiec. Fotel operacyjny ECO – to ergonomiczny i nieskomplikowany w obsłudze stół o mniejszych wymiarach. Dzięki funkcji wielokrotnego łamania daje możliwość ustawienia pacjenta w pozycji leżącej, półleżącej oraz siedzącej. Szerokość 600 mm (z podłokietnikami 845 mm) zapewnia pełną wygodę pacjentowi, przy ciągle niewielkich gabarytach fotela. Istotną cechą tego modelu jest jego stabilność. Stół ma solidną podstawę, zaopatrzoną w 3 wysuwane kółka, dzięki czemu podczas zabiegu pozostaje unieruchomiony, a w razie konieczności można go z łatwością przetransportować. Daje możliwość regulacji wysokości w zakresie 615–890 mm oraz regulację pochyłu: zagłówek -27/+180°, oparcie -23/+85°, siedzisko -28/+3°, część dolna 0/+75°, podłokietniki 0/+180°. Kolejną zaletą jest jego udźwig – 240 kg.

Fotel ECO firmy UFSK

Jakie udogodnienia wyróżniają model 500 ECO? 
To przede wszystkim automatyczna zmiana pozycji z siedzącej na leżącą za pomocą jednego przycisku i w czasie zaledwie 5-6 sekund. Pilot, w który wyposażony jest stół, pozwala na zapamiętanie 8 pozycji, a także automatycznie ustawia fotel do pozycji CPR. Opcjonalnie można go doposażyć w sterownik nożny, który pozwala zapisać 2 dodatkowe ustawienia. Daje to możliwość chirurgowi płynnego sterowania stołem przy zachowaniu sterylnego pola operacyjnego. Zagłówek, kluczowy element w zabiegach mikrochirurgicznych, ma szeroki zakres regulacji, a dzięki ergonomicznemu wyprofilowaniu unieruchamia odpowiednio głowę pacjenta. Model ten ma bezpośrednie podłączenie do zasilania (brak akumulatora), co razem z niedużym rozmiarem czyni go wyjątkowo lekkim – 90 kg. Dodatkowo producent oferuje gamę akcesoriów takich, jak uchwyt na prześcieradło, podpora anestezjologiczna, uchwyt na kroplówkę, tackę narzędziową czy uchwyt na pilota.

 

500 ECO to idealny budżetowy fotel operacyjny zarówno do gabinetów prywatnych, jak i małych sal zabiegowych. Jest niewielki, a posiada przy tym wszelkie udogodnienia dla pacjenta oraz lekarza. Dodatkowe akcesoria pozwalają dostosować sprzęt do wielu wyzwań na sali zabiegowej.

 

Pełna gama oferty UFSK
Do wszystkich produktów firmy UFSK dostępny jest szeroki wybór akcesoriów opcjonalnych.

 

Stół operacyjny 500 XLE:

 


 

Fotel operatora surgiLine:


 

Fotel do przewożenia pacjentów motionLine:

 

Fotel operatora i stół operacyjny firmy UFSK

Więcej informacji na temat UFSK, 500 ECO, 500 XLE, surgiLine, motioLine, wyposażenie sali oeracyjnej, fotel operatora, stół operacyjny znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki USFK OSYS



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich. 

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: