HEINE wczoraj i dziś – 30 lat dermoskopu

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Na początku właśnie rozpoczętego roku 2020, postanowiłam zabrać Państwa w krótką podróż w czasie.
 
Jest rok 1989. Zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Otto Braun-Falco opracowuje metodę różnicowania ABCD oraz urządzenie do diagnozowania znamion. Dermatolodzy, we współpracy z producentem systemów medycznych HEINE Optotechnik, tworzą dermatoskop – niewielkie, ręczne urządzenie oświetlające obserwowany obszar lampą halogenową. W celu zmniejszenia odbić światła, pokrywają zmiany skórne olejem immersyjnym. Tak, w wyniku zaangażowania myśli konstruktorskiej i wiedzy medycznej powstaje nowy standard w dermatologii, krok milowy w diagnostyce chorób skóry.
 
Tak trzy dekady temu pisała się historia. Dziś HEINE świętuje 30-lecie uzyskania patentu na dermatoskop, który zrewolucjonizował diagnostykę skóry. Firma, która powstała w 1946 roku, wprowadza innowacyjną linię produktów o ulepszonym technologicznie wnętrzu, oczy cieszą zaś barwne grafiki wykreowane przez marketingowców.
 
Silna pozycja Heine na rynku medycznym została ugruntowana na doskonałej jakości oraz precyzji wykonania urządzeń. Achromatyczny układ optyczny zapewnia krystalicznie czysty obraz, wierne odwzorowanie kolorów osiągnięto dzięki oświetleniu LEDHQ, a 10-krotne powiększenie optyczne jest dopełnieniem całości zalet nowej technologii. Każde z urządzeń otrzymuje 5-letnią gwarancję.
 
Pierwszy debiut, który przedstawiam to HEINE DELTAone – kolejna odsłona dobrze znanego i lubianego dermatoskopu DELTA 20 (T), w wersji bardziej mobilnej. Producentowi zależało na uzyskaniu maksymalnych możliwości w aparacie mieszczącym się w każdej kieszeni. Zgodnie z wizją zmieniono kształt i układ optyczny dotychczasowej konstrukcji, co zaowocowało powstaniem DELTAone.
Dermatoskop HEINE DELTAone 
 
Czas na premierę, tym razem HEINE DELTA 30. Uwagę zwraca rzeczywiste pole widzenia powiększone aż do 30 milimetrów średnicy (przy soczewce 32 mm). Zmianie uległa konstrukcja i wygląd całego dermoskopu – nowatorskie rozwiązanie jakim jest nachylona rękojeść, w połączeniu z większym obszarem obrazowania wpływa na znaczną poprawę ergonomii pracy na tym urządzeniu.
Dermatoskop HEINE DELTA 30 
 
Oba modele posiadają wbudowaną polaryzację, dzięki czemu umożliwiają pracę bez olśnienia i odblasków. Wartą podkreślenia zaletą jest możliwość dokumentacji badanych zmian skórnych po połączeniu ich z iPhonem* (od wersji 6 wzwyż) korzystając z adaptera. Aplikacja HEINE DERM pozwala tworzyć pliki pacjenta, zarządzać i archiwizować zdjęcia zmian skórnych oraz dokumentować ich zmiany na osi czasu. Dostępny jest również nowy, uniwersalny adapter umożliwiający podłączenie do większości smartfonów (połączenie do obudowy telefonu).
 
Z przyjemnością będziemy prezentować Państwu wszystkie możliwości urządzeń HEINE podczas zbliżających się kongresów i szkoleń dermatologicznych, których grafik na 2020 rok znajduje się na ostatniej stronie magazynu CX News. ♦
 
*Apple iPhone nie wchodzi w zakres dostawy. Apple, logo Apple i iPhone są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. App Store to znak usługowy Apple Inc.

Więcej informacji na temat Heine, diagnostyka znamion, dermoskopia, rak skóry znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.