HEINE wczoraj i dziś – 30 lat dermoskopu

Autor: Justyna Wiśniowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Na początku właśnie rozpoczętego roku 2020, postanowiłam zabrać Państwa w krótką podróż w czasie.
 
Jest rok 1989. Zespół lekarzy pod kierunkiem prof. Otto Braun-Falco opracowuje metodę różnicowania ABCD oraz urządzenie do diagnozowania znamion. Dermatolodzy, we współpracy z producentem systemów medycznych HEINE Optotechnik, tworzą dermatoskop – niewielkie, ręczne urządzenie oświetlające obserwowany obszar lampą halogenową. W celu zmniejszenia odbić światła, pokrywają zmiany skórne olejem immersyjnym. Tak, w wyniku zaangażowania myśli konstruktorskiej i wiedzy medycznej powstaje nowy standard w dermatologii, krok milowy w diagnostyce chorób skóry.
 
Tak trzy dekady temu pisała się historia. Dziś HEINE świętuje 30-lecie uzyskania patentu na dermatoskop, który zrewolucjonizował diagnostykę skóry. Firma, która powstała w 1946 roku, wprowadza innowacyjną linię produktów o ulepszonym technologicznie wnętrzu, oczy cieszą zaś barwne grafiki wykreowane przez marketingowców.
 
Silna pozycja Heine na rynku medycznym została ugruntowana na doskonałej jakości oraz precyzji wykonania urządzeń. Achromatyczny układ optyczny zapewnia krystalicznie czysty obraz, wierne odwzorowanie kolorów osiągnięto dzięki oświetleniu LEDHQ, a 10-krotne powiększenie optyczne jest dopełnieniem całości zalet nowej technologii. Każde z urządzeń otrzymuje 5-letnią gwarancję.
 
Pierwszy debiut, który przedstawiam to HEINE DELTAone – kolejna odsłona dobrze znanego i lubianego dermatoskopu DELTA 20 (T), w wersji bardziej mobilnej. Producentowi zależało na uzyskaniu maksymalnych możliwości w aparacie mieszczącym się w każdej kieszeni. Zgodnie z wizją zmieniono kształt i układ optyczny dotychczasowej konstrukcji, co zaowocowało powstaniem DELTAone.
Dermatoskop HEINE DELTAone 
 
Czas na premierę, tym razem HEINE DELTA 30. Uwagę zwraca rzeczywiste pole widzenia powiększone aż do 30 milimetrów średnicy (przy soczewce 32 mm). Zmianie uległa konstrukcja i wygląd całego dermoskopu – nowatorskie rozwiązanie jakim jest nachylona rękojeść, w połączeniu z większym obszarem obrazowania wpływa na znaczną poprawę ergonomii pracy na tym urządzeniu.
Dermatoskop HEINE DELTA 30 
 
Oba modele posiadają wbudowaną polaryzację, dzięki czemu umożliwiają pracę bez olśnienia i odblasków. Wartą podkreślenia zaletą jest możliwość dokumentacji badanych zmian skórnych po połączeniu ich z iPhonem* (od wersji 6 wzwyż) korzystając z adaptera. Aplikacja HEINE DERM pozwala tworzyć pliki pacjenta, zarządzać i archiwizować zdjęcia zmian skórnych oraz dokumentować ich zmiany na osi czasu. Dostępny jest również nowy, uniwersalny adapter umożliwiający podłączenie do większości smartfonów (połączenie do obudowy telefonu).
 
Z przyjemnością będziemy prezentować Państwu wszystkie możliwości urządzeń HEINE podczas zbliżających się kongresów i szkoleń dermatologicznych, których grafik na 2020 rok znajduje się na ostatniej stronie magazynu CX News. ♦
 
*Apple iPhone nie wchodzi w zakres dostawy. Apple, logo Apple i iPhone są znakami towarowymi firmy Apple Inc., zarejestrowanymi w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. App Store to znak usługowy Apple Inc.

Więcej informacji na temat Heine, diagnostyka znamion, dermoskopia, rak skóry znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Heidelberg EngineeringOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną.