Helianthus - cyfrowy aparat mammograficzny firmy Metaltronica

Autor: Iza Pytko

Kategoria: Radiologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/22/2007

Wychodząc naprzeciw ciągłemu rozwojowi metod obrazowania w diagnostyce mammograficznej, firma Metlatronica wprowadziła do oferty nowy w pełni cyfrowy aparat mammograficzny – Helianthus.

Mammograf HelianthusSystem składa się z aparatu mammograficznego z detektorem o formacie 18x24 cm lub 24x30 cm oraz stacji akwizycyjnej zintegrowanej z szybą ochronną dla operatora. Opcjonalnie aparat może zostać wyposażony także w stację diagnostyczną.

W aparacie zastosowano najlepszy w obecnej chwili detektor w postaci płaskiego panela, oparty o technologię Amporphous Selenium. W technologii tej fotony promieniowania X przetwarzane są bezpośrednio na ładunki elektryczne w warstwie selenu. Ładunki te następnie rejestrowane są przez półprzewodnikową warstwę krzemową. W ten sposób wyeliminowany został etap przetwarzania promieni X na światło i dopiero po tym w sygnał elektryczny. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskany obraz charakteryzuje się wysoką ostrością i uwidocznia więcej szczegółów, co jest niezwykle ważne w diagnostyce piersi.

Stacja akwizycyjna wyposażona jest w oprogramowanie posiadające między innymi: bazę danych pacjentek, narzędzia graficzne i pomiarowe oraz funkcje DICOM. Stacja wyposażona jest w kolorowy monitor LCD o przekątnej 21.3”.

Więcej informacji na temat mammografu Helianthus znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Radiologia:

Dwa w jednym

Duo Diagnost łącząc ze sobą funkcję radiografii i fluoroskopii, spełnia oczekiwania współczesnego rynku medycznego. Takie cech cechy: kompaktowa konstrukcja, różnorodność wykonywanych ekspozycji, wysoka konfigurowalność sprawiają, że aparat ten jest jednym z najpopularniejszych systemów tej klasy.

Seeing is believing: wstępne doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Czy "The Beatles" mieli wpływ na rozwój medycyny?

Na pewno nie wielu z nas wie, że pierwszy model tomografu komputerowego, powstał w laboratorium angielskiej wytwórni płytowej EMI, co niewątpliwie łączy legendarny "The Beatles" z tomografią komputerową.  

Ultrasonograf HD11 XE

Zaawansowane aparaty ultrasonograficzne HD3, HD7, HD9, HD11 XE, HD 15, CX50, iU22, iE33