HELIANTHUS - Doskonałe połączenie najnowszej technologii i elegancji!

Autor: Aleksander Pękalski

Kategoria: Radiologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Wychodząc naprzeciw ciągłemu rozwojowi metod obrazowania w diagnostyce mammograficznej, firma Metaltronica wprowadziła do oferty nowy, w pełni cyfrowy aparat mammograficzny – Helianthus.

System składa się z aparatu mammograficznego z detektorem o formacie 18 x 24 cm (2016 x 2816 pixeli) lub 24 x 30 cm (2816x3584 pixeli) oraz stacji akwizycyjnej zintegrowanej z szybą ochronną dla operatora. Opcjonalnie aparat może zostać wyposażony także w profesjonalną stację diagnostyczną z dwoma monitorami wysokiej rozdzielczości.

W aparacie zastosowano detektor w postaci płaskiego panelu, opartego o technologię Amporphous Selenium:

- liczba bitów przetwarzania: 14 bit,

- rozstaw pikseli: 85 x 85 mm

- rozdzielczość: 2016x2816 pixeli (format 18x24cm) i 2816x3584 pixeli (format 24x30cm),

- aktywny obszar obrazowania: 17.2 x 23.9 cm (format 18 x 24) i 23.9 x 30.5 cm (format 24 x 30) .

Obecnie, jest to najbardziej zaawansowana technologia gwarantująca najwyższą wydajność. W technologii tej fotony promieniowania X przetwarzane są bezpośrednio na ładunki elektryczne w warstwie selenu. Ładunki te następnie rejestrowane są przez półprzewodnikową warstwę krzemową. W ten sposób wyeliminowany został etap przetwarzania promieni X na światło i dopiero po tym, w sygnał elektryczny. Dzięki zastosowaniu tej technologii uzyskany obraz charakteryzuje się wysoką ostrością i uwidocznia więcej szczegółów, co jest niezwykle ważne w diagnostyce piersi. Pozwala to na uzyskanie obrazów o znaczenie wyższej wartości diagnostycznej niż w przypadku mammografów analogowych.

Stacja akwizycyjna wyposażona jest w oprogramowanie posiadające między innymi: bazę danych pacjentek, zaawansowane narzędzia graficzne i pomiarowe oraz funkcje DICOM, dzięki czemu istnieje możliwość przesyłania obrazów w ramach sieci szpitalnych, a także możliwość archiwizowania w ramach PACS. Stacja wyposażona jest w kolorowy monitor LCD o przekątnej 21.3".

Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Radiologia:

Dwa w jednym

Duo Diagnost łącząc ze sobą funkcję radiografii i fluoroskopii, spełnia oczekiwania współczesnego rynku medycznego. Takie cech cechy: kompaktowa konstrukcja, różnorodność wykonywanych ekspozycji, wysoka konfigurowalność sprawiają, że aparat ten jest jednym z najpopularniejszych systemów tej klasy.

Seeing is believing: wstępne doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Doświadczenia własne z wykorzystaniem echokardiografu Philips iE33

Czy "The Beatles" mieli wpływ na rozwój medycyny?

Na pewno nie wielu z nas wie, że pierwszy model tomografu komputerowego, powstał w laboratorium angielskiej wytwórni płytowej EMI, co niewątpliwie łączy legendarny "The Beatles" z tomografią komputerową.  

Ultrasonograf HD11 XE

Zaawansowane aparaty ultrasonograficzne HD3, HD7, HD9, HD11 XE, HD 15, CX50, iU22, iE33