HFDS jako nowoczesna metoda nieinwazyjnego leczenia chirurgicznego jaskry otwartego kąta przesączania

Oryginalny tytuł publikacji: „High-Frequency Deep Sclerotomy, A Minimal Invasive Ab Interno Glaucoma Procedure Combined with Cataract Surgery: Physical Properties and Clinical Outcome”.


Poniżej przedstawiamy tłumaczenie wstępu do publikacji od Oertli Instrumente AG naszego partnera i producenta sprzętu do fakoemulsyfikacji oraz specjalnej końcówki do wykonywania procedury HFDS.

 

Cała publikacja jest dostępna na https://www.oertli-instruments.com/downloads/glaukom/high-frequency-deep-sclerotomy-a-minimal-invasive-ab-interno-glaucoma-procedure-combined-with-cataract-surgery-physical-properties-and-clinical-outcome.pdf.


Głęboka sklerotomia wysokich częstotliwości, minimalnie inwazyjna procedura usunięcia jaskry ab interno połączona z chirurgią zaćmy: właściwości oraz wyniki badań klinicznych.


Wprowadzenie Określenie skuteczności i bezpieczeństwa głębokiej sklerotomii wysokich częstotliwości (HFDS) połączonej z operacją zaćmy jako procedury usunięcia jaskry pierwotnej otwartego kąta przesączania.

 

Metodyka 
Bezpośrednio po usunięciu zaćmy wykonano procedurę HFDS ab interno u 205 kolejnych pacjentów z jaskrą otwartego kąta. HFDS przeprowadzono za pomocą specjalnie zaprojektowanej sondy wykorzystującej wysokie częstotliwości (końcówka abee 0,3×1 mm, Oertli, Szwajcaria - obecnie HFDS Glaucoma Tip, przyp. redakcji). Zastosowany został prąd bipolarny o częstotliwości 500 kHz. Penetracja twardówki od strony nosowej została wykonana sześć razy poprzez siateczkę beleczkowania i kanał Schlemma. Za każdym razem tworzono kieszeń o wysokości 0,3 mm oraz szerokości 0,6 mm.

 

Wyniki
Średnie przedoperacyjne ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) wynosiło 24,5 ± 2,1 mmHg (zakres od 21 do 48 mmHg). Po 48 miesiącach średnie IOP w obserwacji wynosiło 15,0 ± 1,7 mmHg (zakres od 10 do 20 mmHg). We wszystkich badanych przypadkach IOP pooperacyjne zostało istotnie obniżone w porównaniu z IOP przed operacją (p<0,001). Po 48 miesiącach docelowe IOP poniżej 21 mmHg osiągnęło 84,9% badanych. Nie stwierdzono poważnych powikłań w trakcie samego zabiegu operacyjnego oraz w okresie pooperacyjnym.


Wnioski 
HFDS jest zabiegiem małoinwazyjnym. To bezpieczna i skuteczna technika operacyjna obniżania IOP połączona z operacją zaćmy. ♦

Więcej informacji na temat HSDF, Oertli Instrumente AG, OS 4, HFDS Glaucoma Tip, abee Tip znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Oertli



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Kiedy warto odejść od standardów? Witrektomia 23, 25 czy 27G?

Postęp technologiczny w zakresie witrektomii umożliwił wykonywanie zabiegów chirurgicznych za pomocą systemów w rozmiarach od 23 do 27G. Złotym standardem jest 23G, jednak w niektórych przypadkach warto dać szansę mniejszej alternatywie. System o rozmiarze 27G wymaga cięcia o średnicy zaledwie 0,42 mm, co pozwala na perfekcyjne zasklepienie się ran, zmniejsza stan zapalny oraz ból pooperacyjny w porównaniu do witrektomii 25G (Kaushik, et al., 2022; Schaal, et al., 2014). W przypadku witreoretinopatii proliferacyjnej (PVR) i retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej (PDR) mniejsza średnica narzędzi pozwala na bardziej precyzyjną manipulację. Wskazania chirurgiczne w witrektomii przez część płaską ciała rzęskowego (PPV) 27G obejmują: otwór plamki, ERM, zespół trakcji szklistkowo-plamkowych, obrzęk plamki, krwawienia w tylnym odcinku, trakcyjne odwarstwienie siatkówki, zmętnienie ciała szklistego, a także cukrzycowe odwarstwienie trakcyjne, przedarciowe odwarstwienie siatkówki (RRD), zapalenie wnętrza gałki ocznej i krwotok podplamkowy. 

Lotnik musi mieć sokoli wzrok

,,Lotnik musi mieć sokoli wzrok" - tak pisały czasopisma lotnicze, w których jako pacholę się zaczytywałem. Marzyłem bowiem, żeby zostać lotnikiem. Były tam rekomendacje, jak dbać o wzrok. Zgodnie z zaleceniami odbywałem spacery, by patrzeć na odległe zielone łąki i lasy. Jadłem też dużo marchewki. Pierwsze badanie przez lotniczą komisję lekarską było pozytywne. Nawet zdziwiłem się, że potrafiłem rozróżniać subtelne barwy i precyzyjnie określić odległości. 

Soczewka Aspira 3P-aVA w nowej odsłonie. Metoda fiksacji transskleralnej

Jednym z czynników wpływających na poprawne przeprowadzenie fiksacji transskleralnej soczewki wewnątrzgałkowej techniką Yamane jest dobór odpowiedniego implantu. Spośród dostępnych na rynku soczewek na uwagę zasługuje Aspira 3P-aVA niemieckiej firmy HumanOptics.

Okiem eksperta - Lek. Tomasz Kuc

W codziennej praktyce uzyskanie satysfakcjonującej refrakcji bywa problematyczne, ze względu na pojawiające się utrudnienia w procesie wszczepu implantu. Najważniejsze z nich to: bezsoczewkowość powiązana z brakiem wsparcia torebki tylnej, podwichnięcie implantu, a szczególnie przemieszczenie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej do komory ciała szklistego. 

Wszczep soczewki torycznej tips&tricks

Chirurgia zaćmy z wszczepem sztucznej soczewki to kilkadziesiąt lat historii. Obecnie, w dobie dostępu do wysokiej klasy soczewek wewnątrzgałkowych, z całą pewnością zabieg usunięcia zaćmy jest dodatkowo zabiegiem refrakcyjnym, umożliwiającym skorygowanie wady refrakcji pacjenta i częściowe lub całkowite uwolnienie go od konieczności stosowania korekcji okularowej. Soczewkami wewnątrzgałkowymi korygujemy krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność czy astygmatyzm. W przypadku tego ostatniego, każdy nawet najmniejszy astygmatyzm ma wpływ naostrość wzroku, natomiast wada powyżej 1,5 - 2 dioptrii cylindrycznych ma istotny wpływ na komfort życia pacjenta i praktycznie skazuje go na konieczność stosowania okularów. Astygmatyzm umiarkowany (od 1 do 2 D cylindrycznych) występuje u około 25% populacji, a astygmatyzm powyżej 2 D dotyczy 10% pacjentów. Randomizowane badania przeprowadzone na grupie 23 240 pacjentów operowanych z powodu zaćmy wykazały, że istotny astygmatyzm wykryto u 7,15% z nich. 

W CX News nr 1/69/2021 opublikowano również: