HFDS - Okiem eksperta

Autor: dr hab. n. med. Piotr Jurowski

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Neuropatia jaskrowa stanowi jeden z najistotniejszych problemów terapeutycznych współczesnej okulistyki. Procesowi jaskrowemu często towarzyszy zaćma, co daje możliwość wykonania operacji łączonej tzn. fakoemulsyfikacji ze wszczepieniem sztucznej soczewki wraz z operacją przeciwjaskrową. Przeprowadzenie takiej procedury na swoim sprzęcie umożliwia firma Oertli, co opisane zostało szczegółowo w powyższej publikacji.
 
Na podstawie własnych, wieloletnich doświadczeń mogę stwierdzić, że chirurgiczne leczenie współistniejącej zaćmy i jaskry jest bezpieczne i korzystne dla pacjenta, dając dobre wyniki czynnościowe i w znacznym odsetku przypadków istotne obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zastosowanie mikroinwazyjnej procedury przeciwjaskrowej w postaci głębokiej sklerotomii wysokiej częstotliwości wykonanej ab interno (HFDS) z operacją fakoemulsyfikacji zaćmy, pozwala w tych przypadkach na uzyskanie addycyjnego efektu hypotenysjnego obu procedur operacyjnych. O skuteczności operacji HFDS (dawniej nazywanej sklerotalamotomią), świadczy trwałe obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego u wszystkich, dotychczas zoperowanych przeze mnie tą techniką, chorych (26 chorych/26 oczu), zmniejszenie współczynnika stosowania leków przeciwjaskrowych z 2.5 do 0.5 oraz uniknięcie większości potencjalnych powikłań związanych z wykonaniem filtrującego zabiegu przeciwjaskrowego z fakoemulsyfikacją . ♦Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Soczewki wewnątrzgałkowe HumanOptics

Niemiecka firma HumanOptics marka znana na całym świecie. Powstała na solidnym i trwałym fundamencie firma, związana z Dr. Schmidtem jest marką, która od lat daje o sobie znać na rynku okulistycznym. W wyniku długoletnich badań i prac nad soczewkami wewnątrzgałkowymi, producentom z HumanOptics udało się wprowadzić na rynek produkty o najwyższej jakości.

System OS3

system OS3 szwajcarskiej firmy OERTLI Instruments jest nowoczesnym oraz wielofunkcyjnym narzędziem z powodzeniem spełniającym wymagania współczesnej mikrochirurgii okulistycznej.