HOPETHERM - przełom w diagnozie hipotermii

Ewa Rzegocka
W ramach Centrum Badań i Rozwoju realizujemy projekty badawcze na miarę XXI wieku. Chcemy, aby wzbogaciły rynek urządzeń medycznych o niebanalne i innowacyjne rozwiązania. Projekty powstają przy współpracy ze specjalistami –lekarzami, klinikami uniwersyteckimi i wysoko wyspecjalizowanymi inżynierami. 

Od ponad roku trwają intensywne prace w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Działania 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R „Rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego Innowacyjnych Technologii dla Medycyny Consultronix S.A.”. Agenda badawcza jest szeroka i obejmuje kilka równolegle prowadzonych działań. Jednym z nich jest stworzenie i wyprodukowanie nowego urządzenia medycznego w klasie IIb, jakim jest termometr do pomiaru temperatury głębokiej - HOPETHERM. Dzięki ścisłej współpracy inżynierów i lekarzy po ponad roku prac powstało wyjątkowe urządzenie. Ze względu na to, że termometr jest lekki i bez problemu mieści się w dłoni, ma szansę stać się niezastąpionym wyposażeniem ratowników niosących pierwszą pomoc w trudnych warunkach pogodowych. ♦

Miłosz Nowak
Inżynierowie odpowiedzialni za projekt termometru zebrali wszystkie cenne uwagi teoretyczne i praktyczne od lekarzy specjalizujących się w leczeniu hipotermii. Wspólnie założyliśmy, że termometr ma być lekkim i przenośnym urządzeniem „kieszonkowym”. Jego waga z pełnym oprzyrządowaniem to zaledwie 260 gram. HOPETHERM zaprojektowano tak, aby jak najlepiej spełniał funkcje ratownicze w diagnostyce pacjenta w przypadku podejrzenia hipotermii. Najważniejszą cechą termometru jest możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnego pomiaru temperatury z dokładnością aż do +⁄- 0,2°C. Wartości te zostały potwierdzone przez specjalistyczne laboratorium, które wykonało badania metodą porównawczą. Zestawiono ze sobą wyniki pomiarów temperatury wzorcowanego czujnika platynowego z termometrem referencyjnym. 

Zakres pomiaru temperatury w przypadku HOPETHERM wynosi 15.0 - 45.0°C. Użytkownik termometru jest ostrzegany wizualnie i dźwiękowo, że mierzona temperatura przekroczyła wyznaczone granice tj. poniżej 30°C i powyżej 38°C. Istnieje możliwość zmiany granic wartości temperatury dla danego użytkownika. Termometr spełnia wymogi normy IP68 czyli jest wodoodporny i pyłoodporny, co wyróżnia go na rynku. Urządzenie może być używane w trudnych warunkach pogodowych np. w deszczu, śniegu, pyle. Dopuszcza się mierzenie temperatury przez bezpośrednio zanurzone urządzenie np. w wodzie czy piasku. Zadbaliśmy także o to, aby termometr miał bardzo wytrzymałą obudowę, ergonomiczny kształt i był wyposażony w intuicyjny wyświetlacz. Dzięki niemu wartość temperatury jest dobrze widoczna zarówno podczas dużego nasłonecznienia, jak i w ciemnych pomieszczeniach. Z kolei specjalnie zaprojektowana obudowa z tworzywa sztucznego POM-C, TecaForm sprawia, że urządzenie jest odporne na wstrząsy i upadki do 3 metrów. Dodatkowo HOPETHERM można komfortowo obsługiwać nawet w grubej rękawicy zimowej lub zawiesić bądź przymocować np. do plecaka. ♦

Dr hab. n. med. Tomasz Darocha
Od wielu lat na całym świecie prowadzone są próby opracowania lekkiego, odpornego na warunki atmosferyczne oraz dokładnego urządzenia, które umożliwi lekarzom, a także ratownikom medycznym i górskim wiarygodny pomiar temperatury centralnej. W oparciu o ten parametr dokonywane są trudne, a niekiedy nawet dramatyczne wybory decydujące o ludzkim życiu. Tymczasem liczba zespołów ratownictwa medycznego i górskich grup ratowniczych, które dysponują takimi urządzeniami jest niepokojąco niska. 

Stworzyliśmy nowoczesny, jeden z pierwszych na świecie, system leczenia chorych w najgłębszych stadiach hipotermii. Jednak wciąż najsłabszym ogniwem jest to, co najważniejsze, wstępny etap diagnostyki, dla którego nie posiadamy odpowiednich narzędzi. Z termometrem HOPETHERM mamy szansę dokonać prawdziwego przełomu w diagnostyce i leczeniu hipotermii. ♦Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Centrum Badawczo-Rozwojowe:

Zasady postępowania w hipotermii krok po kroku dla ZRM. HOPETHERM®

Hipotermia jest stanem zagrażającym życiu, dlatego należy podjąć szybkie oraz zdecydowane działania, by przywrócić naturalną ciepłotę ciała u wychłodzonej osoby. Gdy temperatura głęboka spada poniżej 35°C, mamy do czynienia z I stopniem hipotermii, który jeszcze nie zagraża życiu, lecz nie należy go bagatelizować. Temperatura poniżej 32°C skutkuje zaburzeniami świadomości. Na tym etapie ważne jest prawidłowe rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego postępowania, gdyż upośledzone mechanizmy obronne organizmu powodują, że utrata ciepła zaczyna przewyższać jego produkcję i dochodzi do pogłębienia hipotermii.