Jak się pozbyć tatuażu - prezentacja lasera Sinon

Autor: Kacper Wiśniowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/36/2011

Wzrost ogólnoświatowej mody na tatuowanie praktycznie wszystkich części ciała, jaki miał miejsce w ostatnich dwóch dekadach, pociągnął za sobą rozwój dziedziny z przeciwnego bieguna – rynku zabiegów ich likwidacji. Tak jak na przestrzeni lat nie zmieniają się motywacje kierujące ludzi do studiów tatuażu, tak i powody ich usuwania pozostają te same – to co dobrze wyglądało na ciele dwudziestolatka, dziesięć, piętnaście lat później jest co najmniej nie na miejscu i z pewnością utraciło już walor zdobniczy. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą gabinety lekarskie, a w nich różnego rodzaju lasery mające za zadanie usunąć kiedyś wymarzony, a teraz kłopotliwy tatuaż.

W ofercie firmy Consultronix znajdziecie Państwo laser Sinon, sprawdzonej na naszym rynku  marki Quantel Derma. Jest to laser rubinowy o długości fali 694 nm, który może pracować w dwóch trybach – Q-switched oraz tzw. Free Running, przez co posiada szeroki wachlarz możliwości: tatuaże, zmiany barwnikowe (na przykład: cafe-au-lait, łagodne plamy soczewicowe), a nawet usuwanie owłosienia. Głównym zastosowaniem pozostaje jednak usuwanie tatuaży – zarówno tych amatorskich, jak i wielobarwnych profesjonalnych o dużych powierzchniach.

Praca w trybie tatuażowym oznacza korzystanie z technologii Q-Switched, która pozwala na generowanie ekstremalnie krótkich impulsów (20 ns – najkrótszy dostępny czas trwania impulsu na rynku laserów do tatuaży) o mocy dochodzącej do kilkudziesięciu milionów watów. Średnica plamki terapeutycznej może być ustawiana w  zakresie 3-6 mm, częstotliwość pracy do 2 Hz, a gęstość deponowanej energii może osiągać 14 J/cm2. Uzyskanie takich parametrów, realizowane jest przez wstawienie w tor optyczny niezwykle szybkiego, elektromagnetycznego przełącznika, który gromadzi energię świetlną produkowaną w głowicy laserowej i uwalnia ją w bardzo krótkim odstępie czasu. Z punktu widzenia terapii, zastosowanie takiej technologi pozwala do zera zredukować blizny i ślady przeprowadzenia zabiegu. Jest to widoczna różnica w porównaniu np. do metod usuwania tatuaży nieselektywną metodą usuwania barwnika z tkanki przy użyciu lasera CO2.

Drugą zaletą technologi Q-Switch jest jej skuteczność i efektywność w pracy z pacjentami, których tatuaże okazały się nieusuwalne laserami typu YAG, czy aleksandrytowymi. Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor pigmentu użytego w tatuażu, ale i tutaj prezentowany laser dysponuje imponującymi możliwościami – doskonałe efekty osiąga w przypadku ciemnych pigmentów (niebieski, czarny, zielony, brązowy), natomiast wyraźny efekt rozjaśniania tatuażu występuje w przypadku koloru czerwonego. Rozmiar tatuażu oraz rodzaj użytego barwnika determinują sposób układania terapii dla konkretnego pacjenta – ogólnie można przyjąć, iż do usunięcia średniej wielkości obrazu niezbędne jest przeprowadzenie 2-3 sesji w odstępach ok. 6 tygodniowych. Z punktu widzenia pacjenta, istotny jest fakt, iż zabieg może być przeprowadzany bez znieczulenia, gdyż krótkie impulsy generowane przez laser Sinon wiążą się z pewnym dyskomfortem. Jednakże przy użyciu odpowiednich parametrów i miejscowego chłodzenia skóry nie są określane jako bolesne.

Szerokie grono użytkowników prezentowanego lasera określa Sinona jako niezwykle skuteczne, szybkie i przyjazne zarówno użytkownikowi jak i pacjentowi narzędzie. Uważamy, iż pozwoli ono Państwu na sprawne rozszerzenie swojej działalności w kierunku przyszłościowego rynku, jakim jest usuwanie tatuaży.

Zachęcamy gorąco do zapoznania się z ofertą naszej firmy w tej dziedzinie. W razie jakichkolwiek pytań, prosimy o kontakt z działem handlowym, który chętnie przekaże Państwu znacznie więcej informacji na temat prezentowanego lasera.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.