Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Jakość ma znaczenie – Aspira –aA / Aspira 3P–sSa

Autor:
Roman Sobecki, dr n. med.

Od trzech lat, po usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, wszczepiamy zwijalne soczewki typu Asipra –aA firmy Human Optics. Do połowy 2015 roku wykonaliśmy ponad dwa i pół tysiąca takich zabiegów. Bazując na ogromnym doświadczeniu, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że soczewki wszczepia się niezwykle łatwo, znakomicie adaptują się w torebce, nie obserwujemy odczynu zapalnego po operacji, a także uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne.

Soczewki Aspira –aA, dzięki prostemu układowi części haptycznych (typu C-loop), a także tzw. zerowej angulacji haptyk są wygodne i bezpieczne w czasie implantacji, a w późniejszym okresie stabilnie utrzymują się w tylnej torebce oka. Ostre krawędzie na bocznej powierzchni optycznej dobrze fiksują soczewkę, a także uniemożliwiają PCO. Wyjątkowo rzadko obserwowaliśmy powikłania pod tą postacią. Soczewki dostarczane są z jednorazowym zestawem do implantacji, który obecnie został udoskonalony i składa się wyłącznie z jednego elementu. Zestaw implantacyjny dostarczany jest w trzech rozmiarach końcówki kartridża. Jej średnicę można dowolnie i precyzyjnie dobrać, w zależności od rozmiarów cięcia rogówkowego. Niezmiernie rzadko dochodziło także do uszkodzeń sztucznej soczewki w czasie implantacji. Powikłanie to wynikało przede wszystkim z niedokładnego ułożenia implantu w kartridżu oraz użycia soczewek o bardzo dużym dioptrażu (soczewki grube np. powyżej 30.0 D). Pomimo to zauważyliśmy, że soczewki bardzo dobrze się adaptują oraz stabilizują w torebce nawet, jeśli doszło do niewielkiego ubytku haptyki.

Szczególnie godne polecenia z oferty firmy Human Optics są soczewki Secura –sS (obecnie Aspira 3P–sSa). Są one desygnowane do wszczepienia do rowka rzęskowego. Są również wyjątkowo przydatne w razie komplikacji, zwłaszcza pod postacią sporego ubytku torebki tylnej. Przy zachowanej przedniej torebce, z zachowaną nawet częściowo okrężną kapsuloreksją, wszczepienie soczewki Secura –sS jest łatwe, a odpowiednio wyprofilowane i długie haptyki stanowią o bezpieczeństwie implantacji i pewnego ufiksowania w przestrzeni pozatęczówkowej. Z naszego doświadczenia wynika, że soczewki tego typu nie ulegają przemieszczaniu i pewnie fiksują się w rowku rzęskowym, nawet w przypadku obracania i wielu manipulacji. Pewnym problemem może być trudność w zwinięciu soczewki i implantacja w formie zwiniętej, gdyż jej optyka jest dość sztywna. Faktem jest, że system zwijania soczewek i implantacji przy użyciu pęset wymaga sporej wprawy.

Obecnie na rynku nie ma odpowiednich soczewek dedykowanych wyłącznie do wszczepu rowkowego. Soczewki typu PMMA niezwijalne, czy zwijalne trzyczęściowe, wszczepiane do tylnej torebki polecane są przez niektóre firmy także do implantacji do rowka. W czasie kiedy nie dysponowaliśmy soczewkami typu Secura –sS, wykonywaliśmy wiele implantacji do rowka soczewkami z PMMA lub trzyczęściowymi, akrylowymi. Implantacje z użyciem tych soczewek były trudne, wiązały się z komplikacjami i przedłużaniem zabiegu. Centracja była niełatwa do osiągnięcia, soczewki „pływały” ze względu na dość krótkie haptyki. Te różnice powodują, że soczewki typu Secura –sS są zdecydowanie godne polecenia do implantacji w rowku rzęskowym.

Doświadczenie z całą pewnością pozwala mi stwierdzić, że wszczepiając soczewki Human Optics uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne i przy zastosowaniu prawidłowych reguł obliczenia mocy soczewki u większości pacjentów przywracamy prawidłową ostrość widzenia, bez stosowania korekcji okularowej. Z upływem czasu u kontrolowanych pacjentów nie spostrzegaliśmy defektów w optyce soczewki, czy też dyslokacji implantu. Są to najlepsze dowody na najwyższą jakość i niezawodność soczewek, które wybraliśmy.

Autorzy
Roman Sobecki, dr n. med.

Międzyleski Szpital Spec...