Jakość ma znaczenie - Aspira –aA / Aspira 3P–sSa

Autor: dr n. med. Roman Sobecki

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

Od trzech lat, po usunięciu zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, wszczepiamy zwijalne soczewki typu Asipra –aA firmy Human Optics. Do połowy 2015 roku wykonaliśmy ponad dwa i pół tysiąca takich zabiegów. Bazując na ogromnym doświadczeniu, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że soczewki wszczepia się niezwykle łatwo, znakomicie adaptują się w torebce, nie obserwujemy odczynu zapalnego po operacji, a także uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne.

Soczewki Aspira –aA, dzięki prostemu układowi części haptycznych (typu C-loop), a także tzw. zerowej angulacji haptyk są wygodne i bezpieczne w czasie implantacji, a w późniejszym okresie stabilnie utrzymują się w tylnej torebce oka. Ostre krawędzie na bocznej powierzchni optycznej dobrze fiksują soczewkę, a także uniemożliwiają PCO. Wyjątkowo rzadko obserwowaliśmy powikłania pod tą postacią. Soczewki dostarczane są z jednorazowym zestawem do implantacji, który obecnie został udoskonalony i składa się wyłącznie z jednego elementu. Zestaw implantacyjny dostarczany jest w trzech rozmiarach końcówki kartridża. Jej średnicę można dowolnie i precyzyjnie dobrać, w zależności od rozmiarów cięcia rogówkowego. Niezmiernie rzadko dochodziło także do uszkodzeń sztucznej soczewki w czasie implantacji. Powikłanie to wynikało przede wszystkim z niedokładnego ułożenia implantu w kartridżu oraz użycia soczewek o bardzo dużym dioptrażu (soczewki grube np. powyżej 30.0 D). Pomimo to zauważyliśmy, że soczewki bardzo dobrze się adaptują oraz stabilizują w torebce nawet, jeśli doszło do niewielkiego ubytku haptyki.

Szczególnie godne polecenia z oferty firmy Human Optics są soczewki Secura –sS (obecnie Aspira 3P–sSa). Są one desygnowane do wszczepienia do rowka rzęskowego. Są również wyjątkowo przydatne w razie komplikacji, zwłaszcza pod postacią sporego ubytku torebki tylnej. Przy zachowanej przedniej torebce, z zachowaną nawet częściowo okrężną kapsuloreksją, wszczepienie soczewki Secura –sS jest łatwe, a odpowiednio wyprofilowane i długie haptyki stanowią o bezpieczeństwie implantacji i pewnego ufiksowania w przestrzeni pozatęczówkowej. Z naszego doświadczenia wynika, że soczewki tego typu nie ulegają przemieszczaniu i pewnie fiksują się w rowku rzęskowym, nawet w przypadku obracania i wielu manipulacji. Pewnym problemem może być trudność w zwinięciu soczewki i implantacja w formie zwiniętej, gdyż jej optyka jest dość sztywna. Faktem jest, że system zwijania soczewek i implantacji przy użyciu pęset wymaga sporej wprawy.

Obecnie na rynku nie ma odpowiednich soczewek dedykowanych wyłącznie do wszczepu rowkowego. Soczewki typu PMMA niezwijalne, czy zwijalne trzyczęściowe, wszczepiane do tylnej torebki polecane są przez niektóre firmy także do implantacji do rowka. W czasie kiedy nie dysponowaliśmy soczewkami typu Secura –sS, wykonywaliśmy wiele implantacji do rowka soczewkami z PMMA lub trzyczęściowymi, akrylowymi. Implantacje z użyciem tych soczewek były trudne, wiązały się z komplikacjami i przedłużaniem zabiegu. Centracja była niełatwa do osiągnięcia, soczewki „pływały” ze względu na dość krótkie haptyki. Te różnice powodują, że soczewki typu Secura –sS są zdecydowanie godne polecenia do implantacji w rowku rzęskowym.

Doświadczenie z całą pewnością pozwala mi stwierdzić, że wszczepiając soczewki Human Optics uzyskujemy bardzo dobre efekty optyczne i przy zastosowaniu prawidłowych reguł obliczenia mocy soczewki u większości pacjentów przywracamy prawidłową ostrość widzenia, bez stosowania korekcji okularowej. Z upływem czasu u kontrolowanych pacjentów nie spostrzegaliśmy defektów w optyce soczewki, czy też dyslokacji implantu. Są to najlepsze dowody na najwyższą jakość i niezawodność soczewek, które wybraliśmy.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.