Katena na sali operacyjnej czyli trudne przypadki mikrochirurgiczne

Autor: Karolina Stożek

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/36/2011

Problem: Czym usunąć zwijalną soczewkę wewnątrzgałkową?

Rozwiązanie: Aby rozciąć i usunąć miękką soczewkę wewnątrzgałkową sugerujemy użycia narzędzia frmy Katena - IOL Cutter. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi tego typu, jednakże często są one za duże do małych cięć lub jakość pracy i cięcia soczewki nie jest satysfakcjonująca. Ostrza oraz wąski uchwyt narzędzia IOL Cutter frmy Katena bez problemu przechodzą przez cięcie 3mm, a specjalny mechanizm zapewnia odpowiednią moc cięcia.
Dodatkowo delikatne ząbki umieszczone na ostrzach precyzyjnie chwytają i stabilizują soczewkę podczas jej przecinania. 

 
Problem:  Jak uzyskać więcej miejsca, aby wykonać capsulorhexis bez konieczności poszerzania cięcia.

Rozwiązanie: Firma Katena proponuje mikro-pensetę Alio z końcówką 23G, która może być używana przy cięciach mniejszych niż 1 mm. Cienka średnica pozwala na maksymalne i dowolne pozycjonowanie urządzenia, przy jednoczesnym wykonywaniu capsulorhexis. Trójkątne mikro-ostrza dają możliwość jednoczesnego formowania i chwytania torebki, co jest dużym ułatwieniem dla lekarza.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Astronauta Alexander Gerst testuje możliwości diagnostyczne urządzenia SPECTRALIS® w kosmosie

Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.

Aplikacja do planowania laserowej terapii siatkówki – NAVIGATE APP firmy OD-OS

Placówki naukowe, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, coraz intensywniej korzystają z możliwości prowadzenia wykładów i kursów on-line. Ale czy obecna rzeczywistość daje możliwość poszerzania wiedzy w zakresie nowych technologii w laseroterapii? Firma OD-OS GmbH (Teltow, Niemcy), producent jedynego na świecie lasera do nawigowanej terapii siatkówki Navilas®, prezentuje ciekawe rozwiązanie.

Moje doświadczenia z firmą Oertli

W latach 1974-75 przebywałem na stypendium w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Gandawie, kierowanej przez prof. François. Pewnego dnia zostaliśmy zaproszeni do Kliniki w Antwerpii, gdzie obserwowaliśmy nowatorskie operacje wykonywane przez prof. Rudolfa Klöti z Uniwersytetu w Zurichu (uznany był za pioniera w Europie). Były to witrektomie głównie w krwotokach do ciała szklistego i wszyscy byliśmy zszokowani możliwościami tej metody. Prof. Klöti, we współpracy z firmą Oertli Instrumente AG, opracował pierwszy mechaniczny witrektom w 1971 roku (w tym samym roku prof. Machemer opublikował podstawy witrektomii przez pars plana), a aparat do witrektomii VitroCat w 1974 roku