KmMww@))(r czyli dobre hasło, które ochroni Twoje dane!

Autor: Szymon Jurdziak

Kategoria: Serwis Artykuł opublikowano w CX News nr 3/45/2013

Komputer w pracy – hasło; komputer w domu – hasło; poczta elektroniczna – hasło; bank, twitter, każdy sklep internetowy - wszędzie potrzebne jest hasło. Wszystko komplikuje dodatkowo przymus zmiany tegoż hasła, co tydzień czy miesiąc, a przecież dopiero co się go nauczyłem. I jak tu nie zwariować?! Zazwyczaj kończy się tak, że posiadamy jedno hasło do większości kont, a tam gdzie konieczna jest okresowa zmiana dodajemy kolejne liczby porządkowe.

Niestety w czasach, gdy wykorzystując internet zarządzamy swoimi pieniędzmi, umawiamy się na spotkania i prowadzimy życie towarzyskie, dobre hasło jest sprawą kluczową.

Zacznijmy więc od początku, czyli scharakteryzujmy, co oznacza dobre hasło? Czy ma być długie, skomplikowane i niemożliwe do zapamiętania? Oto kilka podstawowych zasad:

1. Hasło powinno składać się przynajmniej z 6 znaków (niektórzy twierdzą, że minimum to 8).

2. Nie należy wykorzystywać tylko liter alfabetu (to tylko 26 znaków, podczas gdy do wyboru mamy ponad 200).

3. Koniecznie należy wykorzystywać kombinację małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych.

4. Hasło powinno być takie, by je zapamiętać bez konieczności zapisu na kartce.

Na pierwszy rzut oka, chcąc spełnić wszystkie te zasady, należy zapisać się na kurs mnemotechniki i ćwiczyć swoją pamięć, by nikt nie włamał się nam na facebook’a i nie zwyzywał naszego szefa, dla zabawy. Nie mówię już o samowolnym wykorzystaniu naszej wypłaty :). Pytanie brzmi czy naprawdę wymyślenie swojego, silnego hasła, które pamiętamy nawet w środku nocy, jest niemożliwe dla zwykłego człowieka? Postaram się przekonać, że nie jest to takie trudne.

W paru zdaniach postaram się przybliżyć jedną z metod układania dobrego hasła. W tym celu posłużymy się konkretnym przykładem. Zacznijmy od ułożenia, bądź wybrania zdania, które na pewno zapamiętamy. Może to być ulubiony cytat z filmu, czy aforyzm św. Augustyna, albo po prostu znany fakt z naszego życia. W naszym przypadku niech to będzie: Kupiłem moją Mazdę we wrześniu 2009 roku. Do hasła wykorzystujemy pierwsze litery każdego wyrazu i tak mamy:

KmMww2009r

To już 10 znaków, gdzie mamy zarówno małe jak i wielkie litery. W następnym kroku zamieniamy cyfry na znaki specjalne, czyli wpisujemy je z wciśniętym klawiszem Shift i tak mamy:

KmMww@))(r

Rozszyfrowując: „2” to „@”, „0” to „)” a „9” to „(”. Już w tej chwili nasze hasło jest bardzo silne (co można sprawdzić na przykład na stronie www.passwordmeter.com).

Dodatkowo, przy tworzeniu haseł możemy wykorzystać inne metody, takie jak:

• dodanie daty – przydatne przy hasłach, które koniecznie należy zmieniać, co pewien okres,

• zamiana niektórych liter na cyfry, np. A – 4, O – 0, S – 5, itp.,

• pisanie samogłosek zawsze z wielkiej litery,

• wykorzystanie znaków interpunkcyjnych,

• dodanie na początku lub na końcu stworzonego hasła informacji o rodzaju portalu np. gmailKmMww@))(r, facebookKmMww@))(r i wiele innych.

Myślę, że każdy z nas, wykorzystując choćby kilka z podanych zasad, jest w stanie stworzyć naprawdę dobre hasło, które zabezpieczy nasze dane bez konieczności uczestniczenia w kursach poprawiających pamięć.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Serwis:

Praca zdalna serwisu w trakcie pandemii

„Świat się zmienił! Mówi mi to woda, mówi mi to ziemia, wyczuwam to w powietrzu. Wiele z tego co kiedyś istniało zostało zatracone, bo nie żyją już ci, którzy to pamiętali.” Jakże na czasie są te słowa, wypowiedziane przez Galadrielę w prologu ekranizacji „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. To jak zmienił się świat obserwujemy wszyscy od ponad roku. Każdy z nas w mniejszy lub większy sposób został dotknięty nową rzeczywistością. Musieliśmy się dostosować do nowych zasad funkcjonowania, zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Okiem handlowca

Jako handlowiec Consultronix SA, biorę czynny udział w procesach instalacji urządzeń marki FotoFinder. Ich kluczowym etapem jest szkolenie personelu w zakresie obsługi sprzętu i oprogramowania. 

Archiwizacja bazy danych tylko dla użytkowników EyeCubed™ firmy Ellex

Kontynuując cykl artykułów dotyczących zabezpieczania danych w urządzeniach z naszej oferty, pragnę przedstawić kolejnego bohatera – USG EyeCubed™ firmy Ellex. Od kilku lat EyeCubed™ należy do liderów na rynku medycznym w dziedzinie ultrasonografii okulistycznej. Jego główną zaletą jest doskonała jakość obrazu. Jednak, jak wszyscy wiemy, dobrej jakości zdjęcia zajmują dużo pamięci na dysku komputerowym, co prędzej czy później prowadzi do jej zapełnienia. Warto więc poznać sposoby archiwizowania bazy danych na dyskach zewnętrznych, w celu zachowania płynności użytkowania. 

Archiwizacja bazy danych w stacji diagnostycznej VX120 firmy VISIONIX

W obecnym numerze naszego magazynu CX News, pragnę kontynuować cykl artykułów dotyczących zabezpieczania danych w urządzeniach zainstalowanych w Państwa klinikach. Opisaliśmy już perymetr firmy Frey, wideodermatoskop firmy FotoFinder oraz rodzinę urządzeń Optos. Przyszedł czas na flagowy produkt w naszej ofercie z zakresu diagnostyki okulistycznej, a mianowicie stację diagnostyczną VX120/130 firmy Visionix. 

Archiwizacja badań pacjentów i struktura bazy danych w systemach 200TX i Daytona firmy Optos

W ostatnich numerach naszego czasopisma strony serwisowe zostały poświęcone tematyce archiwizacji danych w perymetrach i wideodermatoskopach, które znajdują się w naszej ofercie. Dzisiaj chciałbym Państwu przybliżyć sposób, w jaki danymi pacjentów gospodarują systemy 200TX oraz Daytona firmy Optos.