Kompleksowe wyposażenie oddziału okulistycznego – fotele i stoły zabiegowe UFSK

Autor: dr n. med. Adam Kabiesz

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Szpital w Czeladzi to doskonały przykład na to, jak dobre zarządzanie stanowi przyczynek do ciągłego rozwoju. Pod koniec 2018 roku po gruntownej modernizacji oraz restrukturyzacji, Oddział Okulistyczny którym kieruję, mieszczący się w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, został przeniesiony do Szpitala w Będzinie. Na podjęcie tej strategicznej decyzji miała wpływ przede wszystkim zwiększająca się liczba pacjentów oraz chęć rozszerzenia zakresu leczonych schorzeń okulistycznych. Obecnie oferujemy kompleksowe leczenie, takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa czy problem opadającej powieki.

Na całość oddziału składają się między innymi dwie sale przygotowawcze dla pacjentów - damska oraz męska. Siedząc w wygodnych fotelach, w miłej atmosferze i przy dźwiękach relaksującej muzyki przygotowywani są do zabiegów. Ponadto oddział wyposażony jest w dwie sale operacyjne, co daje nam możliwość równoczesnego leczenia zarówno pacjentów ze skomplikowanymi schorzeniami, jak i tych wymagających nagłej interwencji.

Bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów jest dla nas priorytetem, dlatego też wybór dotyczący wyposażenia oddziału oraz sali operacyjnej padł na firmę UFSK GmbH, której dystrybutorem jest Consultronix. Dostarczono nam 10 foteli motionLine, na których pacjenci oczekują na zabieg, a następnie wygodnie odpoczywają czekając na wypis. Ponadto w jednej z naszych sal znajduje się fotel motionLine-E, który, ze względu na swoją ruchomość, wykorzystywany jest do drobnych zabiegów okulistycznych, takich jak iniekcje doszklistkowe.

Na koniec przenieśmy się do sali operacyjnej, wyposażonej w zautomatyzowany stół operacyjny 500 XLE. Dzięki budowie opartej na wielokrotnie łamanej konstrukcji, pozwala on na precyzyjne ułożenie pacjenta do zabiegu. Do dyspozycji chirurga jest również fotel operatora surgiLine. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby odpowiednio wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas długich zabiegów. Dodatkowo fotel dostosowuje się do każdej zmiany pozycji operatora podczas zabiegu i równomiernie rozkłada ciężar ciała, co zapewnia stabilizację i bezpieczeństwo pracy. 

Podsumowując, tak wyposażony oddział daje nam możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie przy wyjątkowym poczuciu komfortu dla operatora i pacjenta. ♦

Więcej informacji na temat UFSK, stoły operacyjne, fotele operatora, wyposażenie szpitalne, surgieLine, 500 XLE, motionLine, motionLine-E znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

OS 4™ - platforma operacyjna nowej generacji

Zgodnie z zapowiedzią z ubiegłego wydania CX News prezentujemy najnowsze funkcje aparatu OS 4 w ulepszonej wersji. Upgrade przyniósł kilka ważnych zmian ułatwiających wykonywanie zabiegów oraz zwiększających komfort obsługi sprzętu. Na grafice poniżej wyróżnione zostały nowe elementy. Przypominamy również o standardowych cechach wszechstronnego aparatu firmy Oertli Instrumente AG. Nowe funkcje zyskał także sterownik nożny, obsługujący zarówno aparat, jak i laser. Teraz możemy skorzystać ze 100 predefiniowanych ustawień dopasowanych do naszych potrzeb! 

Testymonial nt. OS 4™

Firmę Oertli znam już prawie 20 lat. Pierwszy aparat dostałem od znajomego lekarza z Niemiec, później przez prawie 15 lat pracowałem na aparatach CataRhex i OS 3. 

Twoje okno na świat. TRIVA firmy HumanOptics

Czas pandemii wiele nam uświadomił, zmodyfikował nasze życie i pokazał nowe formy egzystencji w społeczeństwie. Ludzie bez względu na wiek, czy status społeczny musieli nadążyć za trendami i cyfrową ewolucją świata. Nowa rzeczywistość także na seniorach wymusiła natychmiastowe przystosowanie się do niestandardowych warunków. Kontakt ze światem stał się możliwy w dużej mierze dzięki mediom czy urządzeniom multimedialnym. Dobra jakość wzroku stała się więc istotna, aby móc w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Technologia optyczna, również podlegająca ewolucji, musiała sprostać wymaganiom nowych realiów. Specjaliści, poszukując rozwiązań na poprawę komfortu życia ludzi, poddali analizie dostępne już na rynku produkty. 

Testymonial nt. Triva

Klinika Oczu, Ośrodek Okulistyczny w Jeleniej Górze, jako pierwszy w Polsce wszczepił nowy model soczewki multifokalnej – trójogniskowy implant Triva-aAY, niemieckiej firmy HumanOptics.

Nasze doświadczenia z soczewką toryczną Vivinex™ Toric firmy HOYA

Metodą z wyboru w leczeniu współistniejącej zaćmy i astygmatyzmu rogówkowego jest fakoemulsyfikacja soczewki własnej i wszczep sztucznej soczewki torycznej. Aby osiągnąć najlepszy wynik refrakcyjny zaleca się, aby korygować astygmatyzm rogówkowy w przypadku, gdy jest on większy od 0,75 D. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas wszczepu soczewki wieloogniskowej lub o wydłużonej głębi ostrości (EDOF). Szacuje się, że około 40% pacjentów ma astygmatyzm rogówkowy większy niż 1 D. Około 10% pacjentów zgłasza się z astygmatyzmem wynoszącym ponad 2 D. Zmiany w finansowaniu leczenia zaćmy, które zaszły w 2018 r. umożliwiły korygowanie astygmatyzmu rogówkowego powyżej 2 D podczas operacji usunięcia zaćmy w ramach zabiegu refundowanego. To sprawiło, że soczewki toryczne są dzisiaj znacznie częściej stosowane w codziennej praktyce.