Kompleksowe wyposażenie oddziału okulistycznego – fotele i stoły zabiegowe UFSK

Autor: dr n. med. Adam Kabiesz

Kategoria: Mikrochirurgia oka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Szpital w Czeladzi to doskonały przykład na to, jak dobre zarządzanie stanowi przyczynek do ciągłego rozwoju. Pod koniec 2018 roku po gruntownej modernizacji oraz restrukturyzacji, Oddział Okulistyczny którym kieruję, mieszczący się w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi, został przeniesiony do Szpitala w Będzinie. Na podjęcie tej strategicznej decyzji miała wpływ przede wszystkim zwiększająca się liczba pacjentów oraz chęć rozszerzenia zakresu leczonych schorzeń okulistycznych. Obecnie oferujemy kompleksowe leczenie, takich chorób oczu jak: zaćma, jaskra, odwarstwienia siatkówki, retinopatia cukrzycowa czy problem opadającej powieki.

Na całość oddziału składają się między innymi dwie sale przygotowawcze dla pacjentów - damska oraz męska. Siedząc w wygodnych fotelach, w miłej atmosferze i przy dźwiękach relaksującej muzyki przygotowywani są do zabiegów. Ponadto oddział wyposażony jest w dwie sale operacyjne, co daje nam możliwość równoczesnego leczenia zarówno pacjentów ze skomplikowanymi schorzeniami, jak i tych wymagających nagłej interwencji.

Bezpieczeństwo i zadowolenie pacjentów jest dla nas priorytetem, dlatego też wybór dotyczący wyposażenia oddziału oraz sali operacyjnej padł na firmę UFSK GmbH, której dystrybutorem jest Consultronix. Dostarczono nam 10 foteli motionLine, na których pacjenci oczekują na zabieg, a następnie wygodnie odpoczywają czekając na wypis. Ponadto w jednej z naszych sal znajduje się fotel motionLine-E, który, ze względu na swoją ruchomość, wykorzystywany jest do drobnych zabiegów okulistycznych, takich jak iniekcje doszklistkowe.

Na koniec przenieśmy się do sali operacyjnej, wyposażonej w zautomatyzowany stół operacyjny 500 XLE. Dzięki budowie opartej na wielokrotnie łamanej konstrukcji, pozwala on na precyzyjne ułożenie pacjenta do zabiegu. Do dyspozycji chirurga jest również fotel operatora surgiLine. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby odpowiednio wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa podczas długich zabiegów. Dodatkowo fotel dostosowuje się do każdej zmiany pozycji operatora podczas zabiegu i równomiernie rozkłada ciężar ciała, co zapewnia stabilizację i bezpieczeństwo pracy. 

Podsumowując, tak wyposażony oddział daje nam możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie przy wyjątkowym poczuciu komfortu dla operatora i pacjenta. ♦

Więcej informacji na temat UFSK, stoły operacyjne, fotele operatora, wyposażenie szpitalne, surgieLine, 500 XLE, motionLine, motionLine-E znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Mikrochirurgia oka:

Perfekcja z kraju kwitnącej wiśni Vivinex™ multiSert™ – doskonała soczewka w nowej odsłonie

Hoya Corporation jest światowym ekspertem w dziedzinie optyki. Ponad 75 lat doświadczenia w tej branży daje marce bardzo silną pozycję na rynku. Hoya Surgical Optics, jako część grupy Hoya Corporation, specjalizuje się w produkcji soczewek wewnątrzgałkowych w systemie preloaded. Pozycję światowego lidera w tej grupie soczewek marka zapewniła sobie dzięki przekraczającej 10 mln ilości wszczepionych implantów.

Testymonial

Klinika Provisus w Częstochowie od początku 2021 roku zapewnia swoim pacjentom najwyższej klasy soczewki wewnątrzgałkowe renomowanej, japońskiej firmy Hoya. Z szerokiego portfolio wybraliśmy pozycję premium, czyli soczewkę Vivinex™ w systemie preloaded. W naszej opinii są to najlepsze soczewki jakie do tej pory mieliśmy okazję wszczepiać. Dzięki specjalnie wyprofilowanej optyce asferycznej, zapewniają naszym pacjentom najwyższą jakość widzenia pooperacyjnego, a zastosowany materiał hydrofobowy nie powoduje powstawania odblasków. Zadowolenie pacjentów jest najlepszym potwierdzeniem naszej opinii. Poza korzyściami, które otrzymują nasi pacjenci, cenimy sobie również komfort pracy i bezpieczeństwo wszczepu soczewek Vivinex™. Soczewka fabrycznie załadowana jest do precyzyjnie wykonanego iniektora preloaded, co czyni proces implantacji stabilnym i powtarzalnym. Vivinex™ marki Hoya to rozwiązanie, któremu możemy w pełni zaufać. ♦

Nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA (HumanOptics)

Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. W Polsce przeprowadzanych jest ponad 300 tysięcy zabiegów rocznie[1]. Trwa wyścig pomiędzy firmami medycznymi proponującymi coraz lepsze narzędzia i implanty chirurgiczne. Poszerza się spektrum materiałów i konstrukcji wykorzystywanych do produkcji soczewek wewnątrzgałkowych. Często uczymy się ich właściwości przez lata własnych doświadczeń i obserwacji. Materiały, z których produkowane są soczewki wewnątrzgałkowe wywołują specyficzną odpowiedź tkankową i tolerancję biologiczną określaną biokompatybilnością. W odniesieniu do IOL możemy mówić o biokompatybilności naczyniówkowej (reakcja komórkowa) oraz torebkowej (reakcja torebek soczewki)[2]. Poniżej przedstawiamy nasze doświadczenia z soczewką ASPIRA-aA.

Zatyczki - skuteczna metoda leczenia Zespołu Suchego Oka

Zespół Suchego Oka według definicji ekspertów z 2007 roku jest wieloczynnikowym i wieloobjawowym zespołem zaburzeń narządu wzroku, który powoduje uczucie dyskomfortu, ograniczenie widzenia i niestabilność filmu łzowego z towarzyszącymi uszkodzeniami powierzchni gałki ocznej. Obecnie to jeden z najczęstszych, przewlekłych problemów okulistycznych. Spowodowany jest niedoborem łez lub ich nadmiernym parowaniem. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, od występowania chorób ogólnoustrojowych, przez przyjmowanie na stałe leków, zwłaszcza terapii hormonalnych.

Soczewki diagnostyczne firmy Katena

Portfolio Kateny znam doskonale, ponieważ firma ta ma bardzo dobrą renomę w zakresie produkcji narzędzi mikrochirurgicznych. Kiedy przedstawiciel Consultronix pojawił się z ofertą soczewek diagnostycznych, w oparciu o dobre doświadczenia z firmą, postanowiłam spróbować. To była słuszna decyzja. Soczewki wyróżniają się świeżym, atrakcyjnym wyglądem. Korpus ma kolor złoty, a miejsce uchwytu zostało pokryte czarnym, eleganckim materiałem, który zapewnia stabilny chwyt, ograniczając możliwość wyślizgnięcia się soczewki z dłoni. Całość prezentuje się estetycznie i nowocześnie. Co najważniejsze, z moich obserwacji wynika, że jakość optyki jest na bardzo dobrym poziomie. Soczewki idealnie sprawdzają się w codziennej diagnostyce z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Biorąc pod uwagę wykonanie produktu, miło zaskoczyła mnie również cena.