Kompresjoterapia po zabiegach endowaskularnych

Autor: mgr Monika Cygler

Kategoria: Flebologia i Proktologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/60/2017

Kompresjoterapia to leczenie uciskiem. Jest ważną, powszechną i skuteczną metodą leczenia pacjentów z niewydolnością żylną i limfatyczną. Poprzez zewnętrzny ucisk na tkanki uzyskuje się poprawę przepływu krwi żylnej i chłonki.
 
W przypadku niewydolności żylnej kompresjoterapia znajduje zastosowanie w profilaktyce schorzeń żylnych i zapobieganiu zastojom żylnym, w łagodzeniu objawów związanych z występowaniem żylaków, w leczeniu zapaleń żył i zakrzepicy żył głębokich łącznie z zespołem pozakrzepowym, w tym owrzodzeń podudzi.
 
Kompresja stosowana jest także po zabiegach na żyłach w celu łagodzenia bólu oraz przede wszystkim zapobiegania powikłaniom, głównie zakrzepowym.
 
Urazy ścian naczyń, do których dochodzi podczas każdego zabiegu naczyniowego, to jeden z trzech czynników ryzyka zakrzepicy triady Virchowa, dlatego profilaktyka przeciwzakrzepowa po zabiegach na żyłach jest koniecznością. Ważne jest, by jak najszybciej pacjent został uruchomiony, ponieważ ruch mięśni odgrywa ogromną rolę w stymulowaniu przepływu krwi żylnej z nóg w kierunku serca. Dodatkowo ucisk zewnętrzny przybliża ściany naczynia, zwęża je i tym samym szybkość powrotu zwiększa się, a ryzyko tworzenia zakrzepów maleje. Kompresjoterapia wpływa więc na minimalizację drugiego czynnika triady – zapobiega zastojom i zwiększa prędkość przepływu krwi żylnej.
Rys. 2. Rozkład ciśnienia w pończochach Comprinet® Forte 35
 
Do kompresjoterapii po zabiegach na żyłach wykorzystuje się bandaże lub wygodniejsze w aplikacji – gotowe pończochy uciskowe o stopniowanym ucisku. Najsilniejszy ucisk jest na poziomie kostki i zmniejsza się stopniowo od części dystalnych do proksymalnych. Poziom kompresji określa się w mmHg podając wartości maksymalne, czyli poziom ucisku na tkanki tuż nad kostką. Zalecane jest stosowanie wyrobów pończoszniczych w 2. (23-34 mmHg) lub 3. (34-45 mmHg) klasie ucisku. Najczęściej zabiegi dotyczą żyły odpiszczelowej, dlatego kompresja obejmuje okolice całej nogi, aż do pachwiny. Również przy zabiegach na naczyniach podudzia, np. związanych z niewydolnością żyły odstrzałkowej, istotne, by powrót żylny był wspierany we wszystkich naczyniach kończyn dolnych, także tych nie poddanych zabiegowi.
Wielu producentów oferuje różnorodne pończochy w obu klasach kompresji. Dostępne są modele różniące się kolorami przędzy, rodzajem wykończeń silikonowych (pończochy samonośne), w wersji z pełną stopą lub odkrytymi palcami. 
 
Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru do obwodów i długości nóg pacjenta wymaga wyboru nawet spośród 36 rozmiarów. Aspekt ekonomiczny związany z zapewnieniem w klinice tak bogatego asortymentu do zaopatrzenia pacjentów po zabiegu, zniechęca w utrzymywaniu magazynu pończoch kompresyjnych i najczęściej pacjenci proszeni są przed zabiegiem o samodzielne zaopatrzenie się w pończochy kompresyjne.
Dodatkowo pończochy takie należy zdejmować na noc z uwagi na wywieranie w spoczynku zbyt dużego ciśnienia i możliwych działań niepożądanych związanych z niedokrwieniem tętniczym. Może to stanowić problem w opiece nad pacjentami w starszym wieku, a przecież niewydolność żylna to schorzenie związane ze starzeniem się organizmu. Pończoch nie należy prać w wysokich temperaturach oraz nie można ich sterylizować, co może być istotne w utrzymaniu okolic ran w sterylnych warunkach.
 
Na rynku pojawiły się specjalne pończochy przeciwzakrzepowe, które te trudności omijają. Comprinet® Forte 23 i Comprinet® Forte 35 to pończochy przeznaczone do zaopatrzenia przed- śród- i pozabiegowego o maksymalnych ciśnieniach odpowiednio: 23 mmHg i 35 mmHg.
Rozciągliwość wzdłużna i poprzeczna w połączeniu z profilowaniem kształtu nogi gwarantuje prawidłowy gradient ciśnienia. Z uwagi na unikalne właściwości sprężystości przędzy można je nosić nieprzerwanie, także podczas wypoczynku nocnego do kilku dni minimalizując ryzyko niedokrwienia.
 Fot. 1. Kolorowe i numeryczne oznaczenia kompresji pozwalają na szybki dobór prawidłowego rozmiaru
Comprinet® Forte dostępny jest w zaledwie czterech rozmiarach. Ze względu na unikalne właściwości sprężystości przędzy i jej dwukierunkową rozciągliwość gwarantuje prawidłowe ciśnienia dla niemal wszystkich pacjentów, nawet o ekstremalnych rozmiarach nóg (obwód kostki do 30 cm, obwód w połowie uda do 90 cm). Kolorowe oznaczenia na pięcie i dodatkowo numeryczne oznaczenia kompresji (23 lub 35) na grzbiecie stopy pozwalają na szybką identyfikację i dobór prawidłowego rozmiaru.
 
Comprinet® Forte dostępne jest w wersji z odkrytymi palcami, co pozwala na prostą i wygodną ocenę krążenia krwi.
Trwała dzianina Comprinet® Forte na bazie włókien poliamidowych zapewnia kompresje na właściwym poziomie do 10 prań nawet w 90 stopniach. Wyroby można sterylizować gazowo. Liczba prań może być kontrolowana poprzez skanowanie kodu kreskowego lub poprzez wykorzystanie odpowiedniego pola na metce.
 
Wskazania
Przed-, śród- i pooperacyjna profilaktyka zakrzepicy u unieruchomionych i mobilnych pacjentów wysokiego ryzyka zakrzepicy żył głębokich, leczenie obrzęku (pooperacyjnego i hydrostatycznego), łagodne żylaki, kontynuacja leczenia zakrzepicy.
Przeciwwskazania
Niedokrwienie (np. zaawansowana choroba tętnic), niekontrolowana, zastoinowa niewydolność serca, septyczne zapalenie żył, siniczy obrzęk bolesny.
Względne przeciwwskazania
Stosować tylko po konsultacji lekarskiej w przypadkach: zakażenia skóry, sączącej dermatozy, reakcji niedostosowania do materiału, zaburzenia wrażliwości, u pacjentów przyjmujących leki wazopresyjne, które mogą powodować skurcz naczyń obwodowych oraz u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.
Inne zalecenia
Błąd pomiaru i złe dopasowanie wyrobów mogą wywołać działania niepożądane. Otwarte rany muszą być zabezpieczone odpowiednim opatrunkiem. Należy regularnie dokonywać oceny reakcji neuro-
naczyniowych wykorzystując do tego okienko rewizyjne.
Co najmniej raz dziennie należy wyroby zdjąć do higieny skóry i inspekcji. Wyroby powinny być prane przynajmniej co trzy dni.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Flebologia i Proktologia:

neoV1940. Wstępna ocena po roku pracy i wykonaniu 500 zabiegów

Lasery diodowe o długości 1940 nm dają nową możliwość skutecznego usuwania naczyń żylnych. Wprowadzenie wiązki 1940 nm było kolejnym, znacznym krokiem we współczesnej flebologii. Zastosowanie nowej długości fali pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne uszkodzenie naczynia. Długość wiązki 1940 nm charakteryzuje się ponad trzykrotnie większą absorpcją wody w porównaniu do długości fali 1470 nm. Lepsze pochłanianie energii przez tkankę w połączeniu z dokładniejszą penetracją pozwala na zastosowanie mniejszej energii przy zachowaniu tej samej lub większej skuteczności zabiegu.

Światłowody bez tajemnic, czyli dlaczego Infinite Ring jest bezkonkurencyjny

Wybór sondy laserowej do zastosowań flebologicznych zazwyczaj opieramy na takich parametrach jak średnica, przeznaczenie włókien, bądź rodzaj i ilość pierścieni. Kiedy jednak poznajemy ofertę wielu dostawców, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości co wybrać. Postaram się Państwu przedstawić kilka ważnych informacji, które pomogą dokonać właściwej decyzji.

Zastosowanie w proktologii lasera neoV1470 nm

Dolegliwości proktologiczne, takie jak hemoroidy i przetoki, to powszechne problemy odnotowane w społeczeństwach zachodnich. Wiążą się z bardzo niską jakością życia i zakłopotaniem. Dotychczasowa terapia laserowa umożliwia minimalnie inwazyjne leczenie delikatnych obszarów oraz przyspiesza regenerację po zabiegu. Literatura wskazuje na wyraźną przewagę laseroterapii względem innych metod leczenia.