Podczas tegorocznego kongresu okulistycznego w Paryżu został zaprezentowany poster dotyczący soczewek HumanOptics Difractiva -sS (wszczepianych do rowka rzęskowego), którego autorami są: Marek Szaliński, Eliza Patryn, Anna Turno-Kręcicka, Marta Misiuk-Hojło.
ABSTRAKT:
Celem operacji było osiągnięcie jak najlepszego widzenia u dwóch pacjentów w wieku około 25 lat, którzy doznali poważnego uszkodzenia rogówki i soczewki. W obu przypadkach operacja polegała na zamknięciu rany rogówkowej oraz usunięciu naturalnej soczewki (po pęknięciu przedniej torebki). Konieczne było także wykonanie przedniej witrektomii. Pacjenci mieli prawidłową akomodację oraz ostrość wzroku w zdrowym oku, dlatego też dr Szaliński zdecydował się na wszczepienie dwuogniskowej, sztucznej soczewki. Ze względu na to iż, obwodowa część torebki soczewki była nieuszkodzona, możliwe było wszczepienia soczewki dyfrakcyjnej, zaprojektowanej specjalnie do implantacji w rowku rzęskowym. W tego rodzaju operacjach, istnieje konieczność wykonania nacięcia typy clear corneal, a soczewkę implantuje się przy użyciu pęsety. W wyniki przeprowadzonych operacji u obydwóch pacjentów udało się osiągnąć pełną, nieskorygowaną ostrość wzroku, zarówno do bliży jak i dali, chociaż subiektywna ocena widzenia w oku zdrowym nadal była lepsza. Dzięki dobrej kon-
dycji rogówki przed operacją, wada refrakcji w zoperowanych oczach wyniosła:
+/- 0,5D w sferze i +/- 1.0, w cylindrze.
PODSUMOWANIE:
Poważne urazy oka są zazwyczaj nieprzewidywalne i bardzo trudne w leczeniu, a więc ani lekarz, ani pacjent nie powinni poddawać się zbyt szybko. Podczas pierwszej operacji należy dokładnie zamknąć ranę rogówkową i działać bardzo ostrożnie, nie decydując się zbyt szybko na usunięcie torebki soczewki.




Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki HumanOptics
Drukuj artykuł Udostępnij:
Udostępnij
Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:
Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy.
„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy!
„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.
Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.
W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.