Kraków wyprzedził Europę - pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa

Autor: Piotr Smolarski

Kategoria: Kompletacja Artykuł opublikowano w CX News nr 1/43/2013

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstaje pierwsza w Europie pediatryczna sala hybrydowa. Ten niezwykły projekt, realizowany dzięki środkom z Fundacji Radia ZET, ma szansę uratować życie wielu małym pacjentom oraz pozytywnie wpłynąć na dalszy rozwój kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej. Sala wyposażona będzie w ultranowoczesny dwupłaszczyznowy angiograf Artis zee biplane firmy Siemens. Sprzęt ten pozwoli na precyzyjne, a dzięki temu jeszcze bardziej skuteczne diagnozowanie oraz operowanie dzieci z najcięższymi wadami serca. Daje on możliwość przeprowadzenia wszystkich niezbędnych zabiegów podczas jednej operacji, skraca czas hospitalizacji pooperacyjnej oraz znacząco zwiększa szanse powodzenia leczenia.

„Dziś spełnia się moje marzenie – powiedział profesor Janusz Skalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej – Mogę powiedzieć, że nasza klinika będzie dysponować najnowocześniejszą w Europie salą operacyjną do leczenia wad serca u dzieci. Powstająca sala hybrydowa umożliwi również przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów z zakresu neurochirurgii, ortopedii czy chirurgii ogólnej. Dzięki temu planowane jest znaczące zwiększenie liczby przeprowadzanych operacji.”

 Dwupłaszczyznowy angiograf Artis zee biplane, w który zostanie wyposażona sala hybrydowa łączy wysoką jakość obrazowania oraz, co niezwykle istotne na sali operacyjnej, elastyczność pozycjonowania. Angiograf ten zapewnia lekarzom swobodny dostęp do głowy pacjenta i jednocześnie duży obszar badania bez konieczności zmiany ułożenia pacjenta na stole, co czyni go idealnym systemem do zabiegów hybrydowych w kardiologii dziecięcej. Obraz z drugiej płaszczyzny dostarcza lekarzom dodatkową informację diagnostyczną bez konieczności podawania, małym pacjentom kolejnej porcji nieobojętnego dla zdrowia w dużych ilościach, środka kontrastowego. System wyposażony jest w dwa detektory półprzewodnikowe różnej wielkości oraz dwie lampy RTG wykorzystujące unikatową technologię płaskiego emitera. 


Zapewniają one wysoką rozdzielczość i umożliwiają obrazowanie w najbardziej wymagających sytuacjach. Jednocześnie szereg rozwiązań sprzętowych (w tym automatyczny dobór dodatkowych filtrów eliminujących miękką, nieużyteczną diagnostycznie część widma promieniowania, w zależności od przepuszczalności pacjenta; czy wyzwalanie promieniowania sygnałem EKG) i działających w czasie rzeczywistym algorytmów komputerowych, pozwala uzyskiwać doskonałej jakości obrazy przy minimalnej dawce promieniowania. Angiograf wyposażony jest w stół operacyjny umożliwiający pochylanie przepuszczalnego dla promieniowania blatu w dwóch kierunkach. Komfort i większą higienę zapewnia także bezprzewodowy nożny włącznik ekspozycji.

Obraz w sali hybrydowej będzie wyświetlany na dwóch 56’’ monitorach umożliwiających podłączenie i jednoczesną prezentację wielu sygnałów wizyjnych. Wybór sposobu prezentacji odbywa się z umieszczonego przy stole pacjenta pulpitu dotykowego. Ten sam pulpit umożliwia jednocześnie sterowanie komputerem obrazowym angiografu, stacją hemodynamicznoelektrofizjologiczną i stacją roboczą do rekonstrukcji 3D. Integracja ma miejsce także w sterowni. Całość można obsługiwać za pomocą jednej wspólnej klawiatury i myszy, a obrazy ze wszystkich urządzeń wyświetlane są na dwóch monitorach 30’’ wysokiej rozdzielczości.

Szczególnie interesujące i widowiskowe są te aplikacje, które umożliwiają uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów serca na podstawie obrazów zebranych w trakcie tzw. angiografii rotacyjnej. Polega ona na jednoczesnym obrocie ramienia C wokół interesującego lekarza obiektu (serca) i akwizycji obrazów z dużą szybkością. Rekonstrukcja 3D pozwala uzyskać obrazy „CT-podobne” od razu w sali operacyjnej, bez konieczności przenoszenia pacjenta do tomografu komputerowego, za to z odzwierciedleniem rzeczywistej anatomii pacjenta na stole. Błyskawiczne wyekstrahowanie interesujących operatora struktur ze zrekonstruowanej objętości 3D możliwe jest za pomocą dosłownie jednego kliknięcia myszą. Ich nałożenie na dwuwymiarowy obraz z prześwietlenia stanowi doskonałą pomoc nawigacyjną dla operatorów tak podczas zabiegów kardiochirurgicznych, jak i w elektrofizjologii. Cała procedura (wliczając w to rotację) zajmuje mniej niż minutę.

Niezwykle miło nam ogłosić, że dostawcą wyposażenia sali hybrydowej Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu jest firma Consultronix. Wspólnie z naszym partnerem – Siemens – dołożymy wszelkich starań aby ten nowatorski, na skalę światową, projekt spełnił pokładane w nim nadzieje i wspomógł pracę niezrównanej ekipy kardiochirurgów dziecięcych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Kompletacja:

Śląskie Centrum Medycyny Inwazyjnej – czyli inwestycja medyczna w Polsce

Jest rok 2008, spotyka się grupa lekarzy – liderów różnych specjalizacji medycznych, oraz osób zarządzających dużym publicznym szpitalem. Wieloletnie doświadczenia oraz wizytowanie zagranicznych szpitali, działających w różnych systemach, prowadzą do podjęcia odważnej decyzji – założenia spółki Advancemed sp. z o.o. Głównym zamysłem spółki jest prowadzenie szpitala nowoczesnego, zbudowanego i wyposażonego według najnowszych światowych standardów. 

Otwarcie pierwszej w Europie pediatrycznej sali hybrydowej

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie dzięki pomocy Fundacji Radia Zet zbudowano pediatryczną salę hybrydową, ratującą życie dzieci z wadami serca. To pierwszy tak niezwykły projekt w Europie.

Technologia kluczem do sukcesu ASELight

Prawie rok temu przybliżałem Państwu modele lamp operacyjnych ASELight, porównując je do Audi. Dziś muszę przyznać, że popełniłem wielki błąd. Bo chociaż Audi to jedna z najlepszych samochodowych marek, to szwajcarskie lampy są produktami z jeszcze wyższej półki.

Szpital z klocków, kilka słów o technologii modułowej

Budownictwo modułowe przebojem wchodzi na polski rynek. Coraz więcej budynków mieszkalnych, biurowych, czy też użyteczności publicznej powstaje w ten sposób. Technologia ta okazuje się szczególnie praktyczna w przypadku inwestycji medycznych. Nowości architektoniczne i sprzętowe pojawia-ją się tu bardzo często, a nacisk na skrócenie procesu inwestycyjnego jest ogromny. Nie do przecenienia jest, znaczące zmniejszenie uciążliwości prac budowlanych dla pacjentów i personelu szpitala.

Nawiew laminarny unikalny system

Człowiek podczas swojego życia traci średnio 4 kg naskórka (około 1.5 g/dzień). Jego drobne elementy unoszą się w powietrzu, niosąc ze sobą bakterie pochodzące z naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Takie cząsteczki (z ang. CFU, Colony Forming Units), znajdujące się na sali operacyjnej, stanowią poważne ryzyko zakażenia pacjenta. Dlatego też, współcześnie ogromną wagę przywiązuje się do ochrony pola operacyjnego przed zanieczyszczeniami. Istnieją dwa sposoby ochrony pacjenta przed CFU: szczelne ubrania oraz wydajny system wentylacji. Zazwyczaj na sali operacyjnej wykorzystuje się ich kombinację.