Krwiak podrogowy- subcorneal hematoma

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ciemnego, czasami czarnego zabarwienia w obrębie skóry są wynaczynienia w postaci krwiaka podrogowego. Krwiak podrogowy klinicznie charakteryzuje szybki czas powstania i wręcz nagłe pojawienie się czarnej zmiany o intensywnym zabarwieniu, zazwyczaj pourazowo lub w trakcie uprawiania sportów. W wielu przypadkach pacjenci zazwyczaj nie pamiętają momentu wystąpienia zmiany i wówczas zgłaszają się do lekarza, podejrzewając, że nagle pojawiająca się zmiana o czarnym zabarwieniu może być rozwijającym się czerniakiem. Gwałtowne wystąpienie zmian zlokalizowanych w obrębie skóry w dermoskopii, widocznych jako drobne, czarne homogenne ognisko, zazwyczaj niepokoi pacjenta. W badaniu dermoskopowym stwierdza się obecność czerwono-czarnych homogennych obszarów (ryc. 1.) z zazwyczaj towarzyszącymi satelitarnymi globulami. W przypadku lokalizacji akralnej ogniska (na rękach, stopach) można stwierdzić wzorzec równoległy, pogrubiały, sugerujący rozpoznanie czerniaka. W przypadkach wątpliwych można wykonać tzw. test ze zdrapania (scraping test), który rozstrzyga o rozpoznaniu krwiaka podrogowego. Test ze zdrapania należy do prostych w wykonaniu, a polega na delikatnym zdrapaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą jałowej igły lub skalpela, co powoduje częściowe lub całkowite ustąpienie czarnych, homogennych ognisk.
krwiak_podrogowy
Innym przykładem krwiaka jest wariant podpaznokciowy, znany jako tzw. paluch tenisisty. Cechą charakterystyczną krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii jest wzorzec typu ognisk wybroczynowych (ryc. 2.). We wczesnych stadiach krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii można stwierdzić obecność kroplistych wybroczyn zlokalizowanych tuż przy wale paznokciowym. Dla krwiaków starszych typowa jest stopniowa zmiana zabarwienia, a także powstawanie wypustek, z tendencją do ich wydłużania się w kierunku dystalnym płytki paznokciowej. Początkowo pojawiają się drobne i większe globule oraz homogenne obszary, a następnie wypustki, które mogą utrzymywać się nawet do 6 tygodni.
krwiak_podpaznokciowyOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.