Krwiak podrogowy- subcorneal hematoma

Najczęstszą przyczyną pojawienia się ciemnego, czasami czarnego zabarwienia w obrębie skóry są wynaczynienia w postaci krwiaka podrogowego. Krwiak podrogowy klinicznie charakteryzuje szybki czas powstania i wręcz nagłe pojawienie się czarnej zmiany o intensywnym zabarwieniu, zazwyczaj pourazowo lub w trakcie uprawiania sportów. W wielu przypadkach pacjenci zazwyczaj nie pamiętają momentu wystąpienia zmiany i wówczas zgłaszają się do lekarza, podejrzewając, że nagle pojawiająca się zmiana o czarnym zabarwieniu może być rozwijającym się czerniakiem. Gwałtowne wystąpienie zmian zlokalizowanych w obrębie skóry w dermoskopii, widocznych jako drobne, czarne homogenne ognisko, zazwyczaj niepokoi pacjenta. W badaniu dermoskopowym stwierdza się obecność czerwono-czarnych homogennych obszarów (ryc. 1.) z zazwyczaj towarzyszącymi satelitarnymi globulami. W przypadku lokalizacji akralnej ogniska (na rękach, stopach) można stwierdzić wzorzec równoległy, pogrubiały, sugerujący rozpoznanie czerniaka. W przypadkach wątpliwych można wykonać tzw. test ze zdrapania (scraping test), który rozstrzyga o rozpoznaniu krwiaka podrogowego. Test ze zdrapania należy do prostych w wykonaniu, a polega na delikatnym zdrapaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą jałowej igły lub skalpela, co powoduje częściowe lub całkowite ustąpienie czarnych, homogennych ognisk.
krwiak_podrogowy
Innym przykładem krwiaka jest wariant podpaznokciowy, znany jako tzw. paluch tenisisty. Cechą charakterystyczną krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii jest wzorzec typu ognisk wybroczynowych (ryc. 2.). We wczesnych stadiach krwiaka podpaznokciowego w dermoskopii można stwierdzić obecność kroplistych wybroczyn zlokalizowanych tuż przy wale paznokciowym. Dla krwiaków starszych typowa jest stopniowa zmiana zabarwienia, a także powstawanie wypustek, z tendencją do ich wydłużania się w kierunku dystalnym płytki paznokciowej. Początkowo pojawiają się drobne i większe globule oraz homogenne obszary, a następnie wypustki, które mogą utrzymywać się nawet do 6 tygodni.
krwiak_podpaznokciowyOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.