Laser femtosekundowy – FEMTEC

W połowie lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku uwaga naukowców została skupiona na wynalezieniu laserów dostarczających coraz to niższych energii, ale o tej samej mocy chwilowej. Lasery femtosekundowe, będące ostatnim osiągnięciem w dziedzinie laserów znajdują coraz szersze zastosowanie - także w medycynie. Wykorzystują one bardzo krótkie impulsy światła o czasie od kilku do kilkudziesięciu femtosekund (1 femtosekunda to 10-15 sekundy). W niewielkim punkcie zostaje skupiona moc chwilowa powodująca powstawanie plazmy a następnie odparowanie tkanki w obszarze około 1 μm. Takie rozwiązanie pozwala w znaczny sposób ograniczyć uszkodzenie tkanek związane z wydzielaniem się energii cieplnej.

W naszej ofercie możecie znaleźć Państwo laser femtosekundowy FEMTEC firmy TECHNOLAS PERFECT VISION znajdujący zastosowanie w okulistyce.

Laser femtosekundowy FEMTEC
Obecnie produkt ten charakteryzuje się następującymi możliwościami:

Korekcja refrakcji:
Procedura INTRACORTM - procedura dostępna od 2009 roku. Nowatorska technologia korekcji wad refrakcji polegająca na precyzyjnym nacinaniu wewnętrznych warstw rogówki. Dzięki temu staje się ona bardziej elastyczna i pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego zmienia swój kształt, a tym samym moc łamiącą.
Z wykorzystaniem tej procedury możemy korygować:

Schemat wewnętrznych nacięć rogówki w procedurze INTRACORTM

Lasik flaps – przygotowanie płatka do operacji LASIK:
Procedura 80 kHz CUSTOMFLAP® - procedura dostępna od 2009 roku. Wykorzystanie lasera FEMTEC z procedurą CUSTOMFLAP jest proste i przewidywalne. Dzięki zastosowanej technologii możliwy jest wybór grubości płatka oraz regulacja jego średnicy.


Możliwości terapeutyczne:
Drążące i warstwowe przeszczepy rogówki: Penetrating and Lamellar Keratoplasty (PKP/LKP). Dzięki wykorzystaniu oprogramowania dla PKP/LKP możliwy jest selektywny wybór głębokości, średnicy cięcia oraz kąta obrzeża.

Procedura przeszczepu komórek śródbłonka rogówki: Femtosecond Laser assisted Endothelial Keratoplasty (FLEK). Dzięki wykorzystaniu lasera FEMTEC zarówno u dawcy jak i biorcy możliwe jest precyzyjne dopasowanie komórek śródbłonka.

Tworzenie “tuneli” do wszczepiania pierścieni śródrogówkowych: Tunnels for Intrastromal Ring Segments (ICRS). Laser FEMTEC umożliwia wykonanie nacięć prawidłowych dla wszystkich dostępnych rodzajów pierścieni. Istnieje także możliwość wyboru ilości nacięć.

Nacięcia przy keratotomii astygmatycznej: Arcuate cuts for Astigmatic Keratotomy (AK). Procedura ta jest bardzo szybka i precyzyjna. Użytkownik posiada pełną kontrolę nad głębokością oraz średnicą cięcia.

Dodatkowe informacje na temat lasera FEMTEC mogą Państwo uzyskać kontaktując się z naszymi przedstawicielami handlowymi. Jednocześnie zachęcam do pobrania z naszej strony www.consultronix.pl publikacji naukowych dotyczących wykorzystania laserów femtosekundowych
w okulistyce.



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.