Laser femtosekundowy Femtec

Lasery femtosekundowe należą do najnowszej generacji laserów stosowanych w okulistyce. Emitują krótkie i dobrze zogniskowane impulsy promieniowania w zakresie bliskiej podczerwieni (ok. 1040 nm). Impuls lasera o energii zaledwie kilku µJ (mikrodżuli), ale trwający jedynie kilkaset fs (femtosekund) daje moc chwilową rzędu MW (megawatów). Skupienie tej mocy w przestrzeni o rozmiarach rzędu pojedynczych mikronów powoduje powstanie mikroskopijnego ogniska plazmy, a następnie „bąbelka” pary wodnej. Dzięki milionom takich bąbelków, odpowiednio rozmieszczonych przestrzennie w tkance rogówki można osiągnąć efekt makroskopowy, np. w postaci płatka rogówki o grubości odpowiadającej głębokości ogniskowania wiązki lasera.

Laser femtosekundowy FemtecPierwotnym zastosowaniem laserów femtosekundowych było właśnie tworzenie płatków przy zabiegach LASIK. Jednak zakres możliwych do wykonania rodzajów zabiegów jest wciąż poszerzany i stale pojawiają się informacje o coraz nowszych aktualnych i fascynujących potencjalnych aplikacjach tych laserów. Dzięki nowoczesnej technologii, chirurdzy refrakcyjni (i nie tylko) otrzymali narzędzie, o którym wcześniej mogli jedynie pomarzyć.

Laser Femtec® niemieckiej firmy 2010 Perfect Vision, przy pomocy oprogramowania CustomShape® umożliwia użytkownikowi wybór wielu różnych kształtów tworzonych przez zogniskowaną wiązkę, w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu. Możliwe kształty to:

LASIK Flaps – tworzenie płatków do zabiegów LASIK. Oprogramowanie lasera umożliwia wybór średnicy i grubości płatka oraz dowolną lokalizację „zawiasu”. Można także wybrać kąt nachylenia brzegów płatka.

Arcuate Cuts for Astigmatic Keratotomy – nacięcia przy keratotomii astygmatycznej. Laser umożliwia niezależne zaprogramowanie głębokości, średnicy oraz długości dla każdego z nacięć. Zabieg jest wykonywany z nieosiągalną dotychczas dokładnością i jest bardzo szybki.

FLEK – Femtosecond Laser assisted Endothelial Keratoplasty. Procedura przeszczepu komórek śródbłonka rogówki. Ogniskowanie lasera na odpowiedniej głębokości umożliwia bardzo precyzyjne oddzielenie płatka zawierającego komórki śródbłonka w rogówce dawcy i biorcy.

Penetrating and Lamellar Keratoplasty – drążące i warstwowe przeszczepy rogówki. Wykonując ten zabieg, można wybrać głębokość oraz średnicę przeszczepu oraz kąt nachylenia brzegów umożliwiający lepsze dopasowanie tkanki po przeszczepie. Interesującą opcją przy tych zabiegach jest także FLAM (Femtec® Laser Assisted Marking), ułatwiający pozycjonowanie przeszczepu.

Tunnels for Intrastromal Ring Segments (ICRS) – tworzenie “tuneli” do wszepiania pierścieni śródrogówkowych. Nacięcia tworzone przez laser Femtec® są odpowiednie dla wszystkich rodzajów pierścieni. Możliwy jest także wybór ilości nacięć.

Na uwagę zasługuje „interfejs pacjenta”, czyli końcówka lasera, która ma kontakt z rogówką pacjenta w czasie zabiegu. W laserze Femtec® zastosowano sferyczny interfejs pacjenta, o promieniu krzywizny zbliżonym do rogówki. Jego zaletą jest minimalnie odkształcenie rogówki i minimalny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, w przeciwieństwie do interfejsów płaskich, które powodują aplanację rogówki i znaczny wzrost ciśnienia w czasie zabiegu.

Więcej informacji na temat lasera femtosekundowego Femtec znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.