Laser holmowy Auriga XL
Autor: Iza Pytko
Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/24/2008
Decyzja o zakupie nowego sprzętu jest jedną z najtrudniejszych decyzji, i to nie tylko ze względów finansowych. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, przemyśleć możliwe opcje, wreszcie – podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia. Oto kilka najczęstszych pytań pojawiających się podczas rozmów dotyczących lasera holmowego Auriga XL.
Dlaczego laser holmowy? Obecnie na rynku dostępne są trzy typy laserów urologicznych: neodymowy, KTP (zielony) oraz właśnie holmowy. W przypadku lasera neodymowego nie jest możliwe wykonywanie resekcji i enukleacji tkanki stercza. Laser KTP nie nadaje się natomiast do zabiegów litotrypsji. Laser holmowy jest urządzeniem najbardziej uniwersalnym, ponieważ może być wykorzystywany zarówno do chirurgicznego leczenia stercza, jak i do litotrypsji.
Do jakich zastosowań? Laser holmowy Auriga XL o mocy 50W może być wykorzystywany do: odparowywania prostaty, enukleacji prostaty, litotrypsji laserowej, koagulacji/waporyzacji guzów w pęcherzu i zmian cewki moczowej, rozcięcia zwężenia moczowodu, napięcia cewki moczowej, drobnych zabiegów chirurgicznych.
Jakie są koszty bieżącej eksploatacji? Do zabiegów używa się włókien wielorazowych, które wystarczają na 10 procedur. Krótki proces uczenia się oraz łatwość posługiwania się włóknami sprawiają, że laser Auriga XL jest narzędziem bardzo ekonomicznym w użyciu.
Co z bezpieczeństwem pacjenta? Laser holmowy Auriga XL jest urządzeniem skutecznymi bezpiecznym. Zabieg, zarówno w przypadku kruszenia kamieni, jak i enukleacji stercza, trwa ok. 40 minut. Procedura jest praktycznie bezkrwawa, dzięki czemu można przeprowadzić ją także u pacjentów podwyższonego ryzyka.