Laser holmowy Auriga XL

Autor: Iza Pytko

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/24/2008

Decyzja o zakupie nowego sprzętu jest jedną z najtrudniejszych decyzji, i to nie tylko ze względów finansowych. Trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, przemyśleć możliwe opcje, wreszcie – podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia. Oto kilka najczęstszych pytań pojawiających się podczas rozmów dotyczących lasera holmowego Auriga XL.

Dlaczego laser holmowy? Obecnie na rynku dostępne są trzy typy laserów urologicznych: neodymowy, KTP (zielony) oraz właśnie holmowy. W przypadku lasera neodymowego nie jest możliwe wykonywanie resekcji i enukleacji tkanki stercza. Laser KTP nie nadaje się natomiast do zabiegów litotrypsji. Laser holmowy jest urządzeniem najbardziej uniwersalnym, ponieważ może być wykorzystywany zarówno do chirurgicznego leczenia stercza, jak i do litotrypsji.

Do jakich zastosowań? Laser holmowy Auriga XL o mocy 50W może być wykorzystywany do: odparowywania prostaty, enukleacji prostaty, litotrypsji laserowej, koagulacji/waporyzacji guzów w pęcherzu i zmian cewki moczowej, rozcięcia zwężenia moczowodu, napięcia cewki moczowej, drobnych zabiegów chirurgicznych.

Jakie są koszty bieżącej eksploatacji? Do zabiegów używa się włókien wielorazowych, które wystarczają na 10 procedur. Krótki proces uczenia się oraz łatwość posługiwania się włóknami sprawiają, że laser Auriga XL jest narzędziem bardzo ekonomicznym w użyciu.

Co z bezpieczeństwem pacjenta? Laser holmowy Auriga XL jest urządzeniem skutecznymi bezpiecznym. Zabieg, zarówno w przypadku kruszenia kamieni, jak i enukleacji stercza, trwa ok. 40 minut. Procedura jest praktycznie bezkrwawa, dzięki czemu można przeprowadzić ją także u pacjentów podwyższonego ryzyka.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy. 

Rewolucja w ureterorenoskopii

W przeszłości znacznym problemem dla lekarzy zajmujących się operacyjnym leczeniem kamicy nerkowej, były złogi zlokalizowane w górnej części układu moczowego – w nerkach. „Kamienie” znajdujące się w pęcherzu, moczowodzie, a nawet w górnej części nerki, dla niektórych operatorów były osiągalne przy użyciu sztywnego ureterorenoskopu. Natomiast te znajdujące się w dolnej i środkowej części nerki oraz te, które przemieściły się tam z różnych powodów w trakcie zabiegu – poprzez budowę tego narządu – były niedostępne. Lekarzowi pozostawało skierowanie pacjenta na inwazyjną operację otwartą/laparoskopową, mniej inwazyjny zabieg PCNL (przezskórnej nefrolitotrypsji) lub nieinwazyjny ESWL (zewnątrzustrojowa litotrypsja falą uderzeniową). 

ED1000 - nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową

Już od pewnego czasu w Polsce, w prywatnych klinikach, dostępna jest nowoczesna terapia zaburzeń erekcji falą uderzeniową. Jest ona niezwykle skuteczna w przypadku pacjentów z problemami o podłożu naczyniowym. Metoda ta polega na umieszczeniu tkanek pacjenta w ognisku terapeutycznej fali uderzeniowej i wystawieniu ich przez to na działanie sił ścinających. Skutkiem takiego działania jest przyspieszenie naturalnego procesu rewaskularyzacji tkanek. Powstające naczynia przejmują funkcjonalność tych niedrożnych, a pacjent może powrócić do młodzieńczej sprawności.