Laser rubinowy Q–switch Sinon - w likwidacji przebarwień powstałych w przebiegu leczenia niewydolności żylnej

Autorzy: lek. Jan Świercz, mgr Monika Rak

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/53/2015

Około połowa Polaków obserwuje na swoich nogach zmiany spowodowane niewydolnością żylną tj. poszerzone, wybrzuszone żyły, żylaki, drobne pajączki, a także przebarwienia skóry wynikające z upośledzenia w jej odżywianiu lub po przebytych stanach zapalnych. Dla pacjentów leczenie schorzeń żylnych to nie tylko problem medyczny, ale także estetyczny, nierzadko ważniejszy, szczególnie dla kobiet.

W ostatnich latach dość mocny nacisk kładzie się na zmniejszenie inwazyjności procedur zabiegowych. Leczenie odbywa się najczęściej ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym lub w ogóle bez znieczulenia. Zabiegi coraz częściej przeprowadzane są w gabinetach lekarskich, poza salą operacyjną i bez konieczności pobytu w szpitalu. Mniejsze cięcia lub w ogóle ich brak to także niezwykle silny atut współczesnych procedur medycznych. Te wszystkie elementy sprawiają, że od końca XX wieku w Polsce obserwuje się ogromny wzrost zainteresowania leczeniem schorzeń żylnych. Powstają nowe gabinety flebologiczne specjalizujące się w leczeniu schorzeń układu żylnego. Wzrasta liczba pacjentów zainteresowanych leczeniem małoinwazyjnym, ale jednocześnie oczekiwania dotyczące poprawy wyglądu nóg są coraz większe. Pacjentom zależy, aby ciało nie tylko było zdrowe, ale także dobrze wyglądało, a wszystkie niedociągnięcia natury były skorygowane – nogi bez blizn, bez śladów, bez przebarwień.
 
Q-switch Sinon
 
Przebarwienia na nogach związane z niewydolnością żylną zlokalizowane są najczęściej wokół kostek, szczególnie przy kostce przyśrodkowej. Mają kolor żółto – brązowy. To tutaj panuje największe nadciśnienie żylne i z przesiąkających erytrocytów uwalnia się hemosyderyna magazynująca żelazo. Wraz z przewlekłością procesu zapalnego następuje pobudzenie melanogenezy. Każdy zabieg, nawet najmniej inwazyjny, dotyczący układu żylnego obarczony jest ryzykiem przebarwień. Każdy, bo każdy penetruje naczynia wypełnione w mniejszym lub większym stopniu krwią.

Literatura podaje, że w około 15% przypadków po zabiegach likwidujących żylaki, czy drobne pajączki występują przebarwienia. Większość tych zmian ustępuje samoistnie do pół roku, bez żadnej interwencji. Niektóre pozostają trwale. Obserwujemy je nawet po zabiegach przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu. Jeśli pojawiły się po likwidacji zmian o charakterze estetycznym są absolutnie nie do zaakceptowania przez pacjentów. W ich ocenie przebarwienia bardziej szpecą nogi niż wcześniej występujące żylaki czy pajączki. Dawanie często złudnych nadziei na ich samoistne zniknięcie po kilku czy kilkunastu miesiącach nie jest interesującą propozycją. I mimo, że przebarwienia nie stanowią problemu zdrowotnego, a pacjenci świadomie decydują się na zabiegi i są informowani o możliwości działań niepożądanych, ich pojawienie się zawsze jest problemem w gabinecie flebologicznym. Problemem dla pacjenta, ale i lekarza. Nie dysponowaliśmy do tej pory terapią likwidacji przebarwień. Stosowane peelingi, kwasy złuszczające, czy maści dawały niewielkie rezultaty, a nawet czasami powodowały dodatkowe blizny.

Jest analogia między tego typu przebarwieniami (hiperpigmentacjami), a tatuażami. W jednym i drugim przypadku dochodzi do akumulacji barwnika w skórze. Istnieją już bardzo skuteczne sposoby pozbywania się tatuaży, które również sprawdzają się w usuwaniu przebarwień występujących w przebiegu niewydolności żylnej jak i jako następstwo zabiegów endowaskularnych: laserowych, kriochirurgicznych, z wykorzystaniem pary wodnej, RFV, kleju tkankowego, czy wreszcie najbardziej popularnej skleroterapii, czy tradycyjnych operacji żylaków.

Laser rubinowy Sinon 694 nm wykorzystujący technologię Q–switch emituje bardzo krótkie impulsy (tylko 20 ns!) o bardzo dużej energii (nawet do 14 J/cm2), które penetrują przez skórę i rozbijają zdeponowaną śródtkankowo hemosyderynę. Część jej ulega odparowaniu poprzez mikrouszkodzenia naskórka oraz rozproszeniu w tkance, część zostaje usunięta przez układ limfatyczny poprzez procesy fagocytozy.

Im krótszy impuls tym mniejsze ryzyko oddziaływania termicznego na tkankę, w którym zdeponowany jest barwnik. Dlatego, szczególnie w przypadku pacjentów, którzy mają przebarwienia po zabiegach i są z tego powodu niezadowoleni, tak ważne jest dobranie wysokiej jakości sprzętu. Laser rubinowy Sinon marki Alma Lasers rozdrabnia cząsteczki hemosyderyny na bardzo drobne cząsteczki bez ryzyka uszkodzenia okolicznej tkanki nawet przy dużej energii. Od 3 dni do 2 tygodni po zabiegu (zależnie od intensywności przebarwienia) zmiany są widoczne w miejscu działania lasera jako znacznie ciemniejsze, mogą pojawić się mikroskopijne strupki. Z upływem czasu naskórek złuszcza się, a rozbita w tkance impulsami lasera hemosyderyna zostaje usuwana naturalnymi procesami. Przebarwienia bledną i w końcu zanikają.

Przewaga lasera Sinon nad innymi technologiami jest ogromna. Nie odnotowaliśmy żadnych powikłań w likwidacji przebarwień powstałych po zabiegach na żyłach. Najczęściej wystarczą 2–3 zabiegi w odstępach 4–6 tygodniowych. Przebarwienia likwidują się kompletnie, zarówno te świeże, jak i te wieloletnie. Zabiegi nie wymagają znieczulenia. Ból towarzyszący samemu zabiegowi zanika w kilka sekund po ustaniu impulsu lasera. Jedynie w przypadku bardzo intensywnej barwy stosowano bezpośrednio po zabiegu chłodzenie skóry przez kilkanaście minut. Wykorzystywane w Centrum Flebologii parametry to: częstotliwość 1 Hz, wielkość plamki 5 mm, energia 2.5–3.5 J/cm2.

Ważne jest, by decyzję o likwidacji przebarwień poprzedzić pełną diagnostyką USG–Doppler układu żylnego. Jeśli w badaniu uwidocznimy nadal panujące nadciśnienie żylne, usuwanie przebarwień powinna poprzedzić jego likwidacja.

Niewiele jest przeciwwskazań do zastosowania lasera w likwidacji przebarwień. Nie stosujemy terapii laserowej u kobiet w ciąży, pacjentów z cukrzycą, przy ciemnym fototypie skóry, czy opaleniźnie, zmianach bakteryjnych i wirusowych skóry, przyjmowaniu pochodnych witaminy A oraz u pacjentów z rozrusznikiem serca.

Dzięki zastosowaniu lasera rubinowego Sinon Q–switch 694 nm jesteśmy w stanie zapewnić jeszcze lepsze efekty zabiegów usuwania żylaków i pajączków, a co równie ważne zadbać także o urodę nóg pacjentów.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.