Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Autor: dr n. med. Kinga Hadław-Durska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

Zastosowanie żółtej długości fali - 577 nm daje najwyższą absorpcję przez oksyhemoglobinę, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki, co czyni fotokoagulację tego obszaru znacznie bezpieczniejszą. Laser może pracować w trybie ciągłym oraz w trybie shortpulse (mikropulsów). Energia lasera dociera wówczas do tkanek w postaci serii bardzo krótkich impulsów, pozwalając na schłodzenie tkanki pomiędzy nimi oraz minimalizując ryzyko zabiegu. Efektywny czas pracy lasera wynosi 5-15% czasu trwania ekspozycji, dodatkowo jego moc można dobrać w trybie podprogowym czyli tak, aby nie pozostawić widocznych śladów działania lasera w obrębie sensorycznej siatkówki. Emitowana przez laser Valon TT długość fali 577 nm jest także bardziej efektywna u pacjentów ze zmętnieniami soczewki.

Laser zintegrowany jest z lampą szczelinową typu Haag-Streit posiadającą doskonałą optykę, a wbudowany filtr bezpieczeństwa zapewnia naturalną głębię koloru dna oka.

Laser umożliwia komfortową pracę, ponieważ posiada wygodny ekran dotykowy oraz wielofunkcyjny mikromanipulator. Pozwala on na sterowanie laserem bez odrywania wzroku podczas fotokoagulacji z możliwością kontroli: wyboru patternu, jego rozmiaru, położenia i rotacji na siatkówce oraz mocy użytego lasera.

Urządzenie zamontowane jest na stoliku dostosowanym do pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim.

Za pomocą lasera Valon TT można wykonywać również zabiegi Mikropulsowej Laserowej Trabekuloplastyki (MLT), dzięki którym możemy skutecznie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe bez przegrzania struktur beleczkowania i destrukcji tkanki w kącie przesączania. Nie obserwuje się również typowego dla ALT przejściowego stanu zapalnego, czy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz dolegliwości bólowych pacjenta.

Laser Valon TT umożliwia wykonanie klasycznej fotokoagulacji siatkówki, zabiegów leczenia podprogowego oraz zastosowanie mikropulsów, co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych laserów stosowanych obecnie w okulistyce. ♦

Więcej informacji na temat Meridian Medical, Valon TT, 577 nm, fotokoagulacja, tryb shortpulse, laser mikropulsowy, laser patternowy, multispot znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian Medical



Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

INDOK. Aktualne rezultaty projektu

Już od ponad roku w firmie Consultronix realizowany jest projekt INDOK dofinansowany z programu POIR 1.1.1. Projekt prowadzony we współpracy z naukowcami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Technik Komputerowych i Telekomunikacji w Kielcach zakłada opracowanie systemu teleinformatycznego wspomagającego diagnostykę chorób na podstawie skanów OCT oraz jego komercyjne wdrożenie. 

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT

Elastyczna diagnostyka obrazowa jest możliwa dzięki modułowi Flex, SPECTRALIS. Głowica obrazująca jest zintegrowana z ruchomym, dobrze wyważonym ramieniem. Unikalny system montażu i kontroli położenia daje możliwość dostosowania aparatu do indywidualnych potrzeb. Precyzyjna regulacja oraz brak konieczności trzymania głowicy w trakcie badania znacznie podnosi wygodę pracy operatora. Z kolei pacjenci, którzy nie mogą być badani klasycznym OCT (tj. w pozycji siedzącej), dzięki ruchomej głowicy są dokładnie i wygodnie diagnozowani bez poświęcania jakości obrazu. Co istotne, elastyczność ramienia Flex umożliwia również badanie w pozycji półsiedzącej. Jest to ogromne ułatwienie zarówno w badaniu dzieci, jak i dorosłych. Opcjonalnie moduł Flex zawiera akumulator zapasowy z 20-minutową autonomią, która pozwala uniknąć przerw podczas przenoszenia systemu między gniazdami zasilania. Moduł Flex jest dostępny we wszystkich trybach obrazowania platformy SPECTRALIS, od OCT do laserowego skanowania dna oka i angiografii. Zintegrowanie metod obrazowania przy jednoczesnym wykorzystaniu różnych technik, pomaga uzyskać lepszy ogląd poszczególnych zmian patologicznych.

Flex, SPECTRALIS®. Elastyczna diagnostyka OCT - OKIEM EKSPERTA

Obrazowanie okulistyczne u noworodków i dzieci zawsze było trudnym zadaniem w codziennej praktyce okulistyki dziecięcej. Koherentna tomografia optyczna (obrazowanie OCT) bardzo zmieniła nasze postrzeganie patologii oka, pozwalając na lepsze zrozumienie i precyzyjne określenie jego morfologii. Jako, że liczne nieodłączne zaburzenia metaboliczne są powiązane z dystrofiami siatkówki, zastosowanie systemu OCT SPECTRALIS z modułem Flex było na przestrzeni czasu ważnym krokiem w diagnostyce i monitorowaniu patologii oka w naszych klinikach

Laser diodowy. Sposób na jaskrę oraz terapię schorzeń siatkówki

Jaskra to choroba oczu, która początkowo rozwija się w ukryciu nie dając niepokojących sygnałów. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia jaskra, zaraz po zaćmie, jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku. Na szczęście istnieje coraz więcej skutecznych możliwości leczenia, opierających się na farmakoterapii, chirurgii laserowej oraz laseroterapii.

VX650 - urządzenie kompletne. Visionix

Visionix znany jest z tego, że pełnymi garściami czerpie z najnowszych zdobyczy technologii. Stacje diagnostyczne tego producenta zaskarbiły sobie uznanie klientów między innymi ze względu na swoją wielofunkcyjność osiąganą bez skutków ubocznych w postaci uproszczenia poszczególnych funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu aspektach aparaty, takie jak VX120+ czy VX130+ reprezentują rozwiązania o najwyższym stopniu zaawansowania w diagnostyce okulistycznej. Wspomniane urządzenia oferują wykonanie w pełni zautomatyzowanego badania w zaledwie ok. 90 sekund w zakresie: refrakcji, keratometrii, aberrometrii, topografii, tonometrii oraz przekrojowych zdjęć przedniego odcinka oka z kamery Scheimpfluga. 

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: