Laser żółty z funkcją mikropulsów. Zastosowanie w Klinice WAM

Autor: dr n. med. Kinga Hadław-Durska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/72/2022

Od kilku miesięcy w Klinice Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM - CSW w Łodzi mamy przyjemność użytkować laser Valon TT. To laser szwajcarskiej firmy Meridian Medical o długości fali 577 nm, przeznaczony do fotokoagulacji siatkówki.

Zastosowanie żółtej długości fali - 577 nm daje najwyższą absorpcję przez oksyhemoglobinę, a także znikome wchłanianie w pigmencie ksantofilu plamki, co czyni fotokoagulację tego obszaru znacznie bezpieczniejszą. Laser może pracować w trybie ciągłym oraz w trybie shortpulse (mikropulsów). Energia lasera dociera wówczas do tkanek w postaci serii bardzo krótkich impulsów, pozwalając na schłodzenie tkanki pomiędzy nimi oraz minimalizując ryzyko zabiegu. Efektywny czas pracy lasera wynosi 5-15% czasu trwania ekspozycji, dodatkowo jego moc można dobrać w trybie podprogowym czyli tak, aby nie pozostawić widocznych śladów działania lasera w obrębie sensorycznej siatkówki. Emitowana przez laser Valon TT długość fali 577 nm jest także bardziej efektywna u pacjentów ze zmętnieniami soczewki.

Laser zintegrowany jest z lampą szczelinową typu Haag-Streit posiadającą doskonałą optykę, a wbudowany filtr bezpieczeństwa zapewnia naturalną głębię koloru dna oka.

Laser umożliwia komfortową pracę, ponieważ posiada wygodny ekran dotykowy oraz wielofunkcyjny mikromanipulator. Pozwala on na sterowanie laserem bez odrywania wzroku podczas fotokoagulacji z możliwością kontroli: wyboru patternu, jego rozmiaru, położenia i rotacji na siatkówce oraz mocy użytego lasera.

Urządzenie zamontowane jest na stoliku dostosowanym do pacjentów poruszających się na wózku inwalidzkim.

Za pomocą lasera Valon TT można wykonywać również zabiegi Mikropulsowej Laserowej Trabekuloplastyki (MLT), dzięki którym możemy skutecznie obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe bez przegrzania struktur beleczkowania i destrukcji tkanki w kącie przesączania. Nie obserwuje się również typowego dla ALT przejściowego stanu zapalnego, czy wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz dolegliwości bólowych pacjenta.

Laser Valon TT umożliwia wykonanie klasycznej fotokoagulacji siatkówki, zabiegów leczenia podprogowego oraz zastosowanie mikropulsów, co czyni go jednym z najbardziej uniwersalnych laserów stosowanych obecnie w okulistyce. ♦

Więcej informacji na temat Meridian Medical, Valon TT, 577 nm, fotokoagulacja, tryb shortpulse, laser mikropulsowy, laser patternowy, multispot znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Meridian MedicalOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 1/72/2022 opublikowano również: