Laserowa korekcja presbiopii

Autor: prof. Zbigniew Zagórski

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 1/17/2006

Korekcja presbiopii staje się coraz ważniejszym celem chirurgii refrakcyjnej. Istnieje kilka możliwości znacznego uniezależnienia się od okularów osób po 45r życia, przy czym najistotniejsze to wymiana naturalnej soczewki na soczewkę akomodującą lub wieloogniskową (PRELEX – Presbyopic Lens Exchange) oraz chirurgiczna korekcja presbiopii. Korekcja chirurgiczna opiera się na teorii akomodacji Muellera z roku 1855, która łączyła zjawisko akomodacji ze skurczem mięśnia rzęskowego połączonego z przesunięciem soczewki do przodu na skutek jej popychania przez ciało szkliste. Wprawdzie przez ponad 100 lat pierwszeństwo przyznawano teorii Helmholtza rozluźnienia wiązadełek ze zmianą krzywizny soczewki podczas skurczu rzęskowego, to jednak ostatnie badania potwierdziły przesunięcie do przodu całej soczewki i więzadła jako istotnego elementu zjawiska akomodacji. Przesunięcie soczewki do przodu wraz ze zmianą jej krzywizny powoduje wzrost siły łamiącej i lepsze widzenie z bliskiej odległości.

Wraz z wiekiem i powiększaniem się wymiarów soczewki dochodzi do zmniejszenia odległości między ciałem rzęskowym a równikiem soczewki i do tzw. „ciasnoty” w komorze tylnej. Zabiegi zwiększające tę odległość powinny poprawiać upośledzoną akomodację i pierwsze doświadczenia kliniczne potwierdziły te oczekiwania.

Na tej zasadzie oparto m.in. sklerektomię rzęskowa przednią (ACS – anterior ciliary sclerectomy) polegająca na wykonywaniu głębokich promienistych nacięć twardówki nad ciałem rzęskowym w 4 skośnych kwadrantach gałki ocznej. Nacięcia mające 3mm długości i około 95% grubości otwiera się następnie do przestrzeni podtwardówkowej. Zabieg ten może zwiększyć akomodacje o około 2 dioptrie, ale jego wadą jest zmniejszanie się efektu na skutek procesu gojenia twardówki. Aby temu zaradzić proponowano stosowanie implantów, takich jak taśmy rozpierające wszczepiane okrężnie do twardówki, a ostatnio implanty wszywane do nacięć promienistych. Thornton stosuje implanty tytanowe lub silikonowe i podaje utrzymywanie się efektu akomodacji podczas dwuletniej obserwacji.

Alternatywną metoda chirurgiczną jest zastosowanie specjalnego lasera działającego w podczerwieni (dł. fali 2940 nm), który usuwa tkankę twardówkową, a wytworzona przestrzeń nie wykazuje tendencji do zarastania. Laser taki produkowany jest przez firmę SurgiLight i jest dostępny pod nazwą OptiVision Erbium-Yag Laser System. Badania kliniczne nad stosowaniem lasera rozpoczęte zostały w 2000 roku i dotychczas operowano kilkuset chorych, z których około 80 obserwowanych jest przez ponad 5 lat. Średnio chorzy uzyskują około 2 dioptrii akomodacji i efekt ten wydaje się utrzymywać przez dłuższy czas.

W porównaniu ze sklerotomią rzęskową przednią z implantami zabieg laserowy trwa dłużej, wymaga nabycia doświadczenia przez chirurga oraz jest droższy, głównie ze względu na cenę lasera. Wyniki są jednak bardziej przewidywalne i zainteresowanie tą metoda na świecie rośnie. Rzeczywistą jej wartość będzie można jednak ocenić po zakończeniu trwających obecnie badań klinicznych.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.