Laserowa korekcja presbiopii (LAPR)

W ostatnim czasie prowadzone są intensywne starania opracowania skutecznej chirurgicznej metody korygującej presbiopję. W 1999 roku Lin wprowadził innowacyjną metodę ablacji twardówki przy użyciu lasera - LAPR (Laser Presbyopia Reversal).

Technika ta polega na wykonaniu, w znieczuleniu nasiękowym, 4 par promienistych nacięć twardówki o długości 4,5mm w 4 kwadrantach. Do wykonania nacięć stosuje się laser Er:YAG firmy OptiVision™ oraz sondę firmy SurgiLight (Orlando, Florida, USA). Laser Er:YAG emituje fale o długości 2940 nm, energia pulsu i częstotliwość są zmienne i mogą wynosić odpowiednio 5-250 mJ i 1-30 Hz.

W LAPR wykorzystuje się energię 20mJ a częstotliwość 20 Hz. Takie parametry lasera warunkują wykonanie precyzyjnego cięcia z bardzo mały uszkodzeniem cieplnym tkanki (nie powoduje koagulacji tkanki).

Pierwszy zabieg LAPR w Europie przeprowadzono w 2001 roku. Obecnie metodą LAPR było zoperowanych kilkuset pacjentów, a 85 ma ponad 5 letnie obserwacje.

Do metody LAPR kwalifikują się pacjenci z najlepszą skorygowaną ostrością wzroku do dali 0.5 lub lepszą, akomodacją 2.5 dioptrii, ekwidalentem sferycznym jawnej wady wzroku (MRSE) od –0.5 do +0.75 dioptrii, różnicą MRSE w co najmniej roku przed operacją 0.5 dioptrii, astygmatyzmem 0.75 dioptrii, ciśnieniem wewnątrzgałkowym w granicach 9-22 mmHg, bez uprzednich okulistycznych zabiegów chirurgicznych.

Badania bezpieczeństwa, skuteczności i stabilności techniki LAPR przeprowadzone w Buenos Aires od września 2000, które objęły 35 pacjentów w wieku od 42 do 60 lat, wykazały zmniejszenie naddatku do bliży z +1.0 - +3.0D (średnio +2.27D) przed zabiegiem do +0 - +2.0D (średnio +0.31D) po operacji. W okresie obserwacji (do 12 miesięcy) nie odnotowano przesunięcia refrakcji w kierunku krótkowzroczności ani też regresji presbiopii.

2-letne obserwacje pacjentów po zabiegu LAPR prowadzone przez Kadmbiego na 117 oczach wykazały średni wzrost amplituda akomodacji o 1.9D. W czasie obserwacji nie wykazano znaczącej statystycznie regresji.

Badanie prowadzone w Stanach Zjednoczonych u 30 pacjentów (60 oczu) wykazały u 93% operowanych widzenie J3 lub lepsze. U 100% pacjentów wystąpił wzrost akomodacji o > 1.0 dioptrię (zakres od 1.0 do 3.25 dioptrii). Obserwowane także nieznaczną poprawę widzenia do dali oraz brak wpływu zabiegu na ciśnienie wewnatrzagłkowe.

Dotychczasowe wyniki badań klinicznych nad LAPR wskazują, że zabieg przywraca naturalną akomodację. Pacjenci mogą czytać z bliskiej odległości pracować przy komputerze z odległości pośredniej oraz prowadzić samochód widząc dobrze do dali bez okularów. Średnio zabieg LAPR pozwala zwiększyć operowanemu akomodację o 2 dioptrie co jest wystarczające aby czytać gazetę bez okularów.

Od września 2006 roku zabiegi wykonywane techniką LAPR będą dostępne w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie ul. Grzybowska 6/10 oraz w INTREMEDICA w Poznaniu i Krakowie oraz LAGUNA MEDICAL w Gdańsku i Toruniu.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.