Laserowa korekcja presbiopii (LAPR)
Autorzy: prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik, dr Justyna Izdebska
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/18/2006
W ostatnim czasie prowadzone są intensywne starania opracowania skutecznej chirurgicznej metody korygującej presbiopję. W 1999 roku Lin wprowadził innowacyjną metodę ablacji twardówki przy użyciu lasera - LAPR (Laser Presbyopia Reversal).
Technika ta polega na wykonaniu, w znieczuleniu nasiękowym, 4 par promienistych nacięć twardówki o długości 4,5mm w 4 kwadrantach. Do wykonania nacięć stosuje się laser Er:YAG firmy OptiVision™ oraz sondę firmy SurgiLight (Orlando, Florida, USA). Laser Er:YAG emituje fale o długości 2940 nm, energia pulsu i częstotliwość są zmienne i mogą wynosić odpowiednio 5-250 mJ i 1-30 Hz.
W LAPR wykorzystuje się energię 20mJ a częstotliwość 20 Hz. Takie parametry lasera warunkują wykonanie precyzyjnego cięcia z bardzo mały uszkodzeniem cieplnym tkanki (nie powoduje koagulacji tkanki).
Pierwszy zabieg LAPR w Europie przeprowadzono w 2001 roku. Obecnie metodą LAPR było zoperowanych kilkuset pacjentów, a 85 ma ponad 5 letnie obserwacje.
Do metody LAPR kwalifikują się pacjenci z najlepszą skorygowaną ostrością wzroku do dali 0.5 lub lepszą, akomodacją 2.5 dioptrii, ekwidalentem sferycznym jawnej wady wzroku (MRSE) od –0.5 do +0.75 dioptrii, różnicą MRSE w co najmniej roku przed operacją 0.5 dioptrii, astygmatyzmem 0.75 dioptrii, ciśnieniem wewnątrzgałkowym w granicach 9-22 mmHg, bez uprzednich okulistycznych zabiegów chirurgicznych.
Badania bezpieczeństwa, skuteczności i stabilności techniki LAPR przeprowadzone w Buenos Aires od września 2000, które objęły 35 pacjentów w wieku od 42 do 60 lat, wykazały zmniejszenie naddatku do bliży z +1.0 - +3.0D (średnio +2.27D) przed zabiegiem do +0 - +2.0D (średnio +0.31D) po operacji. W okresie obserwacji (do 12 miesięcy) nie odnotowano przesunięcia refrakcji w kierunku krótkowzroczności ani też regresji presbiopii.
2-letne obserwacje pacjentów po zabiegu LAPR prowadzone przez Kadmbiego na 117 oczach wykazały średni wzrost amplituda akomodacji o 1.9D. W czasie obserwacji nie wykazano znaczącej statystycznie regresji.
Badanie prowadzone w Stanach Zjednoczonych u 30 pacjentów (60 oczu) wykazały u 93% operowanych widzenie J3 lub lepsze. U 100% pacjentów wystąpił wzrost akomodacji o > 1.0 dioptrię (zakres od 1.0 do 3.25 dioptrii). Obserwowane także nieznaczną poprawę widzenia do dali oraz brak wpływu zabiegu na ciśnienie wewnatrzagłkowe.
Dotychczasowe wyniki badań klinicznych nad LAPR wskazują, że zabieg przywraca naturalną akomodację. Pacjenci mogą czytać z bliskiej odległości pracować przy komputerze z odległości pośredniej oraz prowadzić samochód widząc dobrze do dali bez okularów. Średnio zabieg LAPR pozwala zwiększyć operowanemu akomodację o 2 dioptrie co jest wystarczające aby czytać gazetę bez okularów.
Od września 2006 roku zabiegi wykonywane techniką LAPR będą dostępne w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie ul. Grzybowska 6/10 oraz w INTREMEDICA w Poznaniu i Krakowie oraz LAGUNA MEDICAL w Gdańsku i Toruniu.