Laserowa krosektomia Infinite – fizyka bezpiecznego ustawienia światłowodu

Autor: Anna Narojczyk

Kategoria: Flebologia i Proktologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/70/2021

Laserowa ablacja wewnątrzżylna stała się standardową metodą leczenia żylaków wynikających z niewydolności żyły odpiszczelowej oraz - bardzo często - także żyły odstrzałkowej. Możliwość wykonania procedury w warunkach gabinetu lekarskiego, szybki czas powrotu do pełnej sprawności i mała liczba powikłań okołozabiegowych to powody, dla których lekarze i, przede wszystkim, pacjenci preferują tę metodę leczenia. 

Lekarze zgłaszają problem nawrotowych żylaków, wcale nie tak rzadki w przypadku niewydolności zastawki żylnej ujścia żyły odpiszczelowej do żyły udowej (w pachwinie) lub zastawki ujścia żyły odstrzałkowej do żyły podkolanowej (w dole podkolanowym). Leczenie żylaków nawrotowych w takim przypadku jest trudniejsze, ale też zdecydowanie mniej akceptowane przez pacjentów.

Oprócz analizy parametrów związanych z emisją energii lasera poszukuje się także fizycznej definicji laserowej krosektomii, czyli jak wysoko można ustawić światłowód, by zachowując bezpieczeństwo zabiegu zminimalizować ryzyko nawrotu problemu. Jednak nie tylko odsunięcie od ujścia jest ważne, lecz także to, jaki światłowód i jaki laser, czyli dokładnie jakadługość fali zostanie użyta podczas zabiegu. 

O laserowej krosektomii zaczęto mówić, gdy wprowadzono światłowody radialne emitujące energię na boki. W najnowszym wielopierścieniowym światłowodzie Infinite Ring energia rozłożona została na większej powierzchni, przez co gęstość mocy maleje i światłowód może być lokowany w sposób bezpieczny jeszcze dalej niż dotychczas. Dodatkowo ich użycie w połączeniu z laserem o długości fali 1940 nm poprzez zwiększoną absorpcję energii przez ścianę naczynia, pozwala stosować jeszcze mniejszą dawkę energii dla osiągnięcia skutecznej ablacji żyły. Dzięki połączeniu radialnego światłowodu wielopierścieniowego Infinite Ring z laserem o długości fali 1940 nm, wydaje się, że można bezpiecznie wykonać zabieg z krosektomią laserową tak wysoko, jak jeszcze nigdy nie było to możliwe. 
 
Odległość do połączenia żyły z układem żył głębokich jest wprost proporcjonalna do szerokości zamykanego naczynia i rośnie wraz z jego średnicą. Znieczulenie tumescencyjne, obkurczając żyłę, pozwala na wykonanie krosektomii wyżej.
 
Przy zastosowaniu światłowodu Infinite Ring, który zachowuje stały kąt emisji 60° i zakładając sytuację modelową, czyli umieszczenie światłowodu idealnie centralnie w żyle, z końcówką ustawioną idealnie na wprost, wzór wyliczający tę bezpieczną odległość wygląda następująco:


Uwzględniając odbiegające od ideału i nie do końca kontrolowane ułożenia światłowodu w żyle, zaleca się trzykrotne zwiększenie tej odległości, przy minimalnym dopuszczalnym dystansie 5 mm. Rekomendowane odległości od ujścia do żył głębokich dla przykładowych średnic żył przedstawione są w tabeli:Warto przypomnieć, że laser endowaskularny zamyka naczynie bez wytwarzania ran. Razem z możliwością wykonania wysokiej krosektomii, redukuje prawdopodobieństwo nawrotu żylaków zarówno z powodu nowotworzenia naczyń, jak i z powodu nadciśnienia żylnego panującego w pozostawionym kikucie. Użycie światłowodu Infinite Ring w laserze 1940 nm, według przedstawionych modeli matematycznych, wydaje się obecnie najkorzystniejszym połączeniem w przypadku ablacji żył niewydolnych w ujściu do żył głębokich. ♦

Więcej informacji na temat neoLaser, neoV, światłowody, Infinite Ring, flebologia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Flebologia i Proktologia:

Cykl międzynarodowych opinii o neoLaser. Do wszystkich zainteresowanych...

Nazywam się Rolandas Dagilatis. Jestem lekarzem i członkiem Litewskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, Bałtyckiego Towarzystwa Flebologicznego (jako współzałożyciel oraz członek zarządu w latach 2009-2018), a także Międzynarodowego Związku Flebologicznego.  Odbyłem szkolenie w Międzynarodowej Akademii Medycyny Laserowej we Florencji oraz w Centrum Leczenia Żył dr. Maurinsa w Rydze. Moja wiedza i doświadczenie w tej dziedzinie były dodatkowo pogłębiane na wielu konferencjach naukowych na całym świecie – zarówno w roli wykładowcy, jak i uczestnika. Obecnie praktykuję jako chirurg naczyniowy w Northway Medical Center, gdzie specjalizuję się w diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego oraz we flebologii estetycznej. 

Proktologiczne zastosowanie neoV1470

Jestem specjalistą chirurgii ogólnej, absolwentem studiów podyplomowych koloproktologii praktycznej na UJ CM. Na co dzień pracuję na Oddziale Chirurgii Ogólnej SPZZOZ w Żurominie, gdzie pod okiem mojego mentora dr. n. med. Szymona Głowackiego doskonalę się w zakresie chirurgii kolorektalnej i endoskopii przewodu pokarmowego.

neoV1940. Wstępna ocena po roku pracy i wykonaniu 500 zabiegów

Lasery diodowe o długości 1940 nm dają nową możliwość skutecznego usuwania naczyń żylnych. Wprowadzenie wiązki 1940 nm było kolejnym, znacznym krokiem we współczesnej flebologii. Zastosowanie nowej długości fali pozwala na bardzo dokładne i precyzyjne uszkodzenie naczynia. Długość wiązki 1940 nm charakteryzuje się ponad trzykrotnie większą absorpcją wody w porównaniu do długości fali 1470 nm. Lepsze pochłanianie energii przez tkankę w połączeniu z dokładniejszą penetracją pozwala na zastosowanie mniejszej energii przy zachowaniu tej samej lub większej skuteczności zabiegu.

Światłowody bez tajemnic, czyli dlaczego Infinite Ring jest bezkonkurencyjny

Wybór sondy laserowej do zastosowań flebologicznych zazwyczaj opieramy na takich parametrach jak średnica, przeznaczenie włókien, bądź rodzaj i ilość pierścieni. Kiedy jednak poznajemy ofertę wielu dostawców, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości co wybrać. Postaram się Państwu przedstawić kilka ważnych informacji, które pomogą dokonać właściwej decyzji.