Laserowe zamykanie naczyń

Autor: dr hab. n. med. Aleksandra Szlachcic

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 4/26/2008

Laser Nd:YAG MYDON, generujący światło o długości 1064 nm, w sposób niezwykle skuteczny, likwiduje poszerzone naczynka, jak również jest wykorzystywany do fotoodmładzania oraz epilacji owłosienia zarówno ciemnego jak i jasnego.
Wskazaniami do zastosowania lasera Nd:YAG są w zasadzie wszystkie rodzaje zmian naczyniowych, tzn. zarówno płytko zlokalizowane naczynka czerwone jak i głębiej położone naczynka niebieskie. Ponadto można likwidować laserem tego typu naczyniaki rubinowe, a nawet jeziorka żylne. Niezwykła efektywność lasera Nd:YAG w usuwaniu większości problemów o podłożu naczyniowym wynika z możliwości regulacji w szerokim zakresie czasu trwania i energii impulsu, jak również z możliwości zastosowania plamek o różnej wielkości od 1,5 do 10 mm, w zależności od rodzaju usuwanych zmian.
Laser Nd: YAG zapewnia nie tylko efektywność działania, ale także komfort przy wykonywaniu zabiegów, gdyż intensywnie chłodzona głowica zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje doznania bólowe pojawiające się w trakcie zabiegu.
Promienie emitowane przez laser Nd:YAG przenikają do 4 mm w głąb skóry nie niszcząc jej oraz są wybiórczo pochłaniane przez melaninę zawartą w mieszku włosowym oraz hemoglobinę obecną w krwinkach czerwonych. Dzięki tym własnościom jest on optymalnym systemem do usuwania zbędnego owłosienia nie tylko wysyconego barwnikiem, ale także jasnego sprawiającego zazwyczaj duży kłopot przy epilacji innymi urządzeniami laserowymi.
Ponadto laser Nd:YAG MYDON można zastosować do regeneracji włókien kolagenowych, co poprawia koloryt skóry, jej strukturę, przywraca sprężystość skórze oraz zmniejsza pory w niej obecne.
W naszej klinice laser Nd:YAG MYDON przede wszystkim jest wykorzystywany do zamykania
różnych rodzajów naczynek na twarzy i kończynach dolnych, gdyż jest najlepszym rozwiązaniem terapeutycznym w przypadku tego typu zmian. Zabiegi wykonywane laserem MYDON nie są obciążone powikłaniami, jedynym dyskomfortem pojawiającym się w trakcie ich trwania jest przejściowy rumień. W związku z tym nie wyłączają pacjenta na dłuższy czas z życia zawodowego czy towarzyskiego. W przypadku bardzo nasilonych zmian naczyniowych jeden zabieg czasami jest niewystarczający i wymagane jest wykonanie następnego w odstępie nie krótszym niż 6 tygodni. Zamykanie
naczynek laserem Nd:YAG jest nie tylko samodzielnym rodzajem terapii, ale może także stanowić uzupełnienie innych metod wykorzystywanych w leczeniu dysfunkcji naczyń np. może być znakomitym uzupełnieniem skleroterapii czy operacyjnego usuwania żylaków. Ponadto bardzo dobre efekty uzyskuje się przy zamykaniu teleangiektazji powstających w obrębie blizn po radioterapii, co znacząco poprawia komfort życia pacjentów.
Nowoczesna technologia zastosowana w laserze MYDON zabezpiecza przed nadmiernym efektem przegrzania skóry dzięki czemu ryzyko uszkodzenia skóry zostało zmniejszone do minimum, a efektywność, bezbolesność i szybkość działania osiągnęła maksymalny poziom.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.