Laserowy system excimerowy 308 nm

Dotychczas światłolecznictwo mogło być realizowane za pomocą małych lamp do użytku domowego, paneli czy kabin obejmujących całe ciało pacjenta. Wykorzystuje się w nim zarówno światło UVA jak i UVB, emitowane przez odpowiednio dobrane lampy. Jednakże emisja promieniowania dotyczy zarówno miejsc chorobowo zmienionych jak i zdrowych obszarów. Dużo skuteczniejsze i bardziej precyzyjne jest leczenie łuszczycy, przyłuszczyc, atopowego zapalenia skóry, bielactwa czy trądziku światłem laserowym. Promieniowanie o długości 308 nm uzyskiwane z systemu excimerowego mimo, że dużo skuteczniejsze jeszcze do niedawna było zupełnie niedostępne ze względu na koszty i gabaryty potrzebnego do tego sprzętu.

 Testowany przeze mnie system excimerowy, w formie przenośnej głowicy, jest pierwszym na rynku urządzeniem laserowym przeznaczonym do fototerapii w tak kompaktowej formie. Korzystając z dużo precyzyjniejszej pracy urządzenia niż w przypadku klasycznej fototerapii można podwyższyć znacznie dawkę promieniowania, nie eksponując całej skóry na działanie światła. W rezultacie, szybko i skutecznie można leczyć zarówno małe obszary - jak w przypadku łuszczycy paznokcia, ale również duże powierzchnie. Podczas naświetlania światłem UV, możliwa jest ochrona zdrowych partii skóry Lampa excimerowa 308, Quantel Dermaprzez użycie odpowiednich masek. Pierwsza konsultacja pacjenta polegała na naświetleniu pacjenta za pomocą sześciu testowych poziomów w trybie MED TEST. Po 48 godzinach przeprowadzono drugą konsultację, w czasie której dobrze widoczne były efekty pierwszego naświetlania, co pozwoliło dobrać parametry do pierwszej terapii. W czasie następnych wizyt, które odbywały się w częstotliwości około dwóch na tydzień, pacjent poddawany był naświetlaniu z coraz większymi wartościami gęstości energii (w granicach tolerancji na ból). Terapia za pomocą systemu 308 nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta czy znieczulenia. Jeżeli łata łuszczycowa jest zbyt gruba lub zbyt łuskowata, warto zastosować wieczorem dzień przed zabiegiem krem na bazie kwasu salicylowego. Wcześniejsze badania kliniczne, m. in. w Klinice Uniwersyteckiej w Lipsku, dowiodły skuteczności systemu excimerowego w: zmniejszaniu powierzchni łat łuszczycy, zmniejszaniu łuskowatości w ogóle, leczeniu AZS, leczeniu bielactwa. Pacjentom z ostatnim schorzeniem poświęcono najwięcej czasu testując system.

 Lampa excimerowa 308 pośród technik stosowanych do stymulowania rozrostu szczątkowych melanocytów skóry z bielactwem, daje bardzo obiecujące efekty. Faktem jest, iż stopień przywrócenia pigmentu zależy głównie od całkowitego czasu kuracji, natomiast nie zależy od częstotliwości zabiegów. O czym należy pamiętać przystępując do leczenia? Laser excimerowy przyczynia się do szybszej i bardziej kompletnej repigmentacji. Rozpatrując długość światła 308 nm, należy powiedzieć, że bliskie monochromatyczności lampy excimerowe, jak w systemie 308, mają taką samą skuteczność jak terapia laserowa, przy czym posiadają przewagę w postaci szerszego pola terapeutycznego, co pozwala skrócić czas terapii.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Zastosowanie refleksyjnej mikroskopii konfokalnej w diagnostyce czerniaka skóry

Refleksyjna mikroskopia konfokalna in vivo (ang. in vivo reflectance confocal microscopy, RCM) to nowoczesna, nieinwazyjna metoda obrazowania skóry. Pozwala zwizualizować tkanki w rozdzielczości porównywalnej do tej uzyskiwanej w klasycznym badaniu histopatologicznym. Podczas badania skóry można zobrazować: naskórek wraz z jego warstwami oraz skórę właściwą - warstwę brodawkowatą i górną część warstwy siateczkowatej, a także przydatki skóry. Zdjęcia uzyskane techniką RCM - tzw. przekroje optyczne - odpowiadają horyzontalnym przekrojom poszczególnych warstw skóry na określonej głębokości, a jej maksymalna wartość w tej technice wynosi około 200-300 μm. Jest to największe ograniczenie tej metody obrazowania, szczególnie w przypadku zaawansowanych zmian nowotworowych. Naciekające głęboko guzy lub towarzyszące im zgrubienia naskórka uniemożliwiają prawidłowy wgląd w głębsze warstwy podczas badania RCM. 

Nowoczesne zarządzanie leczeniem pacjentów z wypadaniem włosów

Co słyszy pacjent z problemem nadmiernego wypadania włosów, gdy zadzwoni do kliniki, żeby umówić się na konsultację? Jeśli najbliższy termin jest jutro lub pojutrze, nie ma problemu. Co, jeśli konsultacja może się odbyć najwcześniej za tydzień lub - co gorsza - za miesiąc? Mając to na uwadze, współpracę z pacjentem warto rozpocząć już w trakcie oczekiwania na konsultację dermatologiczną. 

Testymonial

Osoby, które mają problemy ze skórą głowy i nadmiernym wypadaniem włosów, są bardzo wrażliwymi pacjentami. Tym bardziej doceniają kompleksową opiekę i przejrzystość informacji oraz ekspresowe wdrożenie leczenia. Warto też podkreślić, że zoptymalizowany proces diagnostyczny pozwala na zwiększenie efektywności pracy lekarza. ♦

Vexia - nowa odsłona klasyki

26 maja 2021 r. weszło w życie rozporządzenie UE dotyczące wyrobów medycznych 2017/745, zastępujące dotychczasową dyrektywę Rady Europejskiej 93/42/EWG. Tym samym, firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą urządzeń medycznych na europejskim rynku zostały zobowiązane do działania zgodnie z nowymi wytycznymi. Spowodowało to niemałe zamieszanie wśród producentów z branży, a ogrom dokumentacji i kontroli przerósł niejedną znaną markę. 

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny.