Lasery excimerowe WaveLight

Autor: Agnieszka Sotoła

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 3/22/2007

Tagi:

W trakcie odbywającego się w Nowym Orleanie kongresu Amerykańskiej Akademii Okulistycznej firma WaveLight zaprezentowała prototyp nowego 1000 Hz lasera do zabiegów refrakcyjnych. Tym samym, po raz kolejny firma potwierdziła swoją pozycję na rynku jako niekwestionowany lider wprowadzający innowacyjne technologie.

Testy potwierdzają, że 1000 Hz system umożliwia wykonanie ablacji 1 dioptrii w 1 sekundę przy strefie optycznej 6.5mm. Nowy laser wyposażony jest we w pełni zoptymalizowany system śledzenia oka, zintegrowane oprogramowanie z wbudowanym systemem pomiaru danych bezpośrednio z serwera. Wielką zaletą urządzenia jest unikalny system śledzenia oka „eyetrucking” oparty na apex center technology istotnie oszczędzający tkankę przy zabiegu 13 µm/ 1D, umożliwiający customizację zabiegów w dużo szerszym niż dotąd zakresie. Zdaniem dr Kafke, odpowiedzialnego za wdrożenie i rozwój uzyskujemy gładszą powierzchnię poablacyjną podczas wykonywania zabiegów z użyciem nowego urządzenia.

Modelami obecnie dostępnymi są Allegretto Wave oraz Allegretto Wave Eye-Q. Są to systemy pracujące w trybie „flying spot”. Zastosowane w nich nowej generacji głowice (w pełni chłodzone powietrzem) korzystnie wpływają na wymiary lasera, co jest istotne przy urządzaniu sali operacyjnej. Wbudowany mikroskop firmy Zeiss zapewnia doskonałą jakość obrazu. Możliwość instalacji lampy szczelinowej na ramieniu lasera pozwala na dokładną ocenę ułożenia płatka po zabiegu bez konieczności prowadzenia pacjenta do osobnego gabinetu, a przy powtórnych zabiegach ułatwia lokalizację brzegu płatka. Tor wiązki wewnątrz lasera jest hermetyczny i przedmuchiwany azotem. Dzięki temu osiągnięto odporność na warunki zewnętrzne i większą stabilność energii, która nie jest pochłaniana przez ozon powstający w powietrzu pod wpływam promieniowania UV. Energia impulsów laserowych kontrolowana jest w podwójnej pętli sprzężenia zwrotnego, co zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Laser Excimerowy WaveLightSzybkość pracy głowicy w zależności od modelu 200 Hz lub 400 Hz daje bardziej dokładne i przewidywalne wyniki z uwagi na mniejszą (niż w wolniejszych laserach) zmianę uwodnienia rogówki oraz krótszą ekspozycję na czynniki zewnętrzne w trakcie zabiegu. Aby zapewnić efektywność zabiegu oraz komfort lekarza i pacjenta konieczne jest zastosowanie szybkiego aktywnego eyetrackera. Układ ten pracujący synchronicznie z częstotliwością głowicy, przed każdym strzałem oblicza położenie środka źrenicy i przy pomocy skanera kieruje wiązkę w odpowiednie miejsce (zgodne z opracowanym przez producenta profilem ablacji). Optyka zastosowana w omawianych laserach tworzy gaussowski profil wiązki. Jej średnica w płaszczyźnie zabiegu wynosi 0.95 mm (0.68 mm FWHM – Full Width Half Maximum). Tak mała średnica plamki oraz gaussowski profil zapewniają gładszą powierzchnię ablacji w porównaniu z profilami typu „flat top” lub większymi średnicami plamki. Oprócz rozmaitych rozwiązań sprzętowych z zakresu optyki, elektroniki i mechaniki precyzyjnej, profile ablacji wbudowane w dany model lasera są jedną z bardzo istotnych, a jednocześnie „niewidocznych wprost” cech lasera excimerowego. Określają one położenie kolejnych strzałów lasera na powierzchni rogówki. Nie będzie wielkiej przesady w stwierdzeniu, że jest to najbardziej chroniona tajemnica producenta.

Standardowe profile ablacji w laserach Allegretto Wave oraz Allegretto Wave Eye-Q są określane jako “wavefront optimized” lub “wavefront adjusted”. W celu wykonywania zabiegów indywidualizowanych, istnieje możliwość rozbudowy systemu o dodatkowe urządzenia. Topograf rogówki (Topolyzer) wraz z dodatkowym modułem oprogramowania umożliwia wykonywanie zabiegów T-CAT (Topography based Custom Ablation Treatment).

Natomiast aberrometr (Analyzer) oraz dodatkowe oprogramowanie otwierają drogę do procedur A-CAT (Aberrometry based Custom Ablation Treatment). Warto także zwrócić uwagę na pracujący samodzielnie (bez dedykowanych urządzeń diagnostycznych) moduł oprogramowania o nazwie F-CAT (Fine adjusted Custom Ablation Treatment) dostępny dla obydwu omawianych laserów. Umożliwia on bardzo dokładny wybór parametrów zabiegu: strefy optycznej i strefy przejściowej z krokiem 0.1mm oraz refrakcji z krokiem 0.01D. Dodatkowo możemy wprowadzić nową wartość współczynnika asferyczności Q, jaką chcemy uzyskać po zabiegu. Ostatnia cecha dodaje kolejny wymiar do pojęcia indywidualizacji profilu ablacji.

Więcej informacji na temat laserów excimerowych znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.