Leczenie trądziku i jego następstw

Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry. W okresie pokwitania 40% populacji europejskiej ma mniej lub bardziej nasilony trądzik, który u większości ustępuje samoistnie. U około 10% społeczeństwa trądzik wymaga leczenia. Statystyki pokazują, że odsetek ten stale wzrasta. Obniża się wiek początku schorzenia, przedłuża się czas trwania choroby – średnio do 10 lat i częstsze są ciężkie odmiany trądziku. Choroba ma dla pacjenta duże następstwa psychiczne, społeczne i finansowe.

Na rozwój i przebieg trądziku mają wpływ predyspozycje genetyczne, towarzyszące choroby – głównie cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne przebiegające z androgenizacją, stosowane leki, odżywianie, warunki pracy. Trądzik to złożony proces zapalny neuro-endokrynny.

Miejscem rozwoju trądziku jest gruczoł łojowy na różnym jego poziomie. Klinicznie występują odmiany łagodne: trądzik zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy oraz odmiany o ciężkim przebiegu: trądzik skupiony, ropowiczy, bliznowcowy i odwrócony.

Leczenie trądziku jest złożone i nie powinno być monoterapią. Proces leczniczy wymaga często współpracy dermatologa, endokrynologa, ginekologa czy chirurga. W zależności od formy klinicznej trądziku, wieku pacjenta i ewentualnych schorzeń współistniejących, dotychczas prowadzonych metod leczenia i oczekiwań pacjenta stosuje się leczenie zewnętrzne i ogólne wspomagane laseroterapią, peelingami chemicznymi czy mezoterapią.

Terapia zewnętrzna zdominowana jest obecnie przez pochodne kwasu witaminy A, który to działa na wszystkie etapy reakcji zapalnej trądziku. Stosuje się również kwas salicylowy o działaniu komedolitycznym, antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę czy kwas fucydynowy. W formie pilingów aplikuje się na skórę TCA, kwas pirogronowy, migdałowy, roztwór Jessnera i inne.

 Laser: Er:YAG Pixel2940nm, Alma Lasers

W terapii ogólnej u młodych pacjentów w trądziku o miernym nasileniu można bezpiecznie stosować laktoferynę z cynkiem. Antybiotykoterapia (tetracykliny, azytromycyna) znajduje zastosowanie
w trądziku zapalnym. U pacjentek z trądzikiem wskazana jest konsultacja ginekologiczna i ewentualna terapia antyandrogenami. Dla pacjentów z ciężkim lub opornym trądzikiem, na dotychczasowe leczenie zarezerwowana jest terapia retinoidami. Jest ona długotrwała i droga, a u kobiet wymaga antykoncepcji przynajmniej miesiąc przed leczeniem, w trakcie i pół roku po zakończeniu leczenia.

W leczeniu trądziku terapia światłem znajdują zastosowanie w wybranych przypadkach i na określonym etapie leczenia trądziku i zmian potrądzikowych.

Zabiegi IPL światłem o długości fali 420 nm skierowane są głównie przeciwko bakteriom P. acnes, które kolonizują część wyprowadzającą gruczołu łojowego. Są one uznawane za patogen i motor reakcji zapalnej przez indukcję TNF alfa i IL beta. P. acnes w trakcie swego metabolizmu wytwarzają porfiryny: proto-, uro- i koproporfirynę III. Porfiryny te pochłaniają światło widzialne o kilku długościach fal, w tym światło niebieskie i czerwone o długości fali 400-700 nm. Szczyt pochłaniania przypada na 400-420 nm, tzw. pasmo Soreta. Absorpcja światła pobudza związki porfiryny, powodując powstanie wolnych rodników i tlenu singletowego, które uszkadzają lipidy błon komórkowych i doprowadzają do śmierci komórki. Terapia IPL, skierowana głównie przeciw P. acnes jest skuteczna tylko wtedy, kiedy stosuje się ją przewlekle. Wkrótce po przerwaniu leczenia światłem, następuje nawrót choroby. Wskazaniem do leczenia trądziku jest jego odmiana powierzchowna, to jest trądzik grudkowo-krostkowy. Do leczenia kwalifikowani są głównie młodzi pacjenci, u których nie włączono jeszcze leczenia ogólnego antybiotykami lub tetracyklinami, albo 3-4 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykiem, kiedy nie ma już prawdopodobieństwa wywołania reakcji fototoksycznej. Terapię IPL łączy się z lekami zewnętrznymi, głównie pochodnymi retinoidów i nie obserwuje się podrażnienia skóry. Nie można łączyć IPL z tetracyklinami i innymi lekami światłouczulającymi przyjmowanymi przez pacjenta. Leczenie światłem wolno rozpocząć minimum 6 miesięcy po zakończeniu leczenie retinoidami podawanymi ogólnie.

Nie kwalifikuje się do leczenia pacjentów z ciężką odmianą trądziku, kiedy dominują krosty, torbiele czy przetoki.

W przypadku nasilonego trądziku zaskórnikowego należy usunąć czopy rogowe zamykające ujście gruczołu łojowego. Pomocne jest w tym przypadku wykonanie lekkiej dermabrazji laserem Er:YAG
2940 nm Pixel (w zależności od stanu skóry pacjenta stosuje się energię 600–800 mJ/cm2). Jest to zabieg dobrze tolerowany nawet przez młodych pacjentów (16-18 lat) i przynosi bardzo dobre efekty. Umożliwia dobrą penetrację leków aplikowanych w następnych etapach leczenia.

Kolejny etap to leczenie następstw trądziku, to jest blizn zanikowych laserem frakcyjnym Er:YAG 2940 nm Pixel. Jest to działanie wieloetapowe, ale przynoszące ogromną poprawę w wyglądzie skóry. U pacjentów z trądzikiem występują często przebarwienia pozapalne, więc laser ablacyjny znajduje tu swoje miejsce. Po przeprowadzeniu zabiegu obserwuje się u pacjentów obrzęk i rumień, utrzymujące się od około jednej doby do 5 dni, w zależności od agresywności przeprowadzonego leczenia, po czym dochodzi do łuszczenia drobnopłatkowego. Dzień
po zabiegu pacjentki mogą już skorzystać z lekkich kosmetyków kryjących. Odpowiednie połączenie farmakologii, technologii IPL 420 nm i lasera frakcyjnego Pixel 2940 nm w walce z trądzikiem i jego następstwami zdają się być w tej chwili najskuteczniejszą i jednocześnie bezpieczną terapią. Terapią, która nie wyłącza pacjenta z normalnego życia, pozwala na szybką i bezbolesną pomoc.

 

 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Alma Lasers Ltd.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.