Ludzkie ograniczenia – inspiracją do powstawania wynalazków

Autor: Dariusz Łagan

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/58/2016

Navilas
Pomyłki zdarzają się każdemu. Czasem wynikają z nieuwagi, odpłynięcia myślami gdzieś daleko poza horyzont bieżących zdarzeń. Często jednak spowodowane są ograniczeniami naszej percepcji oraz dynamicznym charakterem naszego otoczenia. Wszędzie tam, gdzie w jakimś procesie pojawia się człowiek, może dojść do pomyłek. Jest to nieuniknione. Niezwykle cenną cechą człowieka jest umiejętność przyznania się do błędu. 

Niewątpliwie, aby uniknąć pomyłek, ważne jest ciągłe rozwijanie swoich umiejętności. Oprócz radzenia sobie z teorią, ważnym czynnikiem wpływającym na odnoszenie sukcesu jest praktyka, która prowadzi do nabycia doświadczenia. Empiryczne podejście to droga do wytworzenia automatyzmu działań poprzez osiągnięcie nawyków oraz zawierzanie intuicji. Intuicja jest w tym przypadku tak naprawdę umiejętnością szybkiej analizy sytuacji w oparciu o doświadczenie, jak i obserwację zdarzeń towarzyszących wykonywaniu danej czynności. 

W okulistyce powszechnie stosuje się technologie śledzenia ruchu gałki ocznej. Mają one na celu zwiększenie bezpieczeństwa zabiegu, zredukowanie czułości urządzenia na ruchy pacjenta, podniesienie jego komfortu podczas zabiegu, a co najważniejsze osiągnięcie optymalnych wyników pracy. Śledzenie ruchów gałki ocznej znajduje zastosowanie w badaniach perymetrii, weryfikacji grubości włókien nerwowych czy w badaniu OCT. 
 
 Moduł diagnostyczny
 
Problem pojawia się w sytuacji, w której człowiek nie ma możliwości kontrolowania efektów swojej pracy. Dzieje się tak między innymi w przypadku mikropulsowej laseroterapii siatkówki. Technika aplikacji ma na celu maksymalną ochronę tkanki w czasie zabiegu. Zastosowanie mikropulsów pozwala na dostarczenie w obszar zabiegowy mniejszej ilości energii i umożliwia schłodzenie tkanki pomiędzy każdym z impulsów. Zastosowana wiązka światła lasera o długości fali 577 nm cechuje się najwyższą absorpcją w oxyhemoglobinie oraz najmniejszą absorpcją światła w ksantofilu (w który bogata jest plamka żółta) i pozwala uzyskiwać efekt terapeutyczny przy zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. Co za tym idzie – zminimalizowanie ryzyka powikłań, oraz zmniejszenie poziomu dyskomfortu pacjenta. 

Osiągnięcie zamierzonego celu terapii jest powiązane z ogromną precyzją pracy operatora oraz cierpliwością i spokojem pacjenta. W przypadku najmniejszego poruszenia trudno oszacować z należytą dokładnością miejsce, w którym zakończono dystrybucję impaktów (w tej terapii powinny być niewidoczne). Niemożliwe jest też analizowanie zdjęć angiografii fluoresceinowej w trakcie obserwacji siatkówki przez lampę szczelinową. 

Problem ten zainspirował niemiecką firmę OD-OS do stworzenia systemu dedykowanego do diagnostyki, planowania i leczenia chorób oczu. Navilas 577 to unikalne połączenie lasera mikropulsowego oraz funduskamery (SLO), które zapewnia ciągłe obrazowanie w czasie rzeczywistym, niwelując błędy wynikające z ograniczeń dotychczas stosowanych technologii. 
 
 Planowanie

Bez dobrej diagnostyki nie ma skutecznego leczenia. Esencja tego zdania stała się filarem projektu Navilas. Poprzez naciśnięcie jednego przycisku dokonuje się rejestracji obrazu dna oka w technologii truecolor lub angiografii fluoresceinowej. Kolejny istotny krok to planowanie: na wykonanym zdjęciu lekarz zaznacza obszar oraz parametry terapii. Czynność tą można wykonać na dotykowym ekranie w intuicyjny i szybki sposób. Oprogramowanie umożliwia import obrazów OCT. 

Następnie przechodzimy do cyfrowo nawigowanej laseroterapii siatkówki. Jest ona przyjazna dla pacjenta, ponieważ w trakcie zabiegu nie jest on oślepiany światłem pochodzącym z lampy szczelinowej oraz skupia swoją uwagę na punkcie fiksacyjnym – jak w badaniu OCT. Aby uzyskać idealny efekt terapii z pomocą spieszy najnowocześniejsza technologia umożliwiająca nawigowanie laseroterapii w czasie rzeczywistym. Kontrola pozycji ognisk lasera jest realizowana przez system śledzenia, oparty o stałe obiekty referencyjne – naczynia krwionośne na siatkówce. 

Zminimalizowanie błędów wynikających z ograniczeń człowieka doprowadziło do znacznego udoskonalenia popularnej terapii stosowanej między innymi w cukrzycowym obrzęku plamki żółtej (DME) oraz zaawansowanej postaci AMD. Dodatkowo zastosowany został system skanowania cyfrowego z wędrującą plamką, co gwarantuje dokładne i precyzyjne umiejscowienie ogniska, bez kumulacji energii w jednym obszarze – jak ma to miejsce w standardowym trybie pattern. Zastosowana technologia niweluje prawdopodobieństwo kumulacji energii w jednym obszarze siatkówki. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie modelowych korzyści terapii mikropulsowej. Z drugiej strony, poprzez powtarzalność i niespotykaną dokładność, technologia gwarantuje najlepsze wyniki kliniczne. 
 
Youstick 
 
Laser pracuje w dwóch trybach Focal oraz Panretinal. Tryb Focal stosuje pulsy o czasie trwania 50-500 μs z możliwością ustawienia cyklu pracy. Drugi z trybów sprawdza się w przypadku panretinalnej koagulacji (dostępny nawigowany tryb pattern) i innych aplikacji na obwodzie siatkówki (przedarcia, odwarstwienia, terapia naczyniówki, itp.). Lekarz w trakcie zabiegu uzyskuje szerokokątny obraz dna oka o zakresie znacznie przekraczającym obraz z lampy szczelinowej (do 1100). Co więcej, system iluminacji oparty na podczerwonym świetle zwiększa komfort zabiegu. Dodatkowo tryb wyposażony został w cyfrową asystę zabiegu. Rejestruje ruchy oka oraz uniemożliwia wykonanie przypalenia w niepożądanym miejscu. W terapii obwodowej można stosować pulsy o czasie trwania 100 ms lub protokół znany z laserów wielopunktowych, gdzie czas ograniczamy nawet do 10 ms. 

Ostatnim krokiem dopełniającym jest automatyczna, cyfrowa dokumentacja zabiegu. Dzięki temu możemy porównywać stan przed oraz pozabiegowy, a co najważniejsze – otrzymać bardzo dokładny, graficzny zapis przebiegu wykonanej terapii. 

Laser Navilas 577 rewolucjonizuje diagnostykę, planowanie zabiegu jak i samą laseroterapię siatkówki. Najnowszy system spełnia wszystkie kryteria innowacyjności. Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia aktywnego udziału w nowej erze laseroterapii siatkówki. Już wkrótce podzielimy się najnowszymi doniesieniami dotyczącymi nawigowanej terapii siatkówki.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OD-OSOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.