Łysienie androgenowe – opis przypadku

38-letnia pacjentka zgłosiła się do lekarza dermatologa z powodu trwającego od 3 miesięcy nasilenia wypadania włosów.
 
fot 1
W wywiadzie zanegowała obecność chorób dodatkowych oraz zażywanie leków. Podała, że z problemem wypadania włosów boryka się już od ponad 10 lat, zwykle 1-2 razy w roku obserwuje zaostrzenia, ma poczucie, że włosy nie chcą odrastać, a te które odrastają są cieńsze. Kobieta wykonała zlecone przez lekarza rodzinnego badania, w których stwierdzono obniżony poziom żelaza, ferrytyny i witaminy D3, natomiast wyniki TSH, fT3, fT4, aTPO, aTG były w normie.
 
W badaniu klinicznym zaobserwowano przerzedzenie włosów na szczycie głowy (Fot. 1.), test pociągania (pull-test) był dodatni.
 
Wykonano trichoskopię w okolicy czołowej, szczytu głowy, skroniowo-ciemieniowej oraz potylicznej. Porównując ze sobą poszczególne lokalizacje, w obszarze szczytu głowy (Fot. 2.), czołowej zauważalna jest różnorodność średnic łodyg, znaczna ilość włosów meszkowych i włosów cienkich < 0.03 mm, widoczna jest zwiększona liczba pustych mieszków (Fot. 3.), dominacja włosów pojedynczych w jednostkach włosowych niż potrójnych, obecne są także przebarwienia okołomieszkowe (peripilar sign), co nie jest obserwowane w okolicy potylicznej (Fot. 4.).
 fot 2fot 3fot 4
Obraz trichoskopowy, kliniczny i wywiad pozwalają postawić diagnozę androgenowego łysienia z zaostrzeniem o charakterze łysienia telogenowego.
Pacjentce zalecono suplementację żelaza i witaminy D3. Miejscowo preparat z minoksidilem 5% oraz benzoesanem estradiolu, prednizolonem i kwasem salicylowym do wcierania – każdy z nich jeden raz dziennie w skórę owłosioną głowy. Dodatkowo zaproponowano poszerzenie diagnostyki o badania hormonalne (DHEAS, wolny testosteron, androstendion, progesteron, 17OHprogesteron, SHBG, prolaktyna), a także konsultację ginekologiczną.
 
Łysienie androgenowe (z ang. androgenetic alopecia) może występować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W etiologii uznaje się predyspozycję genetyczną do nadwrażliwości mieszków włosowych na androgeny poprzez dostrzegalną w nich nadmierną aktywność 5α-reduktazy typu II oraz ekspresję receptorów androgenowych. Dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i włosów w okolicach androgenozależnych, co prowadzi do wzrostu liczby krótkich, cienkich włosów, włosów meszkowych, a zmniejszeniu liczby włosów terminalnych. Kluczowe jest porównanie okolicy czołowej, szczytu głowy z okolicą potyliczną. Dzięki trichoskopii wykonywanej systemem wideodermoskopowym FotoFinder, możliwa jest szczegółowa obserwacja opisanych zjawisk, co znacząco ułatwia postawienie trafnej diagnozy. Łysienie androgenowe ma powolny, przewlekły charakter, z możliwymi okresowymi zaostrzeniami typu łysienia telogenowego. Poziomy hormonów w większości przypadków są w normie, natomiast gdy stwierdza się zaburzenia endokrynologiczne, mogą one pogarszać przebieg choroby i utrudniać leczenie.
 
W leczeniu u mężczyzn zgodnie z rejestracją stosuje się preparaty do wcierania zawierające minoksidil 2% lub 5% oraz doustnie finasteryd 1 mg. Natomiast u kobiet minoksidil 2% lub 5%, preparaty z benzoesanem estradiolu, prednizolonem i kwasem salicylowym. Poza wskazaniami rejestracyjnymi u mężczyzn dutasteryd 0.5 mg, a u kobiet finasteryd 2.5-5 mg lub dutasteryd 0.5 mg, spironolakton, octan cyproteronu. Ponadto opisano skuteczność działania analogów prostaglandyn, iniekcji osocza bogatopłytkowego, a także grzebieni laserowych (laseroterapii niskoenergetycznej).
 
Wykonywanie trichoskopii oraz rzetelnej fotodokumentacji za pomocą wideodermoskopu na wizytach kontrolnych, umożliwia monitorowanie postępu choroby oraz ocenę skuteczności leczenia.
 
 
Piśmiennictwo:
  • Lolli F, Pallotti F, Rossi A et al. Androgenetic alopecia: a review. Endocrine. 2017 Jul;57(1):9-17. doi: 10.1007/s12020-017-1280-y. Epub 2017 Mar 28.
  • Rudnicka L, Olszewska M, Rakowska A. Atlas of Trichoscopy Dermoscopy in Hair and Scalp Disease. Springer Verlag, New York 2012.
  • Brzezińska-Wcisło L, Rakowska A, Rudnicka L et al. Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Dermatol Rev/Przegl Dermatol 2018, 105, 1–18. 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

W CX News nr 2/68/2020 opublikowano również: