Mały, ale… czyli CataRhex 3® w akcji

Autor: Mateusz Rakoczy

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/50/2014

Jak co roku w sylwestrowy wieczór kończy się pewien etap, który będziemy wspominać bądź z nostalgią, bądź z łezką w oku, czy też z uśmiechem na twarzy. Otwieramy kolejny rozdział, którego karty przyjdzie nam zapisać. 

Tak też dzieje się w firmie Oertli. Na tegorocznym ESCRS-ie został zaprezentowany nowy, topowy model aparatu do zabiegów anterior-posterior. OS4, bo o nim mowa, nazwą nawiązuje do wysłużonego już OS3, natomiast wyglądem do swego poprzednika, aparatu Faros. Nie zapominajmy, że nie jest to jedyny godny następca sprawdzonych i lubianych urządzeń rodem z malowniczej Szwajcarii. Na szczególne miejsce zasługuje również CataRhex, maszyna, którą wielu pamięta, jako najmniejszy w historii aparat do operacji zaćm. Z powodzeniem moglibyśmy spakować go do plecaka i zabrać na przejażdżkę rowerową. Również to „maleństwo” doczekało się swego godnego następcy. Dlatego z wielką przyjemnością mam okazję przedstawić Państwu najmniejszy na rynku, w pełni funkcjonalny aparat do operacji przedniego odcinka - CataRhex 3. 
 
CataRhex3

Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to sprzęt wyjątkowy. Przyzwyczajeni jesteśmy do wielkich, nieporęcznych maszyn ze skomplikowanymi systemami, które nierzadko wymagają reorganizacji pracy całego bloku, powodując przy tym pewną dozę zakłopotania i nieufności. Jakim cudem więc, tak niewielkie urządzenie jak CataRhex 3, może zapewnić chirurgowi odpowiednie warunki do wykonania bezpiecznego i efektywnego zabiegu? Co więcej, jak może konkurować z innymi znanymi na światowym rynku i popularnymi fakoemulsyfikatorami? Okazuje się, że może i to z niebywałym powodzeniem. Główną tego przyczyną są niewątpliwie jego niewielkie rozmiary i waga 5.2 kg. Mimo to CataRhex 3 posiada wszystkie funkcje potrzebne do operacji przedniego odcinka, które są dobrze znane z Faros’a czy też OS3. Dodatkowym atutem jest kompatybilność aparatu ze wszystkimi narzędziami Oertli stosowanymi w innych aparatach, co pozwala płynnie „przesiąść się” na nowy sprzęt, wykorzystując już posiadane akcesoria. 

Kompaktowy rozmiar to nie jedyna zaleta CataRhex 3. Urządzenie nie tylko wykorzystuje sprawdzone przez lata rozwiązania, ale posiada również nowe funkcje, dzięki którym nasze obcowanie z tym urządzeniem będzie zarówno wygodniejsze, jak i bardziej efektywne od strony medycznej. Odpowiednie ustawienie parametrów i funkcji sprowadza do minimum konieczność obsługi aparatu, aż do momentu, gdy pacjent usłyszy od operatora: “Dziękuję. Już po zabiegu”. Bardzo interesującym rozwiązaniem zastosowanym w CataRhex 3 jest wbudowanie kompresora umożliwiającego użycie witrektomu pneumatycznego 20G, 23G oraz 25G. Pozwala to na znacznie bardziej precyzyjną i bezpieczną pracę, niż w przypadku użycia głowicy elektrycznej. Doskonały, zamknięty system płynowy, zaczerpnięty z topowego Farosa został dodatkowo wyposażony w tryb CortexMode, zapewniający pełną kontrolę nad przepływem przy najwyższych wartościach podciśnienia. Tryb CortexMode daje nam możliwość ustawienia przepływu na ustalonym poziomie i sterowania wyłącznie siłą podciśnienia. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania utrzymujemy stałe ciśnienie w przedniej komorze, eliminując fluktuacje torby. O wydajności aparatu świadczy również fakt, że w porównaniu do starszych wersji, częstotliwość kontrolowania ciśnienia wzrosła z 530 do 32000 pomiarów na sekundę. 

Nie możemy zapomnieć o funkcji, która sprawia, że aparaty Oertli rewelacyjnie sprawdzają się tam, gdzie zaćma to nie jedyna wada. Tak jak jego „starsi bracia”, również CataRhex 3 wyposażony jest w możliwość wykonywania zabiegów przeciwjaskrowych w przypadku wystąpienia zamkniętego kąta przesączania. Zabieg, który wykonuje się przy pomocy igły Abee trwa tylko chwilę, dodatkowo można go wykonywać w trakcie operacji zaćmy, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, traktowanym jako procedura łączona. 

Rozpisywać się na temat zalet CataRhex 3 mógłbym w nieskończoność, zanudzając Państwa suchymi faktami, ale czy tak naprawdę nie lepiej wypróbować go w praktyce? CataRhex 3 dumnie wkracza na rynek z optymizmem i nadzieją, że godnie zastąpi swego poprzednika, spełniając równocześnie Państwa oczekiwania.
CataRhex 3
 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki OertliOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: