Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Mały aparat do zadań specjalnych

Nowość w ofercie

Autor:
Wojciech Kasparek

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów.

Nowy XiScan posiada udoskonaloną konstrukcję wyróżniającą się szeregiem cech. Najistotniejszą zmianą jest wyposażenie urządzenia w płaski detektor cyfrowy w rozmiarze 15×15 cm. Nowa technologia w połączeniu z rozmiarem piksela, poniżej 120 µm, pozwala na uzyskanie obrazów w doskonałej jakości. Liczba 5000 w nazwie odzwierciedla wolną przestrzeń dostępną dla użytkownika. W porównaniu z poprzednim modelem została ona zwiększona o 6 cm. Dzięki temu uzyskano szerszy zakres zastosowań w obrębie ręki, nadgarstka, przedramienia, łokcia, stopy, stawu skokowego, a nawet kolana.

W przypadku takich zastosowań aparatu i obecności promieniowania bezpośrednio w polu operacyjnym, warto zwrócić uwagę na bardzo niską dawkę pochłanianą przez pacjenta oraz personel medyczny. W większości przypadków instalacji urządzeń XiScan w krajach europejskich nie ma konieczności wykonywania dodatkowych osłon ścian sali operacyjnej. Odstęp od źródła promieniowania rzędu 2-3 metrów gwarantuje wystarczającą ochronę.

Nowe łożyskowanie układu jezdnego oraz wygodna blokada ruchów ramienia powodują, że pomimo konieczności obsługi aparatu przez lekarza/pielęgniarkę czynności te są łatwe i szybkie do wykonania.

To oczywiście tylko niektóre z funkcjonalności urządzenia. Chętnie opowiem o nich więcej podczas prezentacji. ♦

Autorzy
Wojciech Kasparek

Consultronix