Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Autor: Wojciech Kasparek

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/73/2022

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

Nowy XiScan posiada udoskonaloną konstrukcję wyróżniającą się szeregiem cech. Najistotniejszą zmianą jest wyposażenie urządzenia w płaski detektor cyfrowy w rozmiarze 15x15 cm. Nowa technologia w połączeniu z rozmiarem piksela, poniżej 120 µm, pozwala na uzyskanie obrazów w doskonałej jakości. Liczba 5000 w nazwie odzwierciedla wolną przestrzeń dostępną dla użytkownika. W porównaniu z poprzednim modelem została ona zwiększona o 6 cm. Dzięki temu uzyskano szerszy zakres zastosowań w obrębie ręki, nadgarstka, przedramienia, łokcia, stopy, stawu skokowego, a nawet kolana. 


W przypadku takich zastosowań aparatu i obecności promieniowania bezpośrednio w polu operacyjnym, warto zwrócić uwagę na bardzo niską dawkę pochłanianą przez pacjenta oraz personel medyczny. W większości przypadków instalacji urządzeń XiScan w krajach europejskich nie ma konieczności wykonywania dodatkowych osłon ścian sali operacyjnej. Odstęp od źródła promieniowania rzędu 2-3 metrów gwarantuje wystarczającą ochronę. 

Nowe łożyskowanie układu jezdnego oraz wygodna blokada ruchów ramienia powodują, że pomimo konieczności obsługi aparatu przez lekarza/pielęgniarkę czynności te są łatwe i szybkie do wykonania. 

To oczywiście tylko niektóre z funkcjonalności urządzenia. Chętnie opowiem o nich więcej podczas prezentacji. ♦Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe. 

W CX News nr 2/73/2022 opublikowano również: