Mediscope – kompleksowa dokumentacja w dermatologii estetycznej

Autor: Anna Piotrowska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/25/2008

Spójna dokumentacja fotograficzna, z możliwością uzyskania porównywalnych zdjęć „przed” i „po”, staje się niezbędnym narzędziem każdego lekarza medycyny estetycznej, chirurga plastycznego czy dermatologa.

System Foto Finder mediscope jest uznanym na świecie narzędziem dokumentacji medycznej odpowiedniej dla każdego rodzaju procedury, począwszy od stosowania toksyny botulinowej, poprzez wypełniacze, liposukcję, body conturing, aż po laserowe zamykanie naczyń czy likwidację przebarwień. Mediscope składa się z wysokiej klasy aparatu cyfrowego, systemu archiwizacji zdjęć i bazy danych pacjentów. Wbudowane moduły software'owe pomagają wykonać kolejne zdjęcia w dokładnie takiej samej geometrii twarzy czy całego ciała jak zdjęcia przed zabiegiem. Porównywanie takich zdjęć dokładnie uwidacznia uzyskane efekty, pozwala na wyznaczenie kolejnych obszarów leczenia oraz sporządzenie harmonogramu postępowania, który można wydrukować z poziomu programu w formie “Planów Zabiegowych” czy “Raportów”.

Moduł CamControl oferuje predefiniowane ustawienia dla zdjęć twarzy, dekoltu i brzucha, jako najczęściej używanych, automatycznie dostrajając odległość czy światło. Zrobione zdjęcia są od razu widoczne na monitorze komputera i zapisywane w rekordzie pacjenta w bazie danych. Nie ma potrzeby, jak w przypadku używania tradycyjnych aparatów cyfrowych, zgrywania zdjęć czy późniejszego przyporządkowywania ich kolejnym nazwiskom.

Wykonywanie każdego kolejnego zdjęcia, wspomagane jest funkcją “Ghost”, cienia zdjęcia poprzedniego, wyświetlanego w tle tego zdjęcia, które akurat kadrujemy. Pozwala to na zrobienie zdjęcia “po” w dokładnie takim samym ułożeniu twarzy, jak zostało wykonane zdjęcie “przed” zabiegowe.

MediGrid to moduł “siatki”, pionowych i poziomych linii, nakładanych na obraz w celu łatwiejszego wykadrowania zdjęcia nawet bez użycia statywu pod brodę pacjenta. Funkcja edycji obrazów pozwala na wybór zdjęć do publikacji, prezentacji, wykładów czy zwykłych konsultacji z drugim lekarzem. Narzędzia rysowania dają możliwość naniesienia na interesujące nas obszary symboli planowanych zabiegów czy granic ich zasięgu.

System pozwala na łatwy import i eksport obrazów z innych aparatów cyfrowych, a nawet podpięcie pod rekord pacjenta zdjęć rentgenowskich czy obrazów USG. Pozwala to na kompleksowy opis przypadku, analizę osiągniętych rezultatów czy zdalną poradę drugiego lekarza, udostępniając mu zebraną dokumentację drogą mailową, bezpośrednio z poziomu programu.

System mediscope jest profesjonalnym narzędziem, które znajdzie zastosowanie w każdym współczesnym gabinecie, pozwoli na racjonalną ocenę uzyskiwanych efektów, pomoże w modyfikowaniu planu leczenia pod kątem oczekiwań zarówno pacjenta, jak i lekarza. Jest łatwym sposobem na usystematyzowanie zgromadzonych danych oraz archiwizowanie ich przez lata.

Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.