Metoda Epi-LASIK w chirurgii refrakcyjnej
Autor: Maciej Lasota
Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007
Metoda Epi-LASIK zdobywa coraz większą popularność w laserowej chirurgii refrakcyjnej. Jest tak z kilku powodów:
- Epi-LASIK nie powoduje takich zmian w biomechanice rogówki jak LASIK, minimalizując tym samym ryzyko ektazji.
- Procedura jest bezpieczniejsza, ponieważ nie ma ryzyka komplikacji związanych z płatkiem (button holes, free flaps, incomplete cuts). Dzięki lepszemu opanowaniu stosowania Mitomycyny C, przymglenia rogówki po zabiegach powierzchniowych stanowią obecnie coraz mniejszy problem.
- Epi-LASIK jest dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, dla których względy medyczne (cienka rogówka) lub zawodowe (pracownicy sił zbrojnych, policjanci, strażacy, sportowcy) są przeciwwskazaniem dla metody LASIK.
Wdrożenie Epi-LASIKu wymaga zaopatrzenia się w separator nabłonka rogówki. Separator różni się konstrukcją mechaniczną od mikrokeratomu. Nie odcina grubego (ok. 140 mikrometrów) płatka rogówki, ale odseparowuje jedynie nabłonek wraz z blaszką podstawną.
Pomimo, że Epi-LASIK jest metodą stosunkowo młodą, już doczekał się swojej odmiany znanej jako ASA (Advanced Surface Ablation). Polega ona na nie przykładaniu odseparowanego nabłonka na powierzchnię po wykonanym zabiegu. Aby jednak miała ona sens i przewagę w porównaniu z innymi metodami powierzchniowymi (PRK, LASEK), separator musi zapewnić bardzo dobrą jakość powierzchni rogówki. A to nie jest łatwe.
Systemy do procedur Epi-LASIK są produkowane przez kilka firm. Na szczególną uwagę zasługuje EpiVision niemieckiej firmy Gebauer, która jest wiodącym producentem tego typu urządzeń.
Aplanator zastosowany w głowicy EpiVision zapewnia, że separacja nabłonka przebiega przy zachowaniu jednakowych warunków geometrycznych na całej powierzchni.
Separator MicronEdge™ używany w głowicy systemu EpiVision nie jest zwykłym ostrzem. Jest wystarczająco ostry, aby przeciąć nabłonek, ale jednocześnie na tyle łagodny i odpowiednio wyprofilowany, że ślizga się po błonie Bowmana nie uszkadzając jej. Posiada specjalne, niezwykle precyzyjnie ukształtowane krawędzie, dzięki którym występuje odpowiedni i stały w czasie zabiegu rozkład sił powodujący przewidywalne i bezpieczne oddzielenie nabłonka.
Rozkład sił uzyskiwany przy użyciu Aplanatora i Separatora MicronEdge™ w głowicy systemu EpiVision firmy Gebauer
EpiVision jest łatwy w użyciu – nie wymaga łączenia elementów składowych (głowicy i pierścienia) w polu operacyjnym. Może być złożony i przetestowany wcześniej przez asystę. Operator tylko pozycjonuje głowicę na oku i rozpoczyna procedurę.
Jakość separacji nabłonka uzyskana systemem EpiVision firmy Gebauer
W rogówkach po zabiegach ablacji powierzchniowej, prawidłowe odseparowanie nabłonka wymaga często większej i przede wszystkim odpowiednio przyłożonej siły niż w naturalnych rogówkach. Może to stanowić problem w przypadku reoperacji, bowiem nie wszystkie separatory radzą sobie z tym zadaniem i są w stanie zapewnić odpowiednią jakość powierzchni. Unikalną cechą EpiVision jest możliwość wykonywania bezpiecznych i przewidywalnych powtórnych zabiegów powierzchniowych. Autor artykułu miał możliwość przekonać się o tym na własnych oczach (Epi-LASIK po wykonanym 10 lat wcześniej PRK).
EpiVision jest szybki – separacja nabłonka zajmuje tylko 15 sekund. EpiVison pozwala także na wykonywanie zabiegów LASIK przy użyciu dodatkowych głowic (obecnie dostępne: 100µm, 130µm, 160µm, 280µm).
Więcej informacji na temat urządzeń do chirurgii refrakcyjnej znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.