Metoda Epi-LASIK w chirurgii refrakcyjnej

Autor: Maciej Lasota

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 2/21/2007

Metoda Epi-LASIK zdobywa coraz większą popularność w laserowej chirurgii refrakcyjnej. Jest tak z kilku powodów:

Wdrożenie Epi-LASIKu wymaga zaopatrzenia się w separator nabłonka rogówki. Separator różni się konstrukcją mechaniczną od mikrokeratomu. Nie odcina grubego (ok. 140 mikrometrów) płatka rogówki, ale odseparowuje jedynie nabłonek wraz z blaszką podstawną.

Pomimo, że Epi-LASIK jest metodą stosunkowo młodą, już doczekał się swojej odmiany znanej jako ASA (Advanced Surface Ablation). Polega ona na nie przykładaniu odseparowanego nabłonka na powierzchnię po wykonanym zabiegu. Aby jednak miała ona sens i przewagę w porównaniu z innymi metodami powierzchniowymi (PRK, LASEK), separator musi zapewnić bardzo dobrą jakość powierzchni rogówki. A to nie jest łatwe.

Wygląd głowicy EpiVision Systemy do procedur Epi-LASIK są produkowane przez kilka firm. Na szczególną uwagę zasługuje EpiVision niemieckiej firmy Gebauer, która jest wiodącym producentem tego typu urządzeń.

Aplanator zastosowany w głowicy EpiVision zapewnia, że separacja nabłonka przebiega przy zachowaniu jednakowych warunków geometrycznych na całej powierzchni.

Separator MicronEdge™ używany w głowicy systemu EpiVision nie jest zwykłym ostrzem. Jest wystarczająco ostry, aby przeciąć nabłonek, ale jednocześnie na tyle łagodny i odpowiednio wyprofilowany, że ślizga się po błonie Bowmana nie uszkadzając jej. Posiada specjalne, niezwykle precyzyjnie ukształtowane krawędzie, dzięki którym występuje odpowiedni i stały w czasie zabiegu rozkład sił powodujący przewidywalne i bezpieczne oddzielenie nabłonka.

Rozkład sił uzyskiwany przy użyciu Aplanatora i Separatora MicronEdge™ w głowicy systemu EpiVision firmy Gebauer
Rozkład sił uzyskiwany przy użyciu Aplanatora i Separatora MicronEdge™ w głowicy systemu EpiVision firmy Gebauer

EpiVision jest łatwy w użyciu – nie wymaga łączenia elementów składowych (głowicy i pierścienia) w polu operacyjnym. Może być złożony i przetestowany wcześniej przez asystę. Operator tylko pozycjonuje głowicę na oku i rozpoczyna procedurę.

Jakość separacji nabłonka uzyskana systemem EpiVision firmy Gebauer
Jakość separacji nabłonka uzyskana systemem EpiVision firmy Gebauer

W rogówkach po zabiegach ablacji powierzchniowej, prawidłowe odseparowanie nabłonka wymaga często większej i przede wszystkim odpowiednio przyłożonej siły niż w naturalnych rogówkach. Może to stanowić problem w przypadku reoperacji, bowiem nie wszystkie separatory radzą sobie z tym zadaniem i są w stanie zapewnić odpowiednią jakość powierzchni. Unikalną cechą EpiVision jest możliwość wykonywania bezpiecznych i przewidywalnych powtórnych zabiegów powierzchniowych. Autor artykułu miał możliwość przekonać się o tym na własnych oczach (Epi-LASIK po wykonanym 10 lat wcześniej PRK).

EpiVision jest szybki – separacja nabłonka zajmuje tylko 15 sekund. EpiVison pozwala także na wykonywanie zabiegów LASIK przy użyciu dodatkowych głowic (obecnie dostępne: 100µm, 130µm, 160µm, 280µm).

Więcej informacji na temat urządzeń do chirurgii refrakcyjnej znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Astronauta Alexander Gerst testuje możliwości diagnostyczne urządzenia SPECTRALIS® w kosmosie

Współpraca z naukowcami z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA przynosi coraz większy rozgłos niemieckiej firmie Heidelberg Engineering, której specjaliści tworzą unikalne rozwiązania diagnostyczne w skali światowej. Ich sprzęt wykorzystywany jest nie tylko w klinikach okulistycznych w zakresie wczesnej diagnostyki chorób oczu, ale także w celach badawczych.

Aplikacja do planowania laserowej terapii siatkówki – NAVIGATE APP firmy OD-OS

Placówki naukowe, ze względu na sytuację związaną z COVID-19, coraz intensywniej korzystają z możliwości prowadzenia wykładów i kursów on-line. Ale czy obecna rzeczywistość daje możliwość poszerzania wiedzy w zakresie nowych technologii w laseroterapii? Firma OD-OS GmbH (Teltow, Niemcy), producent jedynego na świecie lasera do nawigowanej terapii siatkówki Navilas®, prezentuje ciekawe rozwiązanie.

Moje doświadczenia z firmą Oertli

W latach 1974-75 przebywałem na stypendium w Klinice Okulistycznej Uniwersytetu w Gandawie, kierowanej przez prof. François. Pewnego dnia zostaliśmy zaproszeni do Kliniki w Antwerpii, gdzie obserwowaliśmy nowatorskie operacje wykonywane przez prof. Rudolfa Klöti z Uniwersytetu w Zurichu (uznany był za pioniera w Europie). Były to witrektomie głównie w krwotokach do ciała szklistego i wszyscy byliśmy zszokowani możliwościami tej metody. Prof. Klöti, we współpracy z firmą Oertli Instrumente AG, opracował pierwszy mechaniczny witrektom w 1971 roku (w tym samym roku prof. Machemer opublikował podstawy witrektomii przez pars plana), a aparat do witrektomii VitroCat w 1974 roku