Męty w ciele szklistym - czy musimy z tym żyć?

Autor: Ewa Graczyńska

Kategoria: Okulistyka Artykuł opublikowano w CX News nr 4/50/2014

Męty w ciele szklistym są bardzo częstym problemem z którym zgłaszają się pacjenci w różnym wieku do gabinetu okulistycznego. Do tej pory okuliści informowali pacjentów, że muszą z tym dyskomfortem żyć i zalecali podawanie kropli lub preparatów typu Vitroft lub Vitreo. Pacjenci byli także informowani o skutecznym, operacyjnym sposobie leczenia – witrektomii, która wiąże się jednak z dużym ryzykiem powikłań. Okuliści mieli także do dyspozycji trzeci sposób leczenia: witreolizę laserową. Do niedawna była to metoda mało popularna ze względu na małą skuteczność. Zabieg był jednocześnie trudny do wykonania, ponieważ był przeprowadzany przy użyciu laserów NdYAG przystosowanych głównie do odcinka przedniego oka. 

Obecnie pojawiło sie nowe narzędzie – laser NdYAG o długości fali 1064 nm firmy Ellex oznaczony jako ULTRA Q i skonstruowany specjalnie do zabiegu witreolizy. Czym różni się on od innych laserów NdYAG i dlaczego przeprowadzony właśnie tym laserem zabieg witreolizy jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy? 

Po pierwsze, dzięki zaawansowanej optyce, można przy użyciu mniejszej liczby impulsów i mniejszej energii rozciąć męty oraz mętniejącą torebkę tylną w czasie kapsulotomii lub wykonać skuteczną irydotomię. Mniejsza ilość impulsów i mniejsza energia zmniejszają ryzyko wystąpienia powikłań. 

Po drugie, dzięki dwupunktowemu systemowi celowniczemu zyskuje się większą precyzję lokalizowania mętów i ogniskowania wiązki lasera. 

Po trzecie, dzięki odpowiedniej budowie lampy szczelinowej zyskuje się zbieżność wizji, wiązki lasera i oświetlenia lampy na jednej linii optycznej oraz zogniskowanie ich w jednym punkcie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu ruchomego lustra, które automatycznie – w czasie wykonywania strzału usuwa się z toru optycznego, w związku z czym wiązka lasera dociera bezpośrednio do oka pacjenta. 

Po czwarte, koaksjalny system oświetlenia umożliwia uzyskanie głębi ostrości obrazu w przednim odcinku (cenne podczas kapsulotomii i irydotomii) oraz precyzyjne ogniskowanie w ciele szklistym. 

Zabieg witreolizy laserowej jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Ryzyko wystąpienia powikłań np. wzrostu ciśnienia śródgałkowego, krwotoczków czy zaćmy to jedynie 0.1%. Przy tym jest to zabieg niezwykle skuteczny – 85-92% pozytywnych rezultatów. 

Dodatkowym atutem witreolizy laserowej jest to, iż jest to zabieg możliwy do przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga on maksymalnego rozszerzenia źrenicy (każdy milimetr zwiększa komfort zabiegu) i użycia soczewek tj. Ocular Karickhoff 21 mm Vitreus Lens, Ocular Karickhoff Off-Axis Lens. 

Zabieg ten proponuje się pacjentom, którzy skarżą się na męty stale zaburzające widzenie przez okres minimum 2–3 miesięcy, nie zgłaszają dolegliwości w postaci błysków, u których w badaniu okulistycznym nie stwierdza się objawów aktywnych patologii siatkówki, zapalenia np. błony naczyniowej oraz wyraźnego astygmatyzmu soczewkowego. 

W celu udokumentowania oraz lokalizacji mętów oraz ustalenia ich odległości od soczewki i siatkówki wskazane jest wykonanie USG gałki ocznej. 

Zabieg witreolizy laserowej jest zabiegiem wymagającym czasu – jedna sesja może trwać nawet do 40 minut. 

Lekarze wykonujący pierwsze zabiegi powinni starannie kwalifikować pacjentów. Najbardziej odpowiednią grupą pacjentów są osoby z pseudosoczewkowością i pierścieniem Weissa w osi widzenia.
 
Męty Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Okulistyka:

Technologia SPECTRALIS SHIFT. Prędkość dostosowana do potrzeb

Heidelberg Engineering od lat wyznacza trendy w diagnostyce okulistycznej. Niedościgniona technologia śledzenia ruchu gałki ocznej, konfokalna optyka czy unikalne oprogramowanie każdego dnia wspierają lekarzy w podejmowaniu najtrudniejszych decyzji klinicznych. To jednak nie wszystko. Przed nami nowa generacja tomografów SPECTRALIS z technologią SHIFT. Jest to pierwszy komercyjnie dostępny aparat OCT, który pozwala na zmianę prędkości skanowania, można wybrać spośród trzech: 20 kHz, 85 kHz i 125 kHz. Nowa architektura źródła OCT powstała, aby znaleźć równowagę pomiędzy jakością obrazu i szybkością badania w każdym indywidualnym przypadku. Możliwość zmiany prędkości skanowania pozwala na uzyskanie optymalnych jakościowo skanów, a także poprawia komfort i efektywność pracy. 

Odkryj jeszcze więcej. Nowe funkcje w ANTERIONIE®

„Uncover more!” – to hasło wprowadzające nową wersję oprogramowania dla platformy ANTERION przeznaczonej do obrazowania przedniego odcinka oka. Czy rzeczywiście oprogramowanie pozwoli użytkownikom jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości diagnostyczne tej zaawansowanej platformy? Sprawdźmy! 

Nowa odsłona MR Q. Premiera lasera YAG/SLT

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – ponadczasowe słowa wypowiedziane przez J. W. Goethego nieustannie inspirują inżynierów medycznych firmy Meridian Medical. Producent już w 1982 roku zaprezentował pierwszy na świecie dostępny komercyjnie laser Nd:YAG – Microruptor II. W tym roku premierę miał najnowszy model lasera MR Q SLT – udoskonalona wersja Microruptora bazująca na jego powtarzalności i skuteczności.

Współczesna optometria. Zadania i kierunki rozwoju

Słowo od redakcji: W związku ze zmieniającymi się potrzebami rynku okulistycznego i optycznego oraz postępem technologicznym w ostatnich latach rośnie znaczenie zawodu optometrysty. Dynamiczny rozwój tej profesji skłonił nas do przeprowadzenia rozmowy ze specjalistką w dziedzinie, dr Sylwią Kropacz-Sobkowiak, która opowiedziała nam o specyfice pracy optometrysty, bieżącej sytuacji optometrii w Polsce oraz o wyzwaniach, jakie stoją przed jej profesją na przyszłość.

Dodatkowa para oczu. Moje doświadczenie z USG SK MED

W praktyce każdego lekarza, a tym bardziej lekarza okulisty, niezawodny sprzęt jest kluczowy dla postawienia dokładnej diagnozy. Badania dodatkowe, uzupełniające i wspomagające te podstawowe, takie jak na przykład badanie przy lampie szczelinowej są wszechobecne w codziennej praktyce i stały się już jej niezbędną częścią. Jednym z takich badań dodatkowych w okulistyce jest ultrasonografia oczu. Od ponad pół roku mam przyjemność pracować na aparacie USG SK-3000A firmy SK MED. Na pierwszy rzut oka sprzęt wydaje się niepozorny ze względu na swój podręczny i kompaktowy rozmiar, jednak skrywa w sobie wszystkie elementy niezbędne w USG tj. świetną jakość obrazu oraz wiele bardzo przydatnych dodatkowych funkcji.

W CX News nr 4/50/2014 opublikowano również: