Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Między sztuką figuratywną a nutką abstrakcji

CX ART

Autor:
Magdalena Huzarska-Szumiec

Consultronix SA już po raz drugi wsparł młodych artystów. Artur Wieczerzyński i Robert Nawe zostali laureatami organizowanego przez tę firmę konkursu CX ART, a ich obrazy trafiły do tworzonej od paru lat kolekcji sztuki.

Nadesłane przez studentów Akademii Sztuk Pięknych prace, zostały wybrane przez komisję, w skład której weszli profesorowie Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych oraz krakowska artystka Danuta Ney-Smolarska. „Naszą kolekcję budujemy od lat, starając się, żeby była różnorodna. Kupujemy to, co nam się podoba, co w danej chwili nas urzeka. Stąd pomysł, żeby dołączyły do niej obrazy młodych artystów, którzy są na początku swojej drogi. Ponieważ ich nie znamy, nie mamy z nimi bliższego kontaktu, poprosiliśmy o pomoc profesorów ASP. Oni mają najlepszą orientację i wiedzą, którzy studenci dobrze rokują na przyszłość.” – mówi Danuta Ney-Smolarska.

Z konkursowych prac zostało wyselekcjonowanych 10 obrazów. I to właśnie im dokładnie przyjrzała się komisja. Po burzliwej dyskusji w przypadku jednego z obrazów, gdyż drugi został wyłoniony jednogłośnie, przyznano nagrody Robertowi Nawe za płótno zatytułowane „Maska” oraz Arturowi Wieczerzyńskiemu za pracę pt. „Morfia”. Pierwszy z obrazów nawiązuje do błękitnego okresu Pabla Picassa i przedstawia maskę, może teatralną, a może wenecką, za którą ukrywa się uczestnik karnawału. „Namalowałem ten obraz pod wpływem zdjęcia znalezionego w Internecie. Na płótnie nieco je przekształciłem, by jeszcze mocniej zaczęło oddziaływać na odbiorcę. To przedstawienie enigmatycznej osoby, która chowa się za maską, można uznać za mój autoportret, próbę akceptacji własnego wizerunku” – opowiada Robert Nawe, student trzeciego roku Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, który specjalizuje się w twórczości figuratywnej.

Jego kolega z roku Artur Wieczerzyński nie opiera swojej sztuki na obserwacji rzeczywistości. Obrazy młodego artysty są wyrazem jego stanu emocjonalnego. „Interesuje mnie metafizyczne podejście do malarstwa. »Morfia« narodziła się w czasie procesu twórczego, opartego na przypadku. Najpierw uderzałem pędzlem w płótno, tworząc cienką warstwę monochromatycznej, brązowej powierzchni, z której następnie wydobyłem kompozycję” – Artur Wieczerzyński tłumaczy technikę powstawania nagrodzonego obrazu.

W jego pracy komisja dostrzegła inspirację twórczością Zdzisława Beksińskiego. „Wychowałam się na Beksińskim, lubię taki brak realizmu, przebijającą się gdzieś nutkę abstrakcji. Dlatego zależało mi, by ten obraz znalazł się w naszej kolekcji” – uzasadnia przyznanie wyróżnienia Danuta Ney-Smolarska, dodając, że obydwie nagrody są finansowe i mają pomóc młodym twórcom na starcie.

Laureatów III edycji CX ART poznamy w kwietniu br. ♦

Od lewej: „Morfia” autorstwa Artura Wieczerzyńskiego, „Maska” autorstwa Roberta Nawe
Autorzy
Magdalena Huzarska-Szumiec

Redaktorka

Miesięcznik „Kraków i Św...