Mikroskop konfokalny spojrzenie w głąb skóry

Autor: Alexander Witkowski

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 3/45/2013

Czy mogą sobie Państwo wyobrazić emocje jakie towarzyszyły Galileuszowi, gdy pierwszy raz oglądał gwiazdy w obiektywie lunety? Albo George’owi Eastman’owi gdy uwiecznił postrzegany obraz na kliszy Kodaka. A teraz proszę sobie wyobrazić lekarza, który bezinwazyjnie otrzymuje wysokiej rozdzielczości zdjęcia skóry, na poziomie komórkowym, wykorzystując technologię laserową. Tak szczegółowe obrazowanie skóry pozwala zwiększyć dokładność diagnozy nowotworu skóry, w którym ocena wizualna jest najważniejszym czynnikiem decyzyjnym. Ze względu na fakt, że czerniak w zaawansowanych stadiach jest nadal nieuleczalny, wczesne wykrycie jest najlepszą metodą do zmniejszenia śmiertelności. Dzięki połączeniu dermoskopii oraz mikroskopii konfokalnej, możliwe jest postawienie wczesnej diagnozy raka skóry oraz zmniejszenie ilości zbędnych zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo, skojarzenie tych dwóch nieinwazyjnych metod diagnostycznych pomaga chirurgom i patologom precyzyjnie określić margines i lokalizację zmiany. Mikroskopia konfokalna staje się mostem pomiędzy badaniami dermoskopowymi a histologią i świadczy o najwyższym poziomie opieki nad pacjentami.

Moja przygoda z mikroskopią konfokalną rozpoczęła się 4 lata temu, podczas wizyty w miejscowości Graz w Austrii, gdzie odbyłem krótki kurs dermoskopii (International Short Course of Dermoscopy). Pierwsze doświadczenia z dermoskopem ręcznym zdobyłem na wydziale dermatologii Collegium Medicum w Krakowie. Już wtedy fascynował mnie widok struktur i kolory obrazów w obiektywie dermoskopu. Od razu zrozumiałem, że to proste urządzenie jest o wiele bardziej skuteczne, niż tradycyjna ocena „gołym” okiem, z jaką byłem zapoznany w Stanach Zjednoczonych. W Austrii miałem okazję porozmawiać z kimś, kto na zawsze zmienił moje spojrzenie na praktykowanie medycyny prewencyjnej. Zarażony pasją tej osoby do nieinwazyjnego wykrywania i diagnozowania raka skóry, podróżowałem po całym świecie, aby rozszerzać horyzonty w tej dziedzinie. Starałem się uczyć od najlepszych, praktykując z nimi, aby potem móc dzielić się swoją nową wiedzą z innymi, którzy tak jak ja pasjonują się dermoskopią. Zostałem zaproszony do Modeny we Włoszech, gdzie przez najbliższe trzy lata zamierzam ukończyć studia doktoranckie z tematyki badań przesiewowych raka skóry. Tak jak pisałem wcześniej, mój pierwszy kontakt z mikroskopią konfokalną miał miejsce w Graz, kiedy profesor Pellacani przedstawił swoje słynne dermoskopowe przypadki „false twins” czyli sytuacje w których nawet zaawansowana dermoskopia ma swoje ograniczenia. Jako, że miałem niewielkie doświadczenie z histopatologią, na początku obraz mikroskopu konfokalnego był trudny do interpretacji, lecz ciągle fascynujący. W praktyce medycznej, gdzie nigdy nie ma 100% pewności, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie rozwiązania, które mogą dostarczyć więcej informacji i pomogą nam w podjęciu odpowiednich decyzji. Z czasem, przy dużym wkładzie pracy i chęci, obrazy zaczęły być coraz bardziej czytelne.

Mikroskopia konfokalna umożliwia poziomą wizualizację in vivo skóry w przekroju poprzecznym na poziomie komórkowym (0.5-1.0 μm). Głębokość penetracji wynosi 200-300 μm, zapewniając wyraźny, ogólny ogląd istotnych warstw w nieinwazyjnej diagnostyce raka skóry, w tym naskórek (30 μm), dermo-naskórek (60-90 μm), i górna warstwa skóry właściwej (90-120 μm). Zdjęcia mikroskopowe pozwalają lekarzowi na wizualizację tkanki w stanie fizjologicznym, unikając, zmieniających wyniki, procedur przygotowawczych, typowych w histopatologii. Długość światła 830 nm (bliska podczerwień) zastosowana w mikroskopie nie powoduje uszkodzenia tkanki. Biało-czarne konfokalne obrazy powstają na podstawie różnic w zdolności odbijania światła od tkanek w zależności od chemicznej i molekularnej struktury. Melanina i keratyna stanowią naturalny kontrast, ponieważ cechują się wysokim współczynnikiem refrakcji i w obrazie mikroskopowym przyjmują jaśniejsze barwy. Dzięki temu mikroskop konfokalny pozwala na diagnozę niemelanocytowych zmian tj. basal cell carcinoma, amelanotic melanoma, wyróżniając uszkodzenia niemelanocytowe i choroby zapalne.

Pytano mnie wielokrotnie jakie są moje doświadczenia w uczeniu się mikroskopii konfokalnej „od zera”: oraz jak szybko można nauczyć się korzystać z mikroskopu konfokalnego? To ostatnie pytanie wymaga odpowiedzi jako pierwsze. Jak każde urządzenie, które zapewnia użytkownikowi mnóstwo informacji, nauka nie jest prosta, lecz daje się okiełznać dzięki ciężkiej pracy, chęciom i odpowiednio przeprowadzonym treningom z pacjentem. Ważne jest, aby zawsze brać pod uwagę wszystkie zmiany pacjenta i spojrzeć na niego całościowo. Powinniśmy unikać podejmowania decyzji na podstawie jednej informacji. Najlepiej jeśli możemy korzystać z wielu źródeł, aby mieć jak najwięcej wskazówek do diagnozy. Połączenie historii choroby pacjenta, jego zmian chorobowych, obrazu dermoskopowego oraz konfokalnego powinno zapewnić pacjentom najwyższy poziom trafności diagnozy. Tym samym powinno stać się złotym standardem w podejmowaniu decyzji, aby zapewnić najwyższą wykrywalność raka skóry.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Diagnostyka wieloobiawowej choroby uwarunkowanej genetycznie. Doświadczenie z pracy na systemie vexia

Jestem użytkownikiem FotoFinder od 15 lat. Obecnie pracuję na modelu vexia z kamerą medicam 800. Każdy pacjent z chorobami skóry i przed zabiegami medycyny estetycznej ma wykonywaną pełną dokumentację w systemie FotoFinder, która pozwala ocenić przebieg terapii.

Okno w głąb skóry. Nieinwazyjna histopatologia XXI wieku w zasięgu ręki

Historia histologii sięga XVII wieku. Barwniki, parafina, kriostaty, pierwsze mikroskopy – wszystko to doprowadziło do tego, gdzie obecnie jesteśmy. Momentu, gdy na podstawie niewielkiego wycinka tkanki specjaliści decydują o rozpoznaniu rzutującym na przyszłość każdego zaniepokojonego swoim stanem pacjenta. 

Dołącz do rodziny FotoFinder. Zapraszamy do akcji partnerskiej

FotoFinder podczas 30 lat działalności dowiódł, że liczy się dla niego nie tylko jakość produkowanych urządzeń lecz także wymiar edukacyjny, dzięki czemu skupił wokół siebie światowej klasy specjalistów. Utrzymując rodzinny charakter, firmie udało się zbudować współpracującą ze sobą społeczność posiadaczy marki. Z FotoFinder jesteśmy związani od ponad 15 lat. Przez ten czas wspólnie wprowadziliśmy na polski rynek kilkaset urządzeń. Muszę podkreślić, że nawet te najstarsze wciąż funkcjonują i dobrze spełniają swoje zadanie, co potwierdza, że jakość i niezawodność są ważnymi zaletami tej marki. Pierwszy wideodermoskop FotoFinder powstał w niewielkiej niemieckiej miejscowości jako efekt pracy rodzinnej firmy. Od tamtej pory nieustanny rozwój technologii szedł w parze z konsekwentnym rozbudowywaniem społeczności użytkowników tej marki. Imponujący jest ogrom pracy, jaki zespół FotoFinder włożył w stworzenie sieci edukacyjnej. Doświadczeni specjaliści dermoskopii nieodpłatnie i rzetelnie dzielą się wiedzą z każdym, kto chce być częścią tej wyjątkowej grupy. Zarówno wykłady prowadzone w trakcie międzynarodowych kongresów, jak i comiesięczne piątkowe spotkania on-line w ramach FotoFinder Academy, sprawiły, że tysiące lekarzy z całego świata otrzymuje stałe wsparcie w pogłębianiu wiedzy i w samym procesie stawiania diagnozy.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.

OCT skóry - technologia VivoSight Dx. Wsparcie przy planowaniu leczenia raka podstawnokomórkowego - Orit Markowitz MD

Połączenie zaawansowanego obrazowania skóry i nowych technologii leczenia opartych na celowanej emisji energii pozwala na stworzenie spersonalizowanych strategii leczenia BCC. 

Intensyfikacja badań klinicznych, postęp w technologii leczenia raka podstawnokomórkowego (BCC), a także coraz powszechniejsze stosowanie najnowocześniejszych systemów obrazowania skóry mają znaczący wpływ na rozwój medycyny w zakresie planowania diagnostyki i leczenia tego nowotworu. Do najchętniej stosowanych metod należą elastyczne oraz wydajne systemy uwzględniające indywidualne preferencje i potrzeby pacjentów. 

Renomowani specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując swój wkład w rozwój nowych modeli strategii leczenia BCC. Opowiedzieli także o tym, dlaczego właśnie VivoSight OCT odgrywa w ich pracy kluczową rolę.