Mobili... Mobile … Mobilny

Mobilność (z ang. Mobile, z łac. Mobili, czyli ruchomy), jest to cecha, która obok prędkości naznacza dzisiaj większość dziedzin życia. Nie omija to również medycyny, która permanentnie unowocześniana stara się sprostać wymogom.


W świecie diagnostyki obrazowej zdarzają się sytuację, w których to właśnie szybkość i wygoda mają znaczenie. W miejscach gdzie niezbędne jest szybkie wykonanie zdjęć rentgenowskich pojawiają się mobilne aparaty RTG, inaczej nazywane przyłóżkowymi.


Philips w swojej ofercie posiada pięć różnych aparatów przyłóżkowych dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Practix 33+ o mocy 3.3 kW, anodzie stacjonarnej i jednym ognisku 1.5 mm spełnia elementarne potrzeby. Cechuje go mała waga i duża zwrotność. Zastosowanie znajduje nie tylko w służbie zdrowia, ale również na lotniskach.
Practix 160 to aparat o mocy 16 kW. Wyposażony jest w mocniejszy generator, anodę rotacyjną, ognisko 0.8 mm oraz programy anatomiczne, co znacznie ułatwia pracę wykonujących ekspozycję. Stosowany jest najczęściej w salach szpitalnych.
Practix 300 o mocy 30 kW, anodzie rotacyjnej, lampie dwuogniskowej (0.6 mm; 1.5 mm) i krótkich czasach naświetlania stosowany jest do wszelakich zdjęć kostnych,klatki piersiowej oraz zdjęć pediatrycznych. Dzięki teleskopowemu ramieniowi aparat jest łatwy w pozycjonowaniu oraz zapewnia szybki dostęp do pacjenta.
Practix 400 to optymalne rozwiązanie dla radiografii przewoźnej (przyłóżkowej). Aparat wyposażony jest w generator 40 kW, lampę dwuogniskową z anodą rotacyjną. Posiada także automatyczną kontrolę ekspozycji (AEC), dzięki czemu może być stosowany jako przewoźny aparat kostno-płucny (w połączeniu ze stojakiem płucnym, wózkiem zastępującym stół kostny oraz bezprzewodowym pilotem do zdalnego sterowania).

Ostatnim aparatem z rodziny Practix to Convenio. W jego skład wchodzi generator 30 kW, dwuogniskowa lampa z anodą rotacyjną oraz tak jak Practix 400 automatyczna kontrola ekspozycji (AEC) oraz bezprzewodowy pilot do zdalnego sterowania. Convenio wyposażony jest w napęd silniko-wy, który ułatwia mijanie przeszkód i pochyłości nie wymagając przy tym użycia siły.


Aparaty serii „Practix” to odpowiedź na wymogi obecnych czasów, w których oprócz rentgenów sta-cjonarnych potrzebne są takie, którymi można pracować w różnych miejscach. Aparaty te charakteryzuje cecha od której wzięła się ich nazwa: MOBILNOŚĆ.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.