Dostęp do zawartości strony jest możliwy tylko dla profesjonalistów związanych z medycyną lub obrotem wyrobami medycznymi.

Mobili… Mobile … Mobilny

Autor:
Jerzy Konstanty

Mobilność (z ang. Mobile, z łac. Mobili, czyli ruchomy), jest to cecha, która obok prędkości naznacza dzisiaj większość dziedzin życia. Nie omija to również medycyny, która permanentnie unowocześniana stara się sprostać wymogom.

W świecie diagnostyki obrazowej zdarzają się sytuację, w których to właśnie szybkość i wygoda mają znaczenie. W miejscach gdzie niezbędne jest szybkie wykonanie zdjęć rentgenowskich pojawiają się mobilne aparaty RTG, inaczej nazywane przyłóżkowymi.

Philips w swojej ofercie posiada pięć różnych aparatów przyłóżkowych dopasowanych do różnych potrzeb klientów. Practix 33+ o mocy 3.3 kW, anodzie stacjonarnej i jednym ognisku 1.5 mm spełnia elementarne potrzeby. Cechuje go mała waga i duża zwrotność. Zastosowanie znajduje nie tylko w służbie zdrowia, ale również na lotniskach.Practix 160 to aparat o mocy 16 kW. Wyposażony jest w mocniejszy generator, anodę rotacyjną, ognisko 0.8 mm oraz programy anatomiczne, co znacznie ułatwia pracę wykonujących ekspozycję. Stosowany jest najczęściej w salach szpitalnych.Practix 300 o mocy 30 kW, anodzie rotacyjnej, lampie dwuogniskowej (0.6 mm; 1.5 mm) i krótkich czasach naświetlania stosowany jest do wszelakich zdjęć kostnych,klatki piersiowej oraz zdjęć pediatrycznych. Dzięki teleskopowemu ramieniowi aparat jest łatwy w pozycjonowaniu oraz zapewnia szybki dostęp do pacjenta.Practix 400 to optymalne rozwiązanie dla radiografii przewoźnej (przyłóżkowej). Aparat wyposażony jest w generator 40 kW, lampę dwuogniskową z anodą rotacyjną. Posiada także automatyczną kontrolę ekspozycji (AEC), dzięki czemu może być stosowany jako przewoźny aparat kostno-płucny (w połączeniu ze stojakiem płucnym, wózkiem zastępującym stół kostny oraz bezprzewodowym pilotem do zdalnego sterowania).

Ostatnim aparatem z rodziny Practix to Convenio. W jego skład wchodzi generator 30 kW, dwuogniskowa lampa z anodą rotacyjną oraz tak jak Practix 400 automatyczna kontrola ekspozycji (AEC) oraz bezprzewodowy pilot do zdalnego sterowania. Convenio wyposażony jest w napęd silniko-wy, który ułatwia mijanie przeszkód i pochyłości nie wymagając przy tym użycia siły.

Aparaty serii „Practix” to odpowiedź na wymogi obecnych czasów, w których oprócz rentgenów sta-cjonarnych potrzebne są takie, którymi można pracować w różnych miejscach. Aparaty te charakteryzuje cecha od której wzięła się ich nazwa: MOBILNOŚĆ.

Autorzy
Jerzy Konstanty