Mobilna rewolucja w przyłóżkowych aparatach rtg

Autor: Adam Bunsch

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/40/2012

W tym roku firma Siemens Healthcare wprowadziła na rynek medyczny nowy, w pełni cyfrowy, przewoźny aparat rtg - Mobilett Mira. Co powoduje, że system ten jest „mobilną rewolucją” wśród aparatów przyłóżkowych?

System posiada generator o mocy 35 kW oraz wysoką, w tej klasie aparatów, wartość maksymalnych prądów na anodzie - 450 mA. Dzięki temu jest w stanie zapewnić doskonałą jakość obrazowania w krótkim czasie, zarezerwowaną do tej pory tylko dla aparatów stacjonarnych. Jedno-ogniskowa lampa, stanowiąca doskonały kompromis pomiędzy rozdzielczością a mocą, o wysokiej pojemności cieplnej – 1.1 MHu, doskonale sprawdza się w warunkach szpitalnych, gdzie czas i niezawodność mają największe znaczenie. Mobilett Mira wyposażony został w pilot do wykonywania zdjęć z odległości do 10 m, pozwalając na przeprowadzenie do 200 ekspozycji bez ładowania wewnętrznych baterii aparatu.

System posiada również dysponujący 7 mln pixeli, płaski detektor bezprzewodowy o wymiarach 34.2x43.2 cm, pozwalający wykonać do 180 zdjęć na godzinę bez konieczności ładowania baterii. W momencie umieszczenia detektora w kieszeni aparatu następuje jego automatyczne ładowanie. Od momentu przeprowadzenia ekspozycji do uzyskania podglądu obrazu na 17” monitorze typu „touch screen” mijają zaledwie 3 sekundy. Mobilett Mira ma możliwość zapisania w pamięci do 3000 obrazów, zapewnia pełną integrację z dowolnym systemem PACS/RIS oraz komunikację z siecią szpitalną w standardzie DICOM 3.0. Zdjęcia mogą być przesyłane do systemu archiwizacji z dowolnego miejsca w jednostce, posiadającego zasięg sieci Wi-Fi. Aparat daje również możliwość obróbki zdjęć bezpośrednio po ich wykonaniu np. obrót, zoom, zmiana kontrastu. Wszystkie te funkcje zapewniają wysoki komfort pracy personelu medycznego oraz szybki dostęp do wyników badań.

Aparat, dzięki szerokiemu zakresowi ruchów: ruch pionowy 225 cm, ruch poziomy 124.5 cm, oraz obrót kolumny względem osi wzdłużnej ±90° zapewnia łatwy i wygodny sposób pozycjonowania nawet najbardziej skomplikowanych ekspozycji. Niewielka waga oraz w pełni zmotoryzowany ruch jezdny umożliwiają swobodne przemieszczenie aparatu w obrębie szpitala. Mobilett Mira jest systemem bezprzewodowym zapewniającym czterogodzinną, nieprzerwaną pracę bez konieczności ładowania. W przypadku całkowitego wyczerpania baterii istnieje możliwość kontynuowania pracy zaraz po podłączeniu aparatu do źródła prądu, bez potrzeby oczekiwania na całkowite naładowanie. Brak zewnętrznych przewodów zapewnia sterylność oraz łatwość manewrowania, co jest bardzo istotne przy pracy w środowisku szpitalnym.

Bezkompromisowa jakość zdjęć, szybkość uzyskiwania obrazów, mobilność aparatu, unikalne ramię upraszczające pozycjonowanie aparatu, długi czas pracy na bezprzewodowym zasilaniu. Dzięki tym wszystkim cechom Mobillett Mira spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników cyfrowych aparatów przewoźnych. Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z naszymi specjalistami.

 

Mobilett Mira

 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SiemensOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.