Mobilnie cyfrowo....

Autor: Adam Bunsch

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 3/37/2011

W tym roku firma Philips wprowadziła na rynek w pełni cyfrowy, przewoźny aparat rentgenowski z bezprzewodowym, płaskim detektorem do badań radiografcznych - Mobile Diagnost wDR. Aparat ten dzięki swojej wszechstronności i doskonałej jakości cyfrowego obrazowania, znakomicie sprawdza się  w obrębie całej kliniki: na szpitalnych oddziałach ratunkowych, salach operacyjnych oraz innych oddziałach wymagających dostępu do zdjęć rentgenowskich.
 
mobile 
 
Aparat wyposażony jest w bezprzewodowy, płaski detektor cyfrowy o wymiarach 35 x 43 cm, umożliwiający operatorowi wykonanie dowolnej projekcji w łatwy i szybki sposób.  Philips wyposażył swój aparat w generator o mocy 40 kW oraz zakresie napięć od 45 do 150 kV, umożliwiając wykonywania ekspozycji w czasie do 0,001s do 10s. System posiada 600 pre-definiowanych programów anatomicznych, dzięki nim aparat może być znacznie szybciej gotowy do przeprowadzenia ekspozycji, przy parametrach optymalnych dla danej projekcji. Mobile Diagnost wDR posiada lampę z wirującą anodą oraz dwoma ogniskami (małe ognisko o wielkości 0,7 mm oraz duże 1.3 mm). Kolimator wyposażony jest w oświetlenie w technologii LED, wskaźnik laserowy do wyznaczania odległości SID oraz automatyczny wybór filtrów. Kolumna aparatu ma możliwość obrotu w zakresie +/-315o,  a sama lampa +/-180o. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób można ustawić aparat w pożądanej pozycji.
 
Mobile Diagnost wDR wyposażony jest w silnik elektryczny umożliwiający przemieszczanie aparatu z prędkością do 4 km/h oraz stację roboczą Eleva z 17” monitorem typu touch-screen o rozdzielczości 1280 x 1024.  System posiada wbudowany dysk o pojemności 340 GB na którym zapisywane są wykonywane zdjęcia. Aparat może komunikować się z siecią szpitalną za pomocą  modułu łączności bezprzewodowej lub kabla.
 
Niewielkie wymiary aparatu: szerokość 67 cm, długość 137 cm oraz wysokość 198 cm czynią go wyjątkowo mobilnym, zapewniając szybki i łatwy dojazd do pacjenta w obrębie całego szpitala. Aparat wyposażony jest także w system antykolizyjny, który w momencie wykrycia przeszkody automatycznie go zatrzymuje. Zestaw baterii w który wyposażony jest aparat wystarcza na pełny dzień pracy.
 
Dzięki zastosowaniu technologii bezprzewodowej system doskonale sprawdza się w środowisku wymagającym wysokiej sterylności. Technologia cyfrowa w znaczący sposób skraca czas badania oraz obniża dawkę absorbowaną przez pacjenta, przy zachowaniu doskonałych parametrów obrazu. System ten stanowi więc idealne rozwiązanie zarówno dla małych i dużych placówek medycznych chcących w pełni wykorzystywać możliwości radiografii cyfrowej.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

Mały aparat do zadań specjalnych. Nowość w ofercie

Codzienna praktyka szpitalna w dużej mierze opiera się na szeregu urządzeń diagnostycznych wykorzystujących promieniowanie X. Aparaty RTG stacjonarne, przyłóżkowe, mammografy, tomografy komputerowe to urządzenia będące przeważnie na wyposażeniu Zakładów Diagnostyki Obrazowej z dedykowanym personelem wykonującym badania. Jednak najprawdopodobniej najliczniejszą grupą sprzętów bazujących na promieniowaniu X są śródoperacyjne aparaty z ramieniem C. W przeciwieństwie do urządzeń z ZDO – są one obsługiwane przez lekarzy podczas zabiegów. Ciężar, gabaryty, obecność innych systemów na sali operacyjnej to tylko kilka przykładów utrudnień z jakimi spotykają się chirurdzy. Producenci nieustannie dokładają starań, aby tę sytuację poprawić, czego owocem stał się aparat XiScan 5000 z mini ramieniem C firmy FM Control – przedstawiciela kompaktowych, mobilnych systemów do obrazowania fluoroskopowego podczas zabiegów. 

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze.