Modularis - System ESWL

Autor: Przemysław Piątek

Kategoria: Urologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/40/2012

Firma Siemens Healthcare już w roku 1986 zaprezentowała swój system do kruszenia kamieni, na nowo wyznaczając standardy w litotrypsji pozaustrojowej. Doświadczenie zdobywane przez lata, firma Siemens Healthcare wykorzystała do produkcji systemu ESWL, Modularis.

System Modularis jest mobilnym, modułowym urządzeniem umożliwiającym kruszenie kamieni w całej długości układu moczowego i w drogach żółciowych oraz przeprowadzenie zabiegu ESWT. Aparat w standardowej konfiguracji składa się z mobilnego stołu zabiegowego, głowicy generującej impulsy na podstawie jezdnej oraz przewoźnego rtg z ramieniem C. Aby ułatwić łączenie poszczególnych elementów systemu, zainstalowano w nim zestaw celowników laserowych. Dzięki temu po przemieszczeniu go w nową lokalizację, urządzenie jest w krótkim czasie ponownie gotowe do pracy.

Modularis został wyposażony w elektromagnetyczną głowicę do generowania impulsów, gwarantującą przeprowadzenie zabiegu u około 750 pacjentów (przy założeniu 2 tysięcy strzałów na pacjenta) w zależności od częstotliwości pracy i wielkości energii. Dodatkowo głowice elektromagnetyczne firmy Siemens Healthcare zapewniają niezmienną, wysoką skuteczność generowania impulsów przez cały okres swojej żywotności. Jedno z największych dostępnych na rynku ognisk terapeutycznych gwarantuje dostarczenie do ciała pacjenta dużej energii, przy zachowaniu jej niskiej gęstości - parametru odpowiedzialnego za uszkodzenie tkanek np. miąższu nerki czy też innych komplikacji okołozabiegowych. Wynikiem zastosowania takiego rozwiązania jest wysoka skuteczność kruszenia złogów - udowodniona w testach klinicznych - oraz nieniszczące działanie na otaczajace tkanki miękkie, ponadto ułatwione jest pozycjonowanie kamieni w ognisku terapeutycznym przy ruchach oddechowych pacjenta. Dodatkowo głowica aparatu może znajdować się w pozycji zarówno nad jak i pod stołem, co znacznie ułatwia wykonywanie zabiegów. Istnieje również możliwość dodania do aparatu funkcji specjalnej pozycji głowicy terapeutycznej - tzw „pozycja żelowa”. Umożliwia ona pozycjonowanie kamienia bez kontaktu głowicy z pacjentem. Następnie nakładany jest żel, a głowica przemieszczana jest w pozycję zabiegową poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Wielofunkcyjny pilot z kolorowym wyświetlaczem pozwala z jednego miejsca sterować ruchami stołu, kontrolować parametry zabiegu kruszenia kamieni oraz angulację/emisję promieniowania rentgenowskiego ramienia C. Dostępny opcjonalnie system generowania raportów LithoReport umożliwia automatyczną archiwizację wszystkich istotnych parametrów zabiegu wraz z danymi pacjenta.

Aparat może zostać wyposażony w podgląd rtg oraz USG do lokalizacji złogów. Podgląd rtg może być realizowany przy użyciu jednego z ramion C z oferty fimy Siemens Healthcare: Siremobil Compact L, Arcadis Varic, Arcadis Orbic lub większości aparatów innych firm. Wyposażając system Modularis w aparat rtg z ramieniem C z oferty firmy Siemens Healthcare zyskujemy dodatkową, automatyczną funkcję angulacji ramienia. Podgląd USG jest zapewniony dzięki aparatowi Siemens Acuson X300. Opcjonalny uchwyt na głowicę ultrasonograficzną z możliwością izocentrycznego ruchu wokół ogniska terapeutycznego oraz blokowania jego ruchów przy pomocy jednej dźwigni w znaczny sposób ułatwia codzienną pracę. Firma Siemens Healthcare jako jedyna na rynku może przedstawić kompletną ofertę na urządzenia ESWL, gdzie wszystkie elementy systemu pochodzą od jednego producenta.

Dzięki tym wszystkim cechom oraz bogatemu asortymentowi akcesoriów aparat Modularis jest uniwersalnym narzędziem niezastąpionym na każdym większym oddziale urologicznym.

 

Modularis Siemens

 

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki SiemensOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Urologia:

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™

Rak prostaty (stercza, gruczołu krokowego) jest obecnie najczęściej rozpoznawanym w naszym kraju nowotworem złośliwym u mężczyzn. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce rejestruje się rocznie około 16 tysięcy nowych zachorowań i ponad 5 tysięcy zgonów. Rak prostaty zajmuje 1. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.

Celowana biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. ExactVu™ - OKIEM EKSPERTA

W naszym Centrum oferujemy pacjentom dostęp do nowatorskich metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jednym z takich rozwiązań jest biopsja prostaty pod kontrolą microUSG. Jako pierwsi w Polsce zdecydowaliśmy się na zakup systemu ExactVu, ponieważ byliśmy przekonani, że zwiększy on nasze możliwości diagnostyczne i precyzję w prowadzeniu pacjentów w aktywnym nadzorze oraz w leczeniu ogniskowym raka prostaty. Jest to nowoczesne i bardzo obiecujące narzędzie charakteryzujące się wysoką czułością w wykrywaniu istotnego klinicznie raka gruczołu krokowego.

Prostota jako szczyt wyrafinowania system irygacji do zabiegów URS – Peditrol

Każdy urolog, który miał do czynienia z zabiegami endoskopowego kruszenia złogów, wie jak ważna dla dobrej widoczności pola operacyjnego jest irygacja. Jej znaczenie wzrasta podczas zabiegów giętkiej ureterorenoskopii. Jest to związane zazwyczaj z mniejszą średnicą endoskopu, cieńszymi i dłuższymi kanałami irygacyjnymi, współdzielonymi z różnymi narzędziami oraz zagięciem końcówki endoskopu podczas pracy.