Moleanalyzer pro® - cyfrowe wsparcie w diagnostyce raka skóry

Autor: Magdalena Skowrońska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Nowy program ekspercki Moleanalyzer pro® firmy FotoFinder to kompleksowe wsparcie w diagnostyce znamion. Oprogramowanie oferuje możliwość analizy komputerowej, a także usługę wsparcia tzw. „drugą opinią specjalisty”, w ocenie zmian melanocytowych.

Zautomatyzowana segmentacja, pomiar i klasyfikacja struktur
Moleanalyzer pro® pozwala na efektowną wizualizację kolorów, granic, osi symetrii struktur zmiany oraz obrazów w trybie skali szarości. Dodatkowo oprogramowanie oblicza pole powierzchni, obwód i średnicę zmiany.

Rys. 1. Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji

Ocena znamion za pomocą różnych list kontrolnych
Ocena znamienia według jednej lub dwóch powszechnych procedur pozwala na szybką klasyfikację w oparciu o sprawdzone kryteria. Moleanalyzer pro® zawiera ocenę zgodną z 3-stopniową skalą przesiewową, 7-punktową skalą Glasgow lub zasadą ABCD. Za pomocą kilku kliknięć uzyskuje się wynik, który można zwizualizować w raportach.

Porównywanie obrazów i ocena zmian
Moleanalyzer pro® określa w procentach zmieniającą się w czasie wielkość pola powierzchni, obwodu i średnicy znamienia. Wykorzystując funkcję nakładania obrazu (technologia FotoFinder „Ghost”) ułatwia identyczne ustawienie znamienia przed obiektywem, a zdjęcia są automatycznie porównywane ze zdjęciami z poprzednich badań. Efekty przedstawione na ekranie są optymalnym narzędziem podczas wizyty kontrolnej pacjenta.

Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji
Program ekspercki Moleanalyzer pro® zawiera innowacyjny algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który opcjonalnie umożliwia ocenę ryzyka złośliwości znamienia. W tym celu znamię (pojedynczy obraz lub porównanie obrazów) klasyfikowane jest na skali kolorów przez automatycznie obliczany wynik AI (Artificial Intelligence Score). W ciągu ostatnich lat algorytm ten został wytrenowany przez ponad 25 000 potwierdzonych histologicznie obrazów zmian chorobowych. Obecnie jest to jeden z najbardziej skutecznych algorytmów oceny. Pierwsze wyniki wskazują, że procedura osiąga czułość 95% w rozróżnianiu pomiędzy łagodnym znamieniem melanocytowym, a złośliwym czerniakiem skóry.

„Druga opinia" renomowanych ekspertów
Każda zmiana może uzyskać „drugą opinię” z diagnozą renomowanych ekspertów poprzez platformę internetową FotoFinder Hub. Wyniki usługi „Second Opinion Service” są dostępne już w 24 godziny po wykonaniu badania.

Wymagania techniczne
Moleanalyzer pro® współpracuje zarówno z obrazami wykonanymi kamerami typu medicam, jak i leviacam. Podstawowy moduł z segmentacją, pomiarem, oceną zmian i porównywaniem obrazów to licencjonowane oprogramowanie instalowane na komputerze. Opcjonalnie możliwe jest aktywowanie usługi „drugiej opinii ekspertów”, a także oceny ryzyka poprzez wynik AI. Obie usługi dostępne są online za pośrednictwem aktywnego konta FotoFinder Hub.

Rys. 2. Funkcja nakładania zdjęć w programie eksperckim Moleanalyzer pro®

Oprogramowanie Moleanalyzer pro® wspiera dermatologów w diagnozowaniu znamion, które nie mają mocno zakreślonych kryteriów pozwalających na jednoznaczną ocenę. Wówczas pomocna jest zintegrowana funkcja porównania, która wizualizuje i wyraźnie identyfikuje zmiany w czasie z możliwością nakładania obrazu. Zastosowanie dostępnych metod oraz usługa teledermatologii przyczyniają się do zwiększenia dokładności diagnostycznej.


Zapraszam do sprawdzenia skuteczności programu eksperckiego Moleanalyzer pro®.

Więcej informacji na temat fotofinder, monanalyzer pro, diagnostyka skóry, czerniak, dermatodkopia, videodermoskopia, widerodermatoskopia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową. 

Nowe obiektywy FotoFinder. Szerszy zakres możliwości kamery medicam 1000s

Obiektyw D-Scope III - NOWOŚĆ!
Dermoskopia wysokich powiększeń
Do rodziny obiektywów FotoFinder dołączył innowacyjny obiektyw D-Scope III, otwierający nowy rozdział obserwacji zmian skórnych w powiększeniu optycznym do 400x. Technologia dermoskopii wysokich powiększeń działa w połączeniu z kamerą wideodermoskopową FotoFinder medicam® 1000s.Nowy obiektyw sprawdza się także w kapilaroskopii, ułatwiając analizę nieprawidłowości mikronaczyniowych. Doskonale widoczne są nawet komórki krwi przepływające przez naczynia włosowate. 

Trychologia kosmetyczna - inna strona kosmetologii

Coraz więcej osób ma problem z wypadaniem włosów lub dolegliwościami ze strony skóry głowy. Część szuka rozwiązania na własną rękę testując produkty z drogerii czy z apteki, niektórzy leczą się u dermatologa, a inni szukają pomocy u trychologa.