Moleanalyzer pro® - cyfrowe wsparcie w diagnostyce raka skóry

Autor: Magdalena Skowrońska

Kategoria: Dermatologia Artykuł opublikowano w CX News nr 2/62/2018

Nowy program ekspercki Moleanalyzer pro® firmy FotoFinder to kompleksowe wsparcie w diagnostyce znamion. Oprogramowanie oferuje możliwość analizy komputerowej, a także usługę wsparcia tzw. „drugą opinią specjalisty”, w ocenie zmian melanocytowych.

Zautomatyzowana segmentacja, pomiar i klasyfikacja struktur
Moleanalyzer pro® pozwala na efektowną wizualizację kolorów, granic, osi symetrii struktur zmiany oraz obrazów w trybie skali szarości. Dodatkowo oprogramowanie oblicza pole powierzchni, obwód i średnicę zmiany.

Rys. 1. Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji

Ocena znamion za pomocą różnych list kontrolnych
Ocena znamienia według jednej lub dwóch powszechnych procedur pozwala na szybką klasyfikację w oparciu o sprawdzone kryteria. Moleanalyzer pro® zawiera ocenę zgodną z 3-stopniową skalą przesiewową, 7-punktową skalą Glasgow lub zasadą ABCD. Za pomocą kilku kliknięć uzyskuje się wynik, który można zwizualizować w raportach.

Porównywanie obrazów i ocena zmian
Moleanalyzer pro® określa w procentach zmieniającą się w czasie wielkość pola powierzchni, obwodu i średnicy znamienia. Wykorzystując funkcję nakładania obrazu (technologia FotoFinder „Ghost”) ułatwia identyczne ustawienie znamienia przed obiektywem, a zdjęcia są automatycznie porównywane ze zdjęciami z poprzednich badań. Efekty przedstawione na ekranie są optymalnym narzędziem podczas wizyty kontrolnej pacjenta.

Ocena ryzyka przy wsparciu sztucznej inteligencji
Program ekspercki Moleanalyzer pro® zawiera innowacyjny algorytm oparty na sztucznej inteligencji, który opcjonalnie umożliwia ocenę ryzyka złośliwości znamienia. W tym celu znamię (pojedynczy obraz lub porównanie obrazów) klasyfikowane jest na skali kolorów przez automatycznie obliczany wynik AI (Artificial Intelligence Score). W ciągu ostatnich lat algorytm ten został wytrenowany przez ponad 25 000 potwierdzonych histologicznie obrazów zmian chorobowych. Obecnie jest to jeden z najbardziej skutecznych algorytmów oceny. Pierwsze wyniki wskazują, że procedura osiąga czułość 95% w rozróżnianiu pomiędzy łagodnym znamieniem melanocytowym, a złośliwym czerniakiem skóry.

„Druga opinia" renomowanych ekspertów
Każda zmiana może uzyskać „drugą opinię” z diagnozą renomowanych ekspertów poprzez platformę internetową FotoFinder Hub. Wyniki usługi „Second Opinion Service” są dostępne już w 24 godziny po wykonaniu badania.

Wymagania techniczne
Moleanalyzer pro® współpracuje zarówno z obrazami wykonanymi kamerami typu medicam, jak i leviacam. Podstawowy moduł z segmentacją, pomiarem, oceną zmian i porównywaniem obrazów to licencjonowane oprogramowanie instalowane na komputerze. Opcjonalnie możliwe jest aktywowanie usługi „drugiej opinii ekspertów”, a także oceny ryzyka poprzez wynik AI. Obie usługi dostępne są online za pośrednictwem aktywnego konta FotoFinder Hub.

Rys. 2. Funkcja nakładania zdjęć w programie eksperckim Moleanalyzer pro®

Oprogramowanie Moleanalyzer pro® wspiera dermatologów w diagnozowaniu znamion, które nie mają mocno zakreślonych kryteriów pozwalających na jednoznaczną ocenę. Wówczas pomocna jest zintegrowana funkcja porównania, która wizualizuje i wyraźnie identyfikuje zmiany w czasie z możliwością nakładania obrazu. Zastosowanie dostępnych metod oraz usługa teledermatologii przyczyniają się do zwiększenia dokładności diagnostycznej.


Zapraszam do sprawdzenia skuteczności programu eksperckiego Moleanalyzer pro®.

Więcej informacji na temat fotofinder, monanalyzer pro, diagnostyka skóry, czerniak, dermatodkopia, videodermoskopia, widerodermatoskopia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki FotoFinderOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Dermatologia:

Studium przypadku - trichoskopia

45-letnia pacjentka zgłosiła się z powodu kilku ognisk łysienia wielkości do 1 cm, które były zlokalizowane w okolicy wierzchołka głowy i którym towarzyszył silny świąd (fot. 1.). W obrębie zmian obecne były rzadkie i krótkie łodygi włosów. Wywiad chorobowy był kilkumiesięczny. 

Pierwszy w Polsce FotoFinder studio - doświadczenia własne i organizacja pracy w oparciu o sprzęt

W 2020 roku na światowy rynek trafiło nowe urządzenie firmy FotoFinder – Studio. Już na początku 2021 r. zakupiliśmy je do naszego gabinetu. Była to naturalna ewolucja w stronę bardziej zaawansowanej technologii, gdyż przygodę z FotoFinderem rozpoczęliśmy 9 lat wcześniej od biurkowej wersji wideodermoskopu: laptopa z kamerą 800HD.

Jednolity system badania znamion w Polsce. Czy to możliwe?

Wyeliminowanie nowotworów skóry z życia milionów ludzi to misja Ogólnopolskiego Centrum Badania Znamion Twoje Znamiona. Towarzyszy nam w codziennej pracy i jest motorem naszego działania. Upowszechnienie badań dermatoskopowych w Polsce, zwiększenie liczby osób świadomie badających znamiona i w końcu wymierny wpływ na zmniejszenie umieralności z powodu nowotworów skóry w Polsce stanowią nasze nadrzędne cele. 

Studium przypadku - w duchu Total Body Dermoscopy

Przypadek, który prezentuję to starszy mężczyzna, określany jako pacjent wysokiego ryzyka, zmagający się z zespołem znamion dysplastycznych. Jego znamiona przez ponad 10 lat były regularnie badane w Szpitalu Uniwersyteckim w Lyonie. 

Rola kontekstu w interpretacji obrazu dermatoskopowego

Rola całościowej oceny kontekstu klinicznego, obrazu wideodermatoskopowego oraz badania histopatologicznego dla właściwej diagnostyki i leczenia pacjenta z atypową zmianą barwnikową.