Monitorowanie z jeszcze większą dokładnością

Autor: Leszek Piątek

Kategoria: Onkologia i Radioterapia Artykuł opublikowano w CX News nr 1/67/2020

Wraz z Nowym Rokiem rozpoczęliśmy współpracę z brytyjską firmą Vision RT – niekwestionowanym liderem rozwiązań radioterapeutycznych w zakresie pozycjonowania i monitorowania położenia pacjenta w trakcie napromienianiavision rt.
 
Od blisko 20 lat firma Vision RT rozwija technologię SGRT*, której założeniem jest prowadzenie zabiegów radioterapii z jednoczesnym monitorowaniem położenia pacjenta i ewentualnym przerwaniem wiązki terapeutycznej, jeżeli obraz powierzchni pacjenta wyjdzie poza zadany obszar tolerancji, w którymś z 6 obserwowanych stopni swobody. Skuteczność, bezpieczeństwo i walory kliniczne wykorzystywanej metody potwierdza ponad 70 recenzowanych publikacji naukowych, pochodzących ze znanych i opiniotwórczych ośrodków medycznych, naukowych i badawczych na całym świecie.
 
Fantom pacjenta tworzony jest na podstawie obrazu ze specjalnie skonfigurowanych trzech zestawów kamer 3D, umieszczonych z boków oraz w nogach stołu terapeutycznego. Obraz ten porównywany jest z położeniem pacjenta zarejestrowanym podczas skanów CT przy symulacji.
System AlignRT jest bezinwazyjny, nie używa promieniowania jonizującego i znajduje zastosowanie przy pozycjonowaniu różnych obszarów anatomicznych (między innymi piersi, płuc, wątroby, głowy i szyi itd.).
 
Najczęstszymi wskazaniami klinicznymi do stosowania systemów AlignRT są:
  • napromienianie lewej piersi na głębokim wdechu – DIBH** (ochrona serca),
  • procedury realizowane w obszarze głowy i szyi,
  • radiochirurgia stereotaktyczna – SRS,
  • radioterapia stereotaktyczna – SBRT,
  • pozycjonowanie miednicy czy kończyn,
  • radioterapia pediatryczna.
Jednym z unikatowych rozwiązań systemu AlignRT jest możliwość obserwacji trendu zmian powierzchni pacjenta wywołanej np. obrzękiem lub utratą masy ciała w trakcie terapii. System jest w stanie wyliczyć o ile aktualna powierzchnia zmieniła się względem powierzchni referencyjnej, pozwalając na podjęcie decyzji o kontynuacji leczenia lub potrzebie przygotowania nowego planu terapii.
AlignRT rekonstrukcja i rejestracja powierzchni – źródło własne 
 
Na całym świecie zainstalowanych jest ponad 1 200 systemów AlignRT, które stały się już standardem w praktyce klinicznej w wielu krajach. W Polsce obecna baza instalacyjna to 20 urządzeń w 10 różnych zakładach radioterapeutycznych.
 
W połowie 2019 roku firma Vision RT stworzyła w Warszawie Centrum Badawczo–Rozwojowe, zatrudniające kilkadziesiąt osób do prac nad dalszym rozwojem technologii SGRT. Centrum wyposażone jest w nowoczesną salę szkoleniową wraz z systemami demo AlignRT.
 
Mocną stroną obecności Vision RT w Polsce jest polskojęzyczne wsparcie aplikacyjne i serwisowe.
 
Vision RT patronuje platformie internetowej www.SGRT.org, które zrzesza ponad 8000 lekarzy radio-onkologów, fizyków medycznych i elektroradiologów z całego świata, a której celem jest merytoryczna wymiana poglądów i doświadczeń związanych z techniką SGRT.
Serdecznie zapraszam Państwa do kontaktu z naszą firmą. Chętnie odwiedzimy Państwa ośrodek z kilkunastominutową prezentacją pokazującą szczegóły rozwiązań systemów AlignRT, GateCT i GateRT. ♦
 
*z ang. Surface Guided Radiation Therapy
**z ang. Deep Inspration Breath Hold

Więcej informacji na temat pozycjonowania pacjenta, moitorowanie pacjenta, naświetlanie, radioterapia, nowotwór, terapia znajdziecie Państwo na stronie firmy CONSULTRONIX S.A.

Zobacz więcej artykułów związanch ze sprzętem marki Vision RTOstatnio opublikowane artykuły w kategorii Onkologia i Radioterapia:

Śródoperacyjna ocena próbek biopsji cytologicznych. VivaScope 2500

Oryginalny tytuł: Role of fluorescence confocal microscopy for rapid evaluation of EUS fine-needle biopsy sampling in pancreatic solid lesions.

Autorzy oryginalnej publikacji: Serena Stigliano, Anna Crescenzi, Chiara Taffon, Francesco Covotta, Cesare Hassan, Giulio Antonelli, Martina Verri, Dario Biasutto, Roberto Mario Scarpa, Francesco Maria Di Matteo. 

W niniejszej publikacji autorzy opisali możliwości i zalety zastosowania mikroskopu VivaScope 2500 do oceny mikroskopowej próbek z biopsji cienkoigłowej. Fluorescencyjna mikroskopia konfokalna (FCM) umożliwia obrazowanie tkanek w stanie świeżym, wymagającym minimalnego przygotowania bez uszkodzenia lub utraty tkanki.

IQM - nowe rozwiązanie w kontroli jakości przyspieszaczy liniowych

Obecnie często stosowane techniki leczenia z wykorzystaniem akceleratorów medycznych to techniki dynamiczne: IMRT (Intensity Modulated Radiation Therapy) oraz VMAT (Volumetric Modulated Arc Therapy). Są to zaawansowane techniki napromieniania, wymagające zwrócenia uwagi na źródło potencjalnych błędów i możliwości technicznych pracy akceleratora w czasie realizacji planu leczenia. 

Mikroskopia konfokalna w badaniach śródoperacyjnych

Rak stercza zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej rozpoznawanych nowotworów u mężczyzn. Podstawową metodą leczenia pacjentów, którzy nie mogą (z uwagi na charakter nowotworu), bądź nie chcą uczestniczyć w systemie aktywnego nadzoru (active surveillance), jest prostatektomia radykalna.[1] 

Pacjenci preferują radioterapię bez oznakowań i tatuaży

Dlaczego warto zrezygnować z tatuaży i fizycznych oznakowań podczas radioterapii?
Przed rozpowszechnieniem przez Vision RT radioterapii sterowanej powierzchniowo (SGRT), trwałe tatuaże na skórze pacjentów były praktycznie jedyną metodą pozwalającą precyzyjnie pozycjonować pacjenta. Dla wielu osób, taki tatuaż to przykre doświadczenie i stygmatyzm na całe życie.

Technologia SGRT nowym standardem nowoczesnej i ultra bezpiecznej radioterapii

SGRT – precyzja w radioterapii
SGRT (Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta) to dynamicznie rozwijająca się technika, która używa technologii STEREO VISION do śledzenia pozycji pacjenta we wszystkich 6 stopniach swobody. Monitoring pozycji osoby leczonej odbywa się zarówno w trakcie pozycjonowania, jak i dostarczania wiązki terapeutycznej.