MR-HIFU - nowa technologia do walki z mięśniakiem

Autor: Jerzy Konstanty

Kategoria: Diagnostyka obrazowa Artykuł opublikowano w CX News nr 2/32/2010

Tagi:

Mięśniak, inaczej włókniak to najczęściej występujący niezłośliwy nowotwór macicy. Około 40-50% kobiet cierpi na to schorzenie, zaś przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że nie występuje przed okresem dojrzewania oraz pojawia się przeważnie u kobiet, które nie miały dzieci, choć nie jest to regułą. Lekarze obserwują też skłonność do dziedziczenia tej dolegliwości, choć i ta prawidłowość nie zawsze się potwierdza. Duży wpływ na powstawanie mięśniaków może mieć także niewłaściwa dieta oraz stres.

Mięśniaki, które nie powodują dolegliwości, lub wywołują niewielkie objawy, nie wymagają leczenia chirurgicznego, gdyż nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia. W takich przypadkach należy być pod stałą kontrolą lekarza, ponieważ ok. 0.2-0.5% przypadków mięśniaków uzłośliwiają się. W pozostałych sytuacjach wymagany jest zabieg chirurgiczny. Wówczas najczęściej stosowanym leczeniem jest zabieg przezpochwowy lub operacja brzuszna. Jednakże sposoby te wymagają hospilizacji oraz tygodni rehabilitacji - szczególnie, jeśli stosowany jest zabieg histerektomii (zabieg usunięcia macicy), który może skończyć się powikłaniami.

W miarę rozwoju technologicznego w medycynie możliwe stały się zabiegi nieinwazyjne, które są zdecydowanie bezpieczniejsze oraz wywołują mniejszą traumę u pacjentek.

Rezonans magnetyczny Archieva 1.5T, PhilipsTakim sposobem jest HIFU (High Intensity Focused Ultrasound). Dzięki specjalnemu przetwornikowi, energię ultradźwięków skupia się w docelowych miejscach wewnątrz ciała. W trakcie zabiegu energia promieniowania z zakresu fal krótkich przenika przez tkanki miękkie, dochodzi do zamiany padającego promieniowania na ciepło i wzrostu temperatury w miejscu ogniskowania. Po kilku sekundach następuje koagulacja tkanki.

W wielu aplikacjach HIFU prowadzony jest przy podglądzie USG. Jednak monitorowanie ultrasonografem nie dostarcza informacji odnośnie temperatury w czasie rzeczywistym.

Podczas ostatniego kongresu radiologicznego ECR w Wiedniu (marzec 2010 r.) firma Philips pokazała połączenie technologii HIFU z rezonansem magnetycznym – Sonalleve. Sonalleve przeznaczony jest do nieinwazyjnej ablacji mięśniaków macicy u kobiet po okresie rozrodczym. Oba urządzenia są ze sobą zintegrowane a dzięki rezonansowi magnetycznemu możemy oglądać obraz 3D oraz monitorować temperaturę w czasie rzeczywistym.

Podczas zabiegu ognisko fal ultradźwiękowych jest przemieszczane w za-danym obszarze. Wymiary obszaru działania fali mogą być zmieniane. Procedura ta nie wymaga hospitalizacji, a pacjentki opuszczają klinikę w kilka godzin po zabiegu.

Sonalleve MR-HIFU jest kompatybilny z rezonansami magnetycznymi serii Achieva, zarówno 1.5 jak i 3T firmy Philips. Połączenie najnowszych technologii wraz z bardzo dobrymi wynikami badań klinicznych sprawiają, iż system Sonalleve MR-HIFU staje się potężnym narzędziem w walce z mięśniakami. Obecne naukowcy z firmy Philips pracują nad innymi zastosowaniami HIFU, takimi jak przerzuty nowotworów do kości, prostata czy nowotwory piersi, dzięki czemu w przyszłości technologia ta będzie mieć bardzo szerokie zastosowanie.Ostatnio opublikowane artykuły w kategorii Diagnostyka obrazowa:

„Ferrari” w GMM

General Medical Merate (GMM) jest na rynku medycznym już ponad 65 lat, czyli od roku 1953. Ze względu na wiek, plasuje się zatem między Lamborghini a Ferrari...

Elektroniczna dokumentacja medyczna czyli jak ugryźć ucyfrowienie RTG – nowości Rayence

Postęp, zmiany i innowacje to nieodłączne cechy intensywnie rozwijających się dziedzin nauki, technologii i medycyny. Inwestycje w nowe technologie są naturalną drogą zwiększenia przychodu i polepszenia jakości usług. Pomimo wynalezienia na początku lat 60-tych pierwszego detektora, umożliwiającego przechwycenie promieniowania w formie cyfrowej, wiele placówek w Polsce – ze względów finansowych – nadal korzysta z systemów analogowych.

Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegów radioterapii

Choroby nowotworowe obok chorób układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność na nowotwory, a w związku z postępem medycyny i jej możliwości diagnostycznych wzrasta także ich wykrywalność. Jest to powodem bardzo dużego wzrostu liczby pacjentów objętych leczeniem onkologicznym. Ważnym elementem procesu leczenia onkologicznego jest radioterapia wykonywana w seriach zabiegów, które wcześniej zostają szczegółowo zaplanowane tak, aby działania niepożądane i ewentualne uszkodzenia okolicznych dla guza tkanek były jak najmniejsze. 

Leczenie zaburzeń pracy serca - gwarancja bezpieczeństwa z systemem Epoch

Będąc dystrybutorem firmy Stereotaxis na Polskę bardzo nam miło jest przedstawić wyniki badań udostępnione przez Uniwersytet Medyczny Paracelcus na temat korzyści płynących ze stosowania systemu Niobe.